Hoge gasprijzen helpen Gazprom aan groter investeringsbudget
MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Gazprom heeft voor komend jaar meer geld beschikbaar om te investeren in bijvoorbeeld pijpleidingen en opslagfaciliteiten in Siberië. Het Russische staatsgasbedrijf heeft zijn budget verhoogd omdat het meer inkomsten verwacht door de flink gestegen energieprijzen.
Volgens Famil Sadygov, plaatsvervangend hoofd van Gazprom, gaat het nieuwe begrotingsplan uit van ruim een derde meer inkomsten uit de verkoop van gas dan in het oorspronkelijk opgestelde budget, heeft hij laten weten via berichtendienst Telegram. Hij noemde hierbij geen concrete bedragen. Wel stelde hij ruimte te zien om voor omgerekend ruwweg 20 miljard euro aan dividend uit te keren aan de aandeelhouders. Dat geld is voor een groot deel bestemd voor de Russische staat.
Gazprom heeft de gasleveringen aan Europa dit jaar juist teruggeschroefd. Dat wordt over het algemeen gezien als een vergeldingsactie van Moskou voor sancties die zijn opgelegd door westerse landen vanwege de oorlog in Oekraïne. Toch zorgt dit er niet voor dat Gazprom minder geld binnenkrijgt. Dat Rusland minder gas exporteert, wordt volgens Sadygov volledig gecompenseerd door de hogere prijzen.
Daling export
Volgens plannen die zijn ingezien door persbureau Bloomberg gaat de Russische gasexport komende jaren waarschijnlijk wel verder omlaag. De uitvoer van gas via pijpleidingen wordt in Moskou voor dit jaar nog geschat op zo'n 142 miljard kubieke meter. De jaarlijkse export zal naar verwachting met bijna 40 procent dalen tot 125,2 miljard kubieke meter in de periode 2023 tot 2025.
In de stukken is geen onderscheid gemaakt in de landen waar het gas naar toe gaat. Ook zijn de cijfers waarschijnlijk nog onderhevig aan verandering, aangezien Gazprom de leveringen op elk moment kan aanpassen aan de dan geldende omstandigheden.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
59 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurskoersen op het Damrak gingen dinsdag verder omhoog, gesteund door optimisme dat de vredesgesprekken tussen de VS en Iran spoedig worden hervat. Ook elders in Europa en op Wall Street zat de sfeer er goed in. Bij de grote fondsen in Amsterdam viel chipconcern Besi op met een koerswinst van 5,4 procent op 218 euro, de hoogste slotstand ooit. Dat volgde nadat Bank of America het koersdoel voor Besi had opgeschroefd en zich positief had uitgelaten over het bedrijf.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Jacques Vandermeiren, topman van de haven Antwerpen-Brugge, stapt vervroegd op. Dat kondigde het bedrijf dinsdag aan. De Nederlander Rob Smeets, die nu operationeel directeur is, neemt de leiding tijdelijk over.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) ziet onduidelijkheden in een fonds dat de Europese Commissie wil voor bedrijven die veel CO2 uitstoten. Het fonds is bedoeld voor bedrijven die meststoffen, aluminium, ijzer en staal produceren. Brussel ziet deze bedrijven als essentieel en is bang dat productie te duur wordt door eerder afgesproken klimaatregels.
5 uur geleden