Hoge kosten KLM en Spelen drukken op resultaat Air France-KLM
PARIJS (ANP) - Air France-KLM heeft het afgelopen kwartaal flink minder winst geboekt dan een jaar eerder, toen er nog een recordresultaat in de boeken ging. Air France-KLM schrijft die daling onder meer toe aan de hoge kosten bij KLM. Maar ook de impact van de Olympische Spelen drukte op het resultaat.
De operationele winst van het luchtvaartconcern over het derde kwartaal daalde met 12 procent tot bijna 1,2 miljard euro. De nettowinst, waarbij ook de kosten voor onder meer belastingen en schulden zijn afgetrokken, kwam uit op 824 miljoen euro tegen 946 miljoen euro een jaar eerder.
De operationele winst bij KLM daalde met 143 miljoen euro op jaarbasis tot 396 miljoen euro. Dat KLM te maken had met hoge kosten, die onder meer te maken hebben met een tekort aan piloten en onderhoud, was al bekend. De luchtvaartmaatschappij presenteerde in oktober een maatregelenpakket dat op korte termijn het bedrijfsresultaat met 450 miljoen euro moet verbeteren.
Eerder gewaarschuwd
Air France-KLM had eerder al gewaarschuwd dat zij geld mis zou lopen door de Olympische Spelen, die deze zomer werden gehouden in Parijs. Veel reizigers leken de Franse hoofdstad gedurende het sporttoernooi te mijden, gezien het aantal zomerboekingen dat achterbleef. Dat kostte Air France-KLM 160 miljoen euro aan inkomsten in het derde kwartaal. Samen met het mislopen van 40 miljoen euro in de maand juni bedraagt de totale impact daarmee 200 miljoen euro, in lijn met de eerdere voorspelling van het concern.
De gevolgen van de Spelen waren vooral te merken bij Air France, waar de operationele winst met 74 miljoen euro daalde vergeleken met het derde kwartaal in 2023. Worden de Olympische Spelen echter buiten beschouwing gelaten, dan ligt het resultaat van de volledige luchtvaartcombinatie in lijn met dat van vorig jaar. Toen hield het concern aan de periode van juli tot en met september een operationele winst van 1,3 miljard euro over. Dat was een verbetering van het kwartaalrecord dat zes jaar daarvoor werd gevestigd.
De omzet van Air France-KLM steeg met 4 procent tot bijna 9 miljard euro. Dochtermaatschappij Transavia droeg daar 1,1 miljard euro aan bij, ruim 10 procent meer dan vorig jaar. Transavia profiteert met name van het feit dat passagiers sinds kort moeten betalen voor hun handbagage, zoals een rolkoffer. Dat leverde dit kwartaal ruim 20 miljoen euro op. In tegenstelling tot Air France en KLM ging er bij Transavia wel een hoger resultaat in de boeken: de operationele winst steeg met 37 miljoen tot 225 miljoen euro.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Renault gaat helpen bij het opzetten van een militaire drone-industrie, meldt het bedrijf. De Franse autofabrikant zegt daarmee in te gaan op een verzoek van het Franse ministerie van Defensie.
54 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Kleinere Nederlandse banken proberen met hogere rentes op deposito's spaarders aan zich te binden, meldt vergelijkingswebsite Geld.nl. De geboden rente is soms wel een procentpunt hoger dan bij grootbanken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten overwegen minder Amerikaanse producten te kopen nu de politieke en economische spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten oplopen. Dat meldt Onderneming.nl, een kennisplatform voor ondernemers, op basis van eigen onderzoek. Volgens een enquĂȘte onder een consumentenpanel van duizend Nederlanders overwegen vier op de tien van hen minder Amerikaanse producten aan te schaffen.
1 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De grote Franse containervervoerder CMA CGM laat schepen het Suezkanaal in Egypte mijden in verband met "wereldwijde onzekerheden". Schepen gaan daarom via Zuid-Afrika. Eerder had CMA CGM juist plannen om vaker via Suez te varen nu de rust in de Rode Zee is teruggekeerd en de Jemenitische Houthi-rebellen geen aanvallen meer uitvoeren op schepen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol en KLM laten onafhankelijk onderzoek doen naar de dagenlange verstoringen door het winterweer, begin deze maand. Dat meldt demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) aan de Kamer. Door sneeuwval werden veel vluchten geschrapt en moesten honderden mensen op de luchthaven overnachten.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Meerdere vluchten naar Eindhoven Airport zijn omgeleid wegens slecht zicht. De landingsbaan is door mist niet goed zichtbaar voor aankomende vluchten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.
3 uur geleden