Hoge kosten KLM en Spelen drukken op resultaat Air France-KLM
PARIJS (ANP) - Air France-KLM heeft het afgelopen kwartaal flink minder winst geboekt dan een jaar eerder, toen er nog een recordresultaat in de boeken ging. Air France-KLM schrijft die daling onder meer toe aan de hoge kosten bij KLM. Maar ook de impact van de Olympische Spelen drukte op het resultaat.
De operationele winst van het luchtvaartconcern over het derde kwartaal daalde met 12 procent tot bijna 1,2 miljard euro. De nettowinst, waarbij ook de kosten voor onder meer belastingen en schulden zijn afgetrokken, kwam uit op 824 miljoen euro tegen 946 miljoen euro een jaar eerder.
De operationele winst bij KLM daalde met 143 miljoen euro op jaarbasis tot 396 miljoen euro. Dat KLM te maken had met hoge kosten, die onder meer te maken hebben met een tekort aan piloten en onderhoud, was al bekend. De luchtvaartmaatschappij presenteerde in oktober een maatregelenpakket dat op korte termijn het bedrijfsresultaat met 450 miljoen euro moet verbeteren.
Eerder gewaarschuwd
Air France-KLM had eerder al gewaarschuwd dat zij geld mis zou lopen door de Olympische Spelen, die deze zomer werden gehouden in Parijs. Veel reizigers leken de Franse hoofdstad gedurende het sporttoernooi te mijden, gezien het aantal zomerboekingen dat achterbleef. Dat kostte Air France-KLM 160 miljoen euro aan inkomsten in het derde kwartaal. Samen met het mislopen van 40 miljoen euro in de maand juni bedraagt de totale impact daarmee 200 miljoen euro, in lijn met de eerdere voorspelling van het concern.
De gevolgen van de Spelen waren vooral te merken bij Air France, waar de operationele winst met 74 miljoen euro daalde vergeleken met het derde kwartaal in 2023. Worden de Olympische Spelen echter buiten beschouwing gelaten, dan ligt het resultaat van de volledige luchtvaartcombinatie in lijn met dat van vorig jaar. Toen hield het concern aan de periode van juli tot en met september een operationele winst van 1,3 miljard euro over. Dat was een verbetering van het kwartaalrecord dat zes jaar daarvoor werd gevestigd.
De omzet van Air France-KLM steeg met 4 procent tot bijna 9 miljard euro. Dochtermaatschappij Transavia droeg daar 1,1 miljard euro aan bij, ruim 10 procent meer dan vorig jaar. Transavia profiteert met name van het feit dat passagiers sinds kort moeten betalen voor hun handbagage, zoals een rolkoffer. Dat leverde dit kwartaal ruim 20 miljoen euro op. In tegenstelling tot Air France en KLM ging er bij Transavia wel een hoger resultaat in de boeken: de operationele winst steeg met 37 miljoen tot 225 miljoen euro.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
9 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden