Hoge Franse rechter houdt verbod op abaya in stand
PARIJS (ANP/AFP) - De hoogste Franse bestuursrechter heeft een omstreden verbod op de abaya in stand gehouden. De ban op het gewaad dat het hele lichaam bedekt is geen vorm van discriminatie tegen moslims en niet illegaal, oordeelde de Franse Raad van State. De zaak was aangespannen door de moslimorganisatie ADM.
Frankrijk kent strenge regels rond geloof op school. De regering van president Emmanuel Macron kondigde vorige maand aan dat het dragen van een abaya of qami, een variant voor mannen, daarmee in strijd is en daarom niet langer zou worden toegestaan.
ADM stapte naar de Franse Raad van State omdat het verbod zou aanzetten tot haat tegen moslims of raciale profilering. De uit de Arabische wereld afkomstige abaya is bovendien meer een vorm van klederdracht dan een religieuze uiting, stelde de advocaat tijdens een zitting. ADM-voorzitter Sihem Zine noemde het verbod racistisch en seksistisch omdat het vooral gericht was tegen mensen met een Arabische achtergrond en meisjes.
Leerlingen naar huis gestuurd
De rechtbank geeft ADM ongelijk omdat het verbod geen "ernstige of duidelijk onwettige schade toebrengt aan het respect voor het privéleven, godsdienstvrijheid, recht op onderwijs, het welzijn van kinderen of het non-discriminatieprincipe". Daarnaast is het kledingstuk wel degelijk een uiting van iemands religie en is dat op Franse scholen nu eenmaal niet toegestaan, aldus de Raad.
Met de start van het nieuwe schooljaar was maandag de eerste dag dat leerlingen niet meer in een abaya naar school mochten. Bijna driehonderd meisjes deden dat volgens het ministerie van Onderwijs toch. De meesten zouden zich vervolgens omgekleed hebben, maar 67 leerlingen die dat weigerden werden naar huis gestuurd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
5 uur geleden