Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge kosten en te weinig aanbod maken duurzamer leven moeilijk

Hoge kosten en te weinig aanbod maken duurzamer leven moeilijk

UTRECHT (ANP) - Zo'n driekwart van de Nederlanders wil wel duurzamer leven, maar in de praktijk komt daar in veel opzichten nog weinig van terecht, zo komt naar voren in een onderzoek van Milieu Centraal. Vaak is een te hoge prijs of een gebrek aan beschikbaarheid van duurzame alternatieven een onoverkomelijk obstakel. "Hierdoor blijft grote milieuwinst voorlopig liggen", concludeert de voorlichtingsorganisatie.

Voor treinvakanties is bijvoorbeeld best animo, maar 50 procent vindt het aanbod van treintickets te mager. Elektrische auto's zijn voor meer dan de helft van de ondervraagden simpelweg te duur.

De voorlichtingsorganisatie heeft via het panel van bureau Motivaction in totaal ruim 4000 mensen laten ondervragen over 98 thema's, van eten tot reizen en van afval scheiden tot isoleren. Een grote meerderheid staat volgens de uitkomsten zeker open voor milieuvriendelijker gedrag, maar in werkelijkheid wordt slechts een kwart van alle 'duurzame gedragingen' die de onderzoekers op hun lijst hebben gezet in de praktijk gebracht.

Vleesconsumptie

Milieu Centraal ziet de grootste 'bottlenecks' op het gebied van leefstijl. Zo zijn de meeste Nederlanders niet van plan om minder vlees of zuivel te gaan consumeren, terwijl daar potentieel wel grote milieuwinst mee te behalen valt. Van de ondervraagden zegt 5 procent geen vlees of vis te eten en zegt nog eens 19 procent daarvoor open te staan. Van de ondervraagden zegt 13 procent niet meer dan één keer per week vlees te eten. Ruim een op de vijf mensen staat daar naar eigen zeggen voor open.

Weinig tot geen zuivel consumeren zien maar weinig mensen zitten: 8 procent zegt dat al te doen, nog eens 10 procent staat ervoor open. Vlees en zuivel kosten relatief veel energie en veroorzaken een relatief hoge uitstoot van methaangas, een krachtig broeikasgas dat onder meer wordt gevormd in de pens van koeien. Voor 1 kilo rundvlees is bovendien zo'n 25 kilo aan veevoer nodig. Volgens Milieu Centraal is een meer plantaardig dieet noodzakelijk om de klimaatdoelen te halen, maar de animo daarvoor is dus bescheiden.

Energieverbruik

Grote verschuivingen ten opzichte van de vorige editie, die in 2021 verscheen, ziet de organisatie alleen op het gebied van energieverbruik. Zo is een grotere groep aan de slag gegaan met energiebesparing, bijvoorbeeld door het eigen huis te isoleren. Dat hangt mogelijk samen met de stijgende energieprijzen en met de toegenomen aandacht voor het onderwerp, denkt Milieu Centraal.

Meer uit Binnenland

Musicus en componist Tonny Eyk overleden op 85-jarige leeftijd

BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.

6 uur geleden
Burgemeester Halsema over Van Manen: dans verliest een icoon

AMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.

8 uur geleden
Eis 20 jaar cel en tbs voor verkrachten en doden 75-jarige vrouw

BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.

9 uur geleden
Meer meldingen van misstanden in het onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.

10 uur geleden
Quincy Promes blijft in cel, hof wijst verzoek om vrijlating af

AMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.

11 uur geleden
Kindertelefoon meest gebeld over vrije tijd en seksualiteit

UTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.

12 uur geleden
Promes vraagt hof om vrijlating om voor kinderen te kunnen zorgen

AMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.

12 uur geleden