Hoge gasprijzen helpen Gazprom aan groter investeringsbudget
MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Gazprom heeft voor komend jaar meer geld beschikbaar om te investeren in bijvoorbeeld pijpleidingen en opslagfaciliteiten in Siberië. Het Russische staatsgasbedrijf heeft zijn budget verhoogd omdat het meer inkomsten verwacht door de flink gestegen energieprijzen.
Volgens Famil Sadygov, plaatsvervangend hoofd van Gazprom, gaat het nieuwe begrotingsplan uit van ruim een derde meer inkomsten uit de verkoop van gas dan in het oorspronkelijk opgestelde budget, heeft hij laten weten via berichtendienst Telegram. Hij noemde hierbij geen concrete bedragen. Wel stelde hij ruimte te zien om voor omgerekend ruwweg 20 miljard euro aan dividend uit te keren aan de aandeelhouders. Dat geld is voor een groot deel bestemd voor de Russische staat.
Gazprom heeft de gasleveringen aan Europa dit jaar juist teruggeschroefd. Dat wordt over het algemeen gezien als een vergeldingsactie van Moskou voor sancties die zijn opgelegd door westerse landen vanwege de oorlog in Oekraïne. Toch zorgt dit er niet voor dat Gazprom minder geld binnenkrijgt. Dat Rusland minder gas exporteert, wordt volgens Sadygov volledig gecompenseerd door de hogere prijzen.
Daling export
Volgens plannen die zijn ingezien door persbureau Bloomberg gaat de Russische gasexport komende jaren waarschijnlijk wel verder omlaag. De uitvoer van gas via pijpleidingen wordt in Moskou voor dit jaar nog geschat op zo'n 142 miljard kubieke meter. De jaarlijkse export zal naar verwachting met bijna 40 procent dalen tot 125,2 miljard kubieke meter in de periode 2023 tot 2025.
In de stukken is geen onderscheid gemaakt in de landen waar het gas naar toe gaat. Ook zijn de cijfers waarschijnlijk nog onderhevig aan verandering, aangezien Gazprom de leveringen op elk moment kan aanpassen aan de dan geldende omstandigheden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
6 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
7 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
10 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
11 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
13 uur geleden