Hoge inflatie zet ECB onder grote druk bij rentebesluit
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) neemt donderdag weer een rentebesluit. Door de hoge inflatie in de eurozone staat veel druk op de beleidsmakers bij de centrale bank om in te grijpen. In de Verenigde Staten begint de Federal Reserve binnenkort waarschijnlijk al met het verhogen van de rente. Zo'n stap wordt in de eurolanden nog niet verwacht. Wel ziet het er naar uit dat de Bank of England, die ook met een rentebesluit komt, de rente wat gaat opschroeven.
Dat economen op weinig vuurwerk van de ECB rekenen komt omdat er bij het vorige rentebesluit al plannen uiteengezet zijn voor het beëindigen van de coronasteunpakketten. Ook werd toen al het nodige gezegd over het tijdelijk weer verhogen van de andere steunpakketten, die in de financiële crisis zijn ontstaan om zo de klap voor de financiële markten te verzachten. Daarbij heeft ECB-president Christine Lagarde eerder aangegeven dat ze in heel 2022 nog geen renteverhoging voorziet.
Maar intussen is de inflatie in de eurozone wel verder opgelopen. Deze werd woensdag voor de maand januari becijferd op 5,1 procent op jaarbasis, wat ruim boven de doelstelling is van de ECB. Het is daarom de vraag of de hoge inflatie door Lagarde en de andere beleidsmakers nog steeds kan worden afgedaan als een tijdelijk fenomeen. De inflatie wordt vooral aangejaagd door de flink gestegen energieprijzen, maar ook in bijvoorbeeld de supermarkt zijn veel producten duurder geworden.
"Hoe de inflatie zich precies ontwikkelt en of en hoe het monetaire beleid daarop moet worden aangepast, leidt tot meningsverschillen binnen de ECB", zegt Ulrike Kastens, econoom bij vermogensbeheerder DWS. Dat blijkt volgens haar ook uit de notulen van de vorige vergadering en is tevens op te maken uit recente uitspraken van diverse ECB-bankiers. Kastens denkt dat het feit dat er meningsverschillen zijn eraan bijdraagt dat het gekozen beleid voorlopig gehandhaafd wordt. "Maar de druk neemt toe en ook de ECB-bankiers die voorstander zijn van een ruim monetair beleid zullen zich zorgen gaan maken over het reële verlies aan koopkracht."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
1 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
5 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
8 uur geleden