Hoge inflatie zet ECB onder grote druk bij rentebesluit
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) neemt donderdag weer een rentebesluit. Door de hoge inflatie in de eurozone staat veel druk op de beleidsmakers bij de centrale bank om in te grijpen. In de Verenigde Staten begint de Federal Reserve binnenkort waarschijnlijk al met het verhogen van de rente. Zo'n stap wordt in de eurolanden nog niet verwacht. Wel ziet het er naar uit dat de Bank of England, die ook met een rentebesluit komt, de rente wat gaat opschroeven.
Dat economen op weinig vuurwerk van de ECB rekenen komt omdat er bij het vorige rentebesluit al plannen uiteengezet zijn voor het beëindigen van de coronasteunpakketten. Ook werd toen al het nodige gezegd over het tijdelijk weer verhogen van de andere steunpakketten, die in de financiële crisis zijn ontstaan om zo de klap voor de financiële markten te verzachten. Daarbij heeft ECB-president Christine Lagarde eerder aangegeven dat ze in heel 2022 nog geen renteverhoging voorziet.
Maar intussen is de inflatie in de eurozone wel verder opgelopen. Deze werd woensdag voor de maand januari becijferd op 5,1 procent op jaarbasis, wat ruim boven de doelstelling is van de ECB. Het is daarom de vraag of de hoge inflatie door Lagarde en de andere beleidsmakers nog steeds kan worden afgedaan als een tijdelijk fenomeen. De inflatie wordt vooral aangejaagd door de flink gestegen energieprijzen, maar ook in bijvoorbeeld de supermarkt zijn veel producten duurder geworden.
"Hoe de inflatie zich precies ontwikkelt en of en hoe het monetaire beleid daarop moet worden aangepast, leidt tot meningsverschillen binnen de ECB", zegt Ulrike Kastens, econoom bij vermogensbeheerder DWS. Dat blijkt volgens haar ook uit de notulen van de vorige vergadering en is tevens op te maken uit recente uitspraken van diverse ECB-bankiers. Kastens denkt dat het feit dat er meningsverschillen zijn eraan bijdraagt dat het gekozen beleid voorlopig gehandhaafd wordt. "Maar de druk neemt toe en ook de ECB-bankiers die voorstander zijn van een ruim monetair beleid zullen zich zorgen gaan maken over het reële verlies aan koopkracht."
Meer uit Financieel
SINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
11 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geleden