Hoge prijzen bedreigen vraag naar olie, waarschuwt OPEC
WENEN (ANP/BLOOMBERG) - De Russische inval in Oekraïne dreigt de vraag naar olie te verzwakken. De grondstof werd kort na het begin van de oorlog snel duurder, net als veel andere materialen en brandstoffen. Dit kan uiteindelijk voor zo'n hoge inflatie zorgen dat bedrijven en huishoudens minder geld hebben te besteden aan benzine of andere olieproducten, waarschuwt het kartel van olieproducerende landen OPEC.
"Dit conflict heeft tot een aantal problemen geleid, waaronder stijgende grondstoffenprijzen, die de inflatie wereldwijd nog verder opdrijven", schrijft de OPEC in zijn maandelijkse rapport over de oliemarkt "Als dit door blijft gaan, leidt dit tot een daling van de consumptie en investeringen."
De waarschuwing is opvallend. De OPEC heeft samen met bondgenoten zoals Rusland en Kazachstan afgesproken om iedere maand maar mondjesmaat meer olie op te pompen, na een forse productieverlaging wegens de coronacrisis in 2020. De Verenigde Staten, die geen deel uitmaken van het verbond, voerden onlangs tevergeefs de druk op de officieuze OPEC-leider Saudi Arabië op om de oliekraan verder open te draaien.
Na de inval in Oekraïne steeg de olieprijs tot het hoogste niveau in bijna dertien jaar, wat onder andere tot recordprijzen voor benzine bij Nederlandse tankstations leidde. Inmiddels is de olieprijs weer wat teruggezakt. Maar de vrees blijft bestaan dat aardolie uit Rusland, een van 's werelds grootste olieproducenten, door oorlog of sancties niet meer beschikbaar zal zijn.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
25 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
14 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
14 uur geleden