Hoge kosten en te weinig aanbod maken duurzamer leven moeilijk
UTRECHT (ANP) - Zo'n driekwart van de Nederlanders wil wel duurzamer leven, maar in de praktijk komt daar in veel opzichten nog weinig van terecht, zo komt naar voren in een onderzoek van Milieu Centraal. Vaak is een te hoge prijs of een gebrek aan beschikbaarheid van duurzame alternatieven een onoverkomelijk obstakel. "Hierdoor blijft grote milieuwinst voorlopig liggen", concludeert de voorlichtingsorganisatie.
Voor treinvakanties is bijvoorbeeld best animo, maar 50 procent vindt het aanbod van treintickets te mager. Elektrische auto's zijn voor meer dan de helft van de ondervraagden simpelweg te duur.
De voorlichtingsorganisatie heeft via het panel van bureau Motivaction in totaal ruim 4000 mensen laten ondervragen over 98 thema's, van eten tot reizen en van afval scheiden tot isoleren. Een grote meerderheid staat volgens de uitkomsten zeker open voor milieuvriendelijker gedrag, maar in werkelijkheid wordt slechts een kwart van alle 'duurzame gedragingen' die de onderzoekers op hun lijst hebben gezet in de praktijk gebracht.
Vleesconsumptie
Milieu Centraal ziet de grootste 'bottlenecks' op het gebied van leefstijl. Zo zijn de meeste Nederlanders niet van plan om minder vlees of zuivel te gaan consumeren, terwijl daar potentieel wel grote milieuwinst mee te behalen valt. Van de ondervraagden zegt 5 procent geen vlees of vis te eten en zegt nog eens 19 procent daarvoor open te staan. Van de ondervraagden zegt 13 procent niet meer dan één keer per week vlees te eten. Ruim een op de vijf mensen staat daar naar eigen zeggen voor open.
Weinig tot geen zuivel consumeren zien maar weinig mensen zitten: 8 procent zegt dat al te doen, nog eens 10 procent staat ervoor open. Vlees en zuivel kosten relatief veel energie en veroorzaken een relatief hoge uitstoot van methaangas, een krachtig broeikasgas dat onder meer wordt gevormd in de pens van koeien. Voor 1 kilo rundvlees is bovendien zo'n 25 kilo aan veevoer nodig. Volgens Milieu Centraal is een meer plantaardig dieet noodzakelijk om de klimaatdoelen te halen, maar de animo daarvoor is dus bescheiden.
Energieverbruik
Grote verschuivingen ten opzichte van de vorige editie, die in 2021 verscheen, ziet de organisatie alleen op het gebied van energieverbruik. Zo is een grotere groep aan de slag gegaan met energiebesparing, bijvoorbeeld door het eigen huis te isoleren. Dat hangt mogelijk samen met de stijgende energieprijzen en met de toegenomen aandacht voor het onderwerp, denkt Milieu Centraal.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.
9 uur geleden