Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge inflatie zit cao-akkoord, maar ook bemiddeling in de weg

Hoge inflatie zit cao-akkoord, maar ook bemiddeling in de weg

DEN HAAG (ANP) - De onderhandelingen over een nieuwe cao in het streekvervoer zitten muurvast waardoor vakbonden ook deze week weer oproepen tot stakingen. Om partijen terug aan de onderhandelingstafel te krijgen, kan een gespreksleider of bemiddelaar een uitkomst bieden. Maar de hoge inflatie en de daarvan afgeleide looneisen lijken een doorbraak met de hulp van een onafhankelijke partij in de weg te zitten, denken werkgeversvereniging AWVN en cao-bemiddelaar Henk Strating.

Strating merkt dat er relatief veel cao-conflicten zijn, maar dat er maar weinig bemiddeling plaatsvindt. Dat is tekenend voor deze tijd van hoge inflatie, denkt Strating. "In het streekvervoer lijken werkgevers hun hoogste bod op tafel te hebben gelegd. Als er echt geen geld meer is, dan heb je ook niets aan bemiddeling. Zeker niet als de verschillen zo groot zijn."

Die situatie doet zich nu voor in het streekvervoer. Zo geeft werkgeversvereniging VWOV aan niet meer te kunnen bieden dan een verbetering van de arbeidsvoorwaarden waarmee personeel er 11 procent op vooruit gaat. De looneisen van vakbonden FNV en CNV behelzen salarisverhogingen van respectievelijk 16,9 procent voor een jaar en 14 procent voor anderhalf jaar. VWOV stelt dat er niet meer geld is, omdat de marges in het streekvervoer na corona erg klein zijn. Inmiddels wordt er al maanden regelmatig gestaakt.

Levensonderhoud

John Dollenkamp, onderhandelaar bij werkgeversvereniging AWVN, merkt in algemene zin dat de cao-onderhandelingen zijn verhard. De gestegen inflatie speelt daarbij een grote rol. "Werkgevers hebben met hun kant van inflatie te maken, zoals hogere kosten voor grondstoffen en energie. Niet alle bedrijven kunnen die kosten doorberekenen. Maar werknemers hebben ook te maken gekregen met hogere kosten voor levensonderhoud. Beide rekeningen lijken nu naar de werkgevers te gaan", aldus Dollenkamp.

Vakbonden proberen dan ook met relatief hoge looneisen de gestegen inflatie te compenseren. Daardoor komen het loonbod van werkgever en de looneis van bonden verder uit elkaar te liggen, wat het onderhandelen bemoeilijkt, merkt Dollenkamp. "Voorheen kon je stapjes zetten om nader tot elkaar te komen. Nu is het verschil te groot, dat overbrug je niet zomaar. Dan zijn acties en stakingen bijna onvermijdelijk."

Zowel Dollenkamp als Strating denkt dat het een kwestie van tijd is: als de inflatie afkoelt, zullen looneisen naar beneden moeten worden bijgesteld. Dollenkamp: "We willen allemaal dezelfde uitkomst, namelijk een toekomstbestendig bedrijf. Dat is de basis onder elke cao." Voor nu zit de hoge inflatie alleen nog in de weg, aldus de AWVN-onderhandelaar. "Daardoor is dat doel onbereikbaarder geworden, omdat vakbonden en werkgevers verschillende wegen willen bewandelen. Maar ik denk dat, wanneer de inflatie afkoelt, onze wegen elkaar dan weer makkelijker zullen kruisen."

Meer uit Financieel

Brussel bevraagt Shein over op kinderen lijkende sekspoppen

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Europese Commissie heeft de Aziatische webwinkel Shein om informatie gevraagd over de op kinderen lijkende sekspoppen die onlangs op het platform werden aangeboden. De kwestie leidde in Frankrijk al tot veel ophef. Brussel vreest dat er risico's zijn voor consumenten in heel Europa.

1 uur geleden
Beheerder DigiD vindt zorgen over Amerikaanse overname onterecht

DEN HAAG (ANP) - Logius, de beheerder van identiteitsverificatiesysteem DigiD, vindt zorgen over een mogelijke Amerikaanse overname onterecht. Volgens het overheidsagentschap is en blijft DigiD Nederlands, ook wanneer clouddienstenleverancier Solvinity wordt overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl.

1 uur geleden
Vervuiling en klimaatverandering maken kraanwater duurder

AMSTERDAM (ANP) - Het water uit de kraan wordt voor veel Nederlanders duurder in 2026. Meerdere drinkwaterbedrijven hebben hun tarieven voor volgend jaar bekendgemaakt. Ze verhogen de prijs voor het verbruik, en vaak ook de vaste prijs die klanten betalen voor hun wateraansluiting. Het extra geld zeggen ze nodig te hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen verbruik, klimaatverandering en vervuiling.

2 uur geleden
AliExpress verwijdert verkoper op kinderen lijkende sekspoppen

HANGZHOU (ANP) - De Chinese webwinkel AliExpress heeft een verkoper van op kinderen lijkende sekspoppen van zijn platform verbannen na een onderzoek door Reuters. Het persbureau wees eerder deze maand op vier advertenties van poppen die in Europa en de Verenigde Staten te koop werden aangeboden.

3 uur geleden
Derde stakingsdag België voelbaar in ov, haven en op vliegveld

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De derde en laatste dag van een stakingsactie in België is voelbaar in het openbaar vervoer, op luchthaven Brussels Airport en in de haven van Gent. In het Gentse havengebied staan stakers op bruggen en rotondes, wat hinder oplevert voor het scheeps- en autoverkeer.

3 uur geleden
Europese beurzen hoger door hoop op renteverlaging Fed

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.

4 uur geleden
ACM: netbeheerders lopen achter bij aanpak wachtrijen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.

5 uur geleden