
Hoge prijzen voor wc-papier dreigen door tekort aan houtpulp
SÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van wc-papier, tissues en luiers dreigt te gaan stijgen omdat de voorraden van houtpulp sterk zijn gedaald. Dat zegt het Braziliaanse bedrijf Suzano, een van de grootste producenten van pulp en papier ter wereld.
De oorlog in Oekraïne is een belangrijke oorzaak volgens topman Walter Schalka van Suzano. Europa kocht altijd veel Russisch hout, maar sinds Rusland Oekraïne binnenviel is die handel vrijwel helemaal geblokkeerd. Ook zijn bepaalde certificaten van Russisch hout ingetrokken.
Europese producenten van houtpulp maken nu minder van de grondstof voor papier en dat zal voorlopig niet veranderen. Ook Russische pulpmakers hebben moeite om te blijven produceren omdat ze niet aan alle benodigde materialen kunnen komen. Het gevolg is dat de wereldwijde pulpvoorraden aan het dalen zijn. "Dat kan op een kantelpunt uitkomen waarbij er tekorten ontstaan", aldus Schalka.
Vraag
Die factoren en een sterke vraag naar papier en karton door onder meer het toegenomen webwinkelen sinds de coronapandemie zorgen voor gestegen prijzen. Zo is de prijs voor Chinese houtpulp dit jaar al 40 procent omhooggegaan.
Omdat papier een essentieel product is, in het bijzonder tissues en toiletpapier, is de verwachting dat de vraag niet lager wordt als de prijs stijgt. Voor consumenten is het wel een nieuwe tegenvaller. Onder meer voedsel en energie werden door de oorlog in Oekraïne aanzienlijk duurder. Daarnaast jagen problemen in de voorraadketen, door onder meer Chinese lockdowns, prijzen op.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Vrouwen doen niet alleen minder vaak een aanvraag voor financiering van hun onderneming, maar krijgen ook structureel minder geld toegekend wanneer ze een aanvraag indienen dan mannelijke ondernemers. Dat meldt Code-V, de Nederlandse Code Stimuleren Vrouwelijk Ondernemerschap, op basis van het eerste nationale onderzoek op het gebied van gendergelijkheid in toegang tot financiering.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer grijpt in bij FNV na maandenlange onrust binnen de vakbond. De afdeling van het gerechtshof in Amsterdam benoemt als tijdelijke maatregel twee nieuwe leden in de raad van toezicht (rvt) van de bond. Die krijgen beslissende zeggenschap binnen die raad en moeten onder meer nieuwe verkiezingen organiseren en adviseren over mogelijke verbeteringen bij de organisatie.
52 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De industrie en de handel in de eurozone hebben in april zware klappen gekregen door de onzekerheid rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump. De industriële productie in het eurogebied daalde in april met 2,4 procent ten opzichte van een maand eerder, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat. De daling was groter dan economen hadden verwacht.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt in ieder geval tot 1 juli niet op de Israëlische stad Tel Aviv. Dat besluit is genomen na aanvallen van Israël op Iran in de nacht van donderdag op vrijdag. De luchtvaartmaatschappij schortte eerder ook al vluchten op door spanningen in de regio.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische luchtvaartmaatschappijen El Al, Israir en Arkia verplaatsen hun vliegtuigen uit Israël. Dat melden de airlines enkele uren nadat Israël aanvallen op Iran had uitgevoerd.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft de vakbonden met een verbeterd loonbod uitgenodigd terug te keren naar de onderhandelingstafel. Vrijdag staken medewerkers voor de derde keer in een week uit onvrede over de cao-voorstellen van het spoorbedrijf tot nu toe.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijzen zijn vrijdag gestegen tot het hoogste niveau sinds eind mei. Gas werd duurder door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten, na de Israëlische aanval op Iran. De prijs op de toonaangevende Europese gasbeurs in Amsterdam voor levering in juli stond bijna 3 procent hoger op 37,20 euro per megawattuur. Dat is de grootste prijsstijging in vijf weken.
2 uur geleden