Hoge prijzen bedreigen vraag naar olie, waarschuwt OPEC
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - De Russische inval in Oekraïne dreigt de vraag naar olie te verzwakken. De grondstof werd kort na het begin van de oorlog snel duurder, net als veel andere materialen en brandstoffen. Dit kan uiteindelijk voor zo'n hoge inflatie zorgen dat bedrijven en huishoudens minder geld hebben te besteden aan benzine of andere olieproducten, waarschuwt het kartel van olieproducerende landen OPEC.
"Dit conflict heeft tot een aantal problemen geleid, waaronder stijgende grondstoffenprijzen, die de inflatie wereldwijd nog verder opdrijven", schrijft de OPEC in zijn maandelijkse rapport over de oliemarkt "Als dit door blijft gaan, leidt dit tot een daling van de consumptie en investeringen."
De waarschuwing is opvallend. De OPEC heeft samen met bondgenoten zoals Rusland en Kazachstan afgesproken om iedere maand maar mondjesmaat meer olie op te pompen, na een forse productieverlaging wegens de coronacrisis in 2020. De Verenigde Staten, die geen deel uitmaken van het verbond, voerden onlangs tevergeefs de druk op de officieuze OPEC-leider Saudi Arabië op om de oliekraan verder open te draaien.
Na de inval in Oekraïne steeg de olieprijs tot het hoogste niveau in bijna dertien jaar, wat onder andere tot recordprijzen voor benzine bij Nederlandse tankstations leidde. Inmiddels is de olieprijs weer wat teruggezakt. Maar de vrees blijft bestaan dat aardolie uit Rusland, een van 's werelds grootste olieproducenten, door oorlog of sancties niet meer beschikbaar zal zijn.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
9 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
10 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
12 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
16 uur geleden