Hoge Franse rechter houdt verbod op abaya in stand
PARIJS (ANP/AFP) - De hoogste Franse bestuursrechter heeft een omstreden verbod op de abaya in stand gehouden. De ban op het gewaad dat het hele lichaam bedekt is geen vorm van discriminatie tegen moslims en niet illegaal, oordeelde de Franse Raad van State. De zaak was aangespannen door de moslimorganisatie ADM.
Frankrijk kent strenge regels rond geloof op school. De regering van president Emmanuel Macron kondigde vorige maand aan dat het dragen van een abaya of qami, een variant voor mannen, daarmee in strijd is en daarom niet langer zou worden toegestaan.
ADM stapte naar de Franse Raad van State omdat het verbod zou aanzetten tot haat tegen moslims of raciale profilering. De uit de Arabische wereld afkomstige abaya is bovendien meer een vorm van klederdracht dan een religieuze uiting, stelde de advocaat tijdens een zitting. ADM-voorzitter Sihem Zine noemde het verbod racistisch en seksistisch omdat het vooral gericht was tegen mensen met een Arabische achtergrond en meisjes.
Leerlingen naar huis gestuurd
De rechtbank geeft ADM ongelijk omdat het verbod geen "ernstige of duidelijk onwettige schade toebrengt aan het respect voor het privéleven, godsdienstvrijheid, recht op onderwijs, het welzijn van kinderen of het non-discriminatieprincipe". Daarnaast is het kledingstuk wel degelijk een uiting van iemands religie en is dat op Franse scholen nu eenmaal niet toegestaan, aldus de Raad.
Met de start van het nieuwe schooljaar was maandag de eerste dag dat leerlingen niet meer in een abaya naar school mochten. Bijna driehonderd meisjes deden dat volgens het ministerie van Onderwijs toch. De meesten zouden zich vervolgens omgekleed hebben, maar 67 leerlingen die dat weigerden werden naar huis gestuurd.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - De politie in de Australische deelstaat New South Wales heeft de man aangeklaagd die samen met zijn vader het vuur opende op een joods evenement op Bondi Beach in Sydney. De vader werd bij de aanslag doodgeschoten, de zoon raakte zwaargewond. De zoon wordt beschuldigd van 59 misdrijven, waaronder een terroristische daad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
4 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
11 uur geleden