Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge kosten en te weinig aanbod maken duurzamer leven moeilijk

Hoge kosten en te weinig aanbod maken duurzamer leven moeilijk

UTRECHT (ANP) - Zo'n driekwart van de Nederlanders wil wel duurzamer leven, maar in de praktijk komt daar in veel opzichten nog weinig van terecht, zo komt naar voren in een onderzoek van Milieu Centraal. Vaak is een te hoge prijs of een gebrek aan beschikbaarheid van duurzame alternatieven een onoverkomelijk obstakel. "Hierdoor blijft grote milieuwinst voorlopig liggen", concludeert de voorlichtingsorganisatie.

Voor treinvakanties is bijvoorbeeld best animo, maar 50 procent vindt het aanbod van treintickets te mager. Elektrische auto's zijn voor meer dan de helft van de ondervraagden simpelweg te duur.

De voorlichtingsorganisatie heeft via het panel van bureau Motivaction in totaal ruim 4000 mensen laten ondervragen over 98 thema's, van eten tot reizen en van afval scheiden tot isoleren. Een grote meerderheid staat volgens de uitkomsten zeker open voor milieuvriendelijker gedrag, maar in werkelijkheid wordt slechts een kwart van alle 'duurzame gedragingen' die de onderzoekers op hun lijst hebben gezet in de praktijk gebracht.

Vleesconsumptie

Milieu Centraal ziet de grootste 'bottlenecks' op het gebied van leefstijl. Zo zijn de meeste Nederlanders niet van plan om minder vlees of zuivel te gaan consumeren, terwijl daar potentieel wel grote milieuwinst mee te behalen valt. Van de ondervraagden zegt 5 procent geen vlees of vis te eten en zegt nog eens 19 procent daarvoor open te staan. Van de ondervraagden zegt 13 procent niet meer dan één keer per week vlees te eten. Ruim een op de vijf mensen staat daar naar eigen zeggen voor open.

Weinig tot geen zuivel consumeren zien maar weinig mensen zitten: 8 procent zegt dat al te doen, nog eens 10 procent staat ervoor open. Vlees en zuivel kosten relatief veel energie en veroorzaken een relatief hoge uitstoot van methaangas, een krachtig broeikasgas dat onder meer wordt gevormd in de pens van koeien. Voor 1 kilo rundvlees is bovendien zo'n 25 kilo aan veevoer nodig. Volgens Milieu Centraal is een meer plantaardig dieet noodzakelijk om de klimaatdoelen te halen, maar de animo daarvoor is dus bescheiden.

Energieverbruik

Grote verschuivingen ten opzichte van de vorige editie, die in 2021 verscheen, ziet de organisatie alleen op het gebied van energieverbruik. Zo is een grotere groep aan de slag gegaan met energiebesparing, bijvoorbeeld door het eigen huis te isoleren. Dat hangt mogelijk samen met de stijgende energieprijzen en met de toegenomen aandacht voor het onderwerp, denkt Milieu Centraal.

Meer uit Binnenland

Brekelmans hekelt 'imperialistische' viering in Moskou

OSLO (ANP) - Met de militaire parade en het machtsvertoon in Moskou vrijdag probeert Rusland "imperialisme te ontplooien", zegt defensieminister Ruben Brekelmans. Hij is liever bij de top van Noord-Europese landen in Oslo, waar "bondgenoten en vrienden de vrijheid in Europa versterken".

1 uur geleden
Veldkamp vindt kritische brief over Israël geen koerswijziging

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Caspar Veldkamp ziet geen koerswijziging in de kritische brief over Israël die hij afgelopen week stuurde aan EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Achter de schermen uit hij die kritiek al langer, zei de NSC-bewindsman voor aanvang van de ministerraad, waarin hij op kritische vragen kan rekenen vanuit het PVV-smaldeel in het kabinet.

1 uur geleden
Faber vindt ook alternatief voor Efteling-uitje niet kunnen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber vindt het niet kunnen dat een alternatief uitje wordt georganiseerd voor jongeren van een Fries asielzoekerscentrum (azc) nadat een uitstapje naar de Efteling na haar kritiek is afgelast. "Daar zijn de laatste woorden nog niet over gesproken", zegt de PVV-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad. Faber zegt hierover in gesprek te gaan met het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

1 uur geleden
Stroomstoring rond Delft door aardfout

POELDIJK (ANP) - Rond de Zuid-Hollandse plaatsen Schipluiden, Den Hoorn, Delft en Wateringen is vrijdagochtend rond 07.30 uur een stroomstoring ontstaan, meldt Westland Infra. Volgens de energiebeheerder lijkt de oorzaak een aardfout te zijn, wat betekent dat er stroom buiten de kabels loopt. De storing duurt naar verwachting drie uur, aldus Westland Infra.

3 uur geleden
OM-baas Otte: Weski wilde zelf in bunker in Zeist blijven

DEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski wilde na haar eerste dagen in voorarrest niet worden overgeplaatst naar een andere gevangenis, zegt OM-baas Rinus Otte in een interview tegen De Telegraaf. Eerder schreef Weski in haar boek dat het tijdens haar verblijf in de ondergrondse bunker in Kamp Zeist voelde alsof ze "levend begraven" was.

3 uur geleden
OM geeft stand van zaken op eerste zitting over kunstroof Assen

ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie geeft vrijdagochtend in de rechtbank in Assen een toelichting op de stand van zaken in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum in Assen op 25 januari. Twee verdachten staan terecht tijdens deze eerste openbare zitting in de internationaal geruchtmakende zaak. De buit is nog altijd zoek.

6 uur geleden
Den Haag wil gratis openbaar vervoer tijdens NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - Reizigers in Den Haag zouden tijdens de NAVO-top eind juni gratis gebruik moeten kunnen maken van bijvoorbeeld bus en tram. Het kabinet moet regelen dat het openbaar vervoer tijdelijk kosteloos beschikbaar is "als gebaar naar Hagenaars", vindt de Haagse gemeenteraad unaniem. De partijen willen dat er daarom een verzoek naar de overheid gaat.

8 uur geleden