Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge energieprijzen gunstig voor winstgevendheid Shell

Hoge energieprijzen gunstig voor winstgevendheid Shell

LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het vierde kwartaal naar verwachting flink geprofiteerd van de hoge energieprijzen, waardoor de winstgevendheid wordt gestuwd. Het bedrijf dat op papier volledig Brits is geworden en daardoor zijn koninklijke predicaat heeft verloren, komt donderdagochtend met resultaten over de afgelopen periode en heel 2021 naar buiten.

De olieprijzen zijn gestegen naar de hoogste niveaus in jaren, door de sterke vraag en een beperkt aanbod op de oliemarkt. Shell leed in 2020 nog een recordverlies van bijna 22 miljard dollar omdat toen de olieprijzen kelderden door de uitbraak van de coronapandemie. Maar inmiddels heeft de oliemarkt sterk herstel laten zien. Eerder kwamen branchegenoten als Chevron en ExxonMobil met hoge winstcijfers naar buiten over het afgelopen jaar.

Vorige maand zei Shell dat de resultaten uit de handel in aardgas in het vierde kwartaal aanzienlijk hoger uitvallen dan in het derde kwartaal door de hoge gasprijzen. Shell verklaarde daarnaast 5,5 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen. Eerder liet het concern al weten de opbrengst van de verkoop van zijn bezittingen in het Amerikaanse olieveld Permian Basin terug te willen geven aan de aandeelhouders. De verkoop, die begin december werd afgerond, leverde Shell 9,5 miljard dollar op.

Rechtszaak

In november besloot Shell om het hoofdkantoor naar het Verenigd Koninkrijk te verplaatsen om zo de bedrijfsstructuur te versimpelen. Daardoor verloor Shell zijn koninklijke titel Royal Dutch. Topman Ben van Beurden noemde het "bijzonder pijnlijk en betreurenswaardig" om de titel te verliezen.

De verhuizing naar Londen heeft geen gevolgen voor de rechtszaak die Milieudefensie tegen Shell heeft aangespannen. De organisatie spande een zaak aan om het bedrijf te dwingen tot het drastisch verlagen van zijn uitstoot van broeikasgassen. Eind mei vorig jaar besloot de rechtbank in Den Haag dat de klimaatplannen van Shell niet ver genoeg gingen en dat het bedrijf per direct meer moet doen om zijn uitstoot naar beneden te krijgen. Shell wil in 2050 helemaal klimaatneutraal zijn.

Meer uit Financieel

Farmaceut Novo verhoogt verwachtingen door vraag naar afslankpil

KOPENHAGEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo heeft zijn financiële verwachtingen voor dit jaar verhoogd, mede door de vraag naar zijn afslankpil. De vraag naar Wegovy in de Verenigde Staten neemt toe en daarnaast wordt de afslankpil in steeds meer landen op de markt gebracht.

36 minuten geleden
Koersverliezen in AI-sector Azië na zege Democraten in VS

TOKIO (ANP) - Op de Aziatische beurzen stonden de AI-gerelateerde aandelen onder druk na de verkiezingszege van de Democraten in de Verenigde Staten. De Democraten stevenen af op een forse overwinning in de Amerikaanse midterms en lijken zowel een meerderheid in de Senaat als het Huis van Afgevaardigden te krijgen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.

1 uur geleden
Ahold Delhaize geeft omzet- en winstwaarschuwing na cyberaanval

ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, verwacht dat de omzet in het vierde kwartaal tussen de 200 miljoen en 250 miljoen euro lager uitvalt als gevolg van de cyberaanval vorige maand. Het bedrijfsresultaat valt hierdoor tussen de 75 miljoen en 100 miljoen euro lager uit, maakte het concern woensdag bekend.

1 uur geleden
Inflatie stijgt verder tot 3,7 procent in oktober

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in oktober 3,7 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee verder opgelopen, na de stijging tot 3,4 procent in september. Boodschappen werden opnieuw iets goedkoper vergeleken met een jaar geleden, maar energie en motorbrandstoffen werden opnieuw duurder.

2 uur geleden
Moederbedrijf Booking.com ziet reisvraag afzwakken door onrust

NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.

10 uur geleden
Wall Street sluit overwegend hoger na herstel techaandelen

NEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.

10 uur geleden
Minstens 11 Europese landen getroffen door vriezerhack

BRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.

10 uur geleden