Hoge Franse rechter houdt verbod op abaya in stand
PARIJS (ANP/AFP) - De hoogste Franse bestuursrechter heeft een omstreden verbod op de abaya in stand gehouden. De ban op het gewaad dat het hele lichaam bedekt is geen vorm van discriminatie tegen moslims en niet illegaal, oordeelde de Franse Raad van State. De zaak was aangespannen door de moslimorganisatie ADM.
Frankrijk kent strenge regels rond geloof op school. De regering van president Emmanuel Macron kondigde vorige maand aan dat het dragen van een abaya of qami, een variant voor mannen, daarmee in strijd is en daarom niet langer zou worden toegestaan.
ADM stapte naar de Franse Raad van State omdat het verbod zou aanzetten tot haat tegen moslims of raciale profilering. De uit de Arabische wereld afkomstige abaya is bovendien meer een vorm van klederdracht dan een religieuze uiting, stelde de advocaat tijdens een zitting. ADM-voorzitter Sihem Zine noemde het verbod racistisch en seksistisch omdat het vooral gericht was tegen mensen met een Arabische achtergrond en meisjes.
Leerlingen naar huis gestuurd
De rechtbank geeft ADM ongelijk omdat het verbod geen "ernstige of duidelijk onwettige schade toebrengt aan het respect voor het privéleven, godsdienstvrijheid, recht op onderwijs, het welzijn van kinderen of het non-discriminatieprincipe". Daarnaast is het kledingstuk wel degelijk een uiting van iemands religie en is dat op Franse scholen nu eenmaal niet toegestaan, aldus de Raad.
Met de start van het nieuwe schooljaar was maandag de eerste dag dat leerlingen niet meer in een abaya naar school mochten. Bijna driehonderd meisjes deden dat volgens het ministerie van Onderwijs toch. De meesten zouden zich vervolgens omgekleed hebben, maar 67 leerlingen die dat weigerden werden naar huis gestuurd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
1 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
3 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
17 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
18 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
22 uur geleden