Hoge Franse rechter houdt verbod op abaya in stand
PARIJS (ANP/AFP) - De hoogste Franse bestuursrechter heeft een omstreden verbod op de abaya in stand gehouden. De ban op het gewaad dat het hele lichaam bedekt is geen vorm van discriminatie tegen moslims en niet illegaal, oordeelde de Franse Raad van State. De zaak was aangespannen door de moslimorganisatie ADM.
Frankrijk kent strenge regels rond geloof op school. De regering van president Emmanuel Macron kondigde vorige maand aan dat het dragen van een abaya of qami, een variant voor mannen, daarmee in strijd is en daarom niet langer zou worden toegestaan.
ADM stapte naar de Franse Raad van State omdat het verbod zou aanzetten tot haat tegen moslims of raciale profilering. De uit de Arabische wereld afkomstige abaya is bovendien meer een vorm van klederdracht dan een religieuze uiting, stelde de advocaat tijdens een zitting. ADM-voorzitter Sihem Zine noemde het verbod racistisch en seksistisch omdat het vooral gericht was tegen mensen met een Arabische achtergrond en meisjes.
Leerlingen naar huis gestuurd
De rechtbank geeft ADM ongelijk omdat het verbod geen "ernstige of duidelijk onwettige schade toebrengt aan het respect voor het privéleven, godsdienstvrijheid, recht op onderwijs, het welzijn van kinderen of het non-discriminatieprincipe". Daarnaast is het kledingstuk wel degelijk een uiting van iemands religie en is dat op Franse scholen nu eenmaal niet toegestaan, aldus de Raad.
Met de start van het nieuwe schooljaar was maandag de eerste dag dat leerlingen niet meer in een abaya naar school mochten. Bijna driehonderd meisjes deden dat volgens het ministerie van Onderwijs toch. De meesten zouden zich vervolgens omgekleed hebben, maar 67 leerlingen die dat weigerden werden naar huis gestuurd.
Meer uit Buitenland
KOEWEIT (ANP/AFP/DPA) - Boven Koeweit zijn meerdere Amerikaanse gevechtstoestellen neergestort. Dat meldt het ministerie van Defensie in dat land. De bemanning zou het volgens de woordvoerder hebben overleefd.
12 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De VS hebben het VK niet gevraagd om de Britse militaire basis op Cyprus te gebruiken die werd getroffen door een droneaanval. Dat zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken Yvette Cooper maandag.
17 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Iran zijn sinds het uitbreken van de oorlog al zeker 555 mensen omgekomen, zegt de Iraanse Rode Halve Maan. Iran heeft sinds zaterdag te maken met grootschalige aanvallen door Israël en de VS.
18 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China heeft maandag opnieuw opgeroepen tot een staakt-het-vuren en diplomatieke gesprekken om een einde te maken aan het conflict in het Midden-Oosten, dat inmiddels al drie dagen duurt.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Iran hebben in onderling overleg de grensovergangen gesloten voor dagjesmensen. Dat meldt de Turkse minister van Handel Ömer Bolat op X. Wie nog dezelfde dag de grens weer wil oversteken, kan dat tot nader order niet meer.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Na de droneaanval op een Britse luchtmachtbasis op Cyprus heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gebeld met de Cypriotische president Nikos Christodoulides, schrijft ze op X.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De gevechten tussen Israël en de Libanese militante groepering Hezbollah kunnen nog "vele dagen" duren, zei de Israëlische legerleider Eyal Zamir maandag.
1 uur geleden