Hoge inflatie kan aansluiting windparken op zee duurder maken
DEN HAAG (ANP) - De schaarste aan materialen en flink opgelopen inflatie van de laatste tijd kunnen de aanleg van nieuwe aansluitingen voor windparken op zee duurder maken. Daarop wijst TenneT-directeur Marco Kuijpers, die gaat over de grote offshoreprojecten van de hoogspanningsnetbeheerder. In de nasleep van de coronacrisis en als gevolg van de oorlog in Oekraïne zijn materialen en grondstoffen fors in prijs omhoog gegaan. Als de situatie zo blijft kunnen de kosten van nog aan te besteden transformatorplatformen zomaar hoger uitpakken.
Kuijpers wijst er bijvoorbeeld op dat staal duurder is geworden. Ook zijn er meer kosten gemoeid met bijvoorbeeld het inhuren van een schip voor werkzaamheden. "We zien het ook allemaal in de bouwmarkt. Daar betaal je eveneens meer", verduidelijkt hij op een boottocht met journalisten langs de nieuwe platformen voor de in aanbouw zijnde windparken Hollandse Kust (zuid) 1 en 2.
Dit project loopt al langer en de recente marktontwikkelingen raken de klus niet. Tijdens een storm eerder dit jaar werd de onderbouw van een van de platformen wel geraakt door het op drift geraakte vrachtschip Julietta D. De schade hiervan valt evenwel mee en TenneT ligt goed op schema. Een van de twee platformen is ook al klaar voor gebruik.
Klimaatdoelstellingen
Hollandse Kust (zuid) kan straks evenveel stroom opwekken als meer dan 2 miljoen huishoudens in een jaar verbruiken. Het is het eerste subsidievrije windmolenparkgebied ter wereld. Afgezien van het werk aan de infrastructuur gaat er geen overheidsgeld naartoe. Energiebedrijf Vattenfall moet wel de windmolens nog plaatsen. De verwachting is dat alles volgend jaar klaar is.
Kuijpers ziet de schaarste aan materialen als een van de risico's die spelen voor de komende jaren. Om de klimaatdoelstellingen te halen wordt wind op zee steeds belangrijker als energiebron. Het kabinet wees onlangs nog drie nieuwe gebieden aan voor windparken voor de kust. Daardoor heeft staatsbedrijf TenneT het in aanloop naar 2030 erg druk. Kuijpers denkt dat zijn bedrijf tijdig de benodigde infrastructuur kan regelen, maar daarvoor is het onder meer zaak dat er geen grote verstoringen in de leveringen ontstaan.
Met de projecten zijn miljarden euro's aan investeringen gemoeid. Sommige specialistische apparatuur kan maar door een handvol partijen worden geleverd. Kuijpers oppert dat het bij nieuwe contracten met leveranciers verstandig zou kunnen zijn om voor sommige zaken vooraf niet meteen vaste prijzen af te spreken. Dit zou die partijen meer flexibiliteit geven voor als bepaalde prijzen opeens anders uitpakken dan voorzien.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
9 minuten geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
18 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
18 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
19 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
19 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
20 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
20 uur geleden