Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten
DEN HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse export van cacaoproducten is vorig jaar hard gestegen door de sterke stijging van de cacaoprijs. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging die exportwaarde van cacao en bereidingen zoals cacaoboter, cacaopasta, cacaopoeder en chocolade met maar liefst 66 procent omhoog tot bijna 10 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
Daarmee staat cacao op de vierde plaats wat betreft de exportwaarde van Nederlandse landbouwproducten. Dat was in 2023 nog de elfde plek. De cacaoprijs is vooral hard gestegen door zwakke oogsten in Ivoorkust en Ghana na zware regenval. Die Afrikaanse landen zijn belangrijke exporteurs van cacao naar Nederland. Door de regenval zijn ziektes ontstaan onder landbouwgewassen in Ivoorkust en Ghana, waaronder bij cacaobomen. Amsterdam is een belangrijke zeehaven voor cacao.
De totale waarde van de Nederlandse landbouwexport ging vorig jaar met bijna 5 procent omhoog tot 128,9 miljard euro, aldus het CBS. Het statistiekbureau werkte voor het onderzoek samen met Wageningen Social & Economic Research en werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De waardegroei komt vooral door verdere prijsstijgingen en in mindere mate ook door een groter exportvolume.
Belangrijkste markt
De belangrijkste exportcategorie is zuivel en eieren met een waarde van 12,3 miljard euro. Daarna komen de sierteelt met 11,9 miljard euro en de vleesexport, die goed was voor 10,7 miljard euro.
Zoals gewoonlijk was Duitsland de belangrijkste exportmarkt met een aandeel van 25 procent en een waarde van 32 miljard euro. Op ruime afstand volgen België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje, Polen, de Verenigde Staten, China en Zweden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het aandeel vrouwen in het bestuur van grote Nederlandse bedrijven is verder gestegen. De Sociaal-Economische Raad (SER) meldt dat het aandeel vrouwen eind 2024 is toegenomen naar gemiddeld 17,3 procent, 2 procentpunt meer dan een jaar eerder. De groei van de man-vrouwverhouding in de raad van commissarissen stagneerde echter.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie plant nog geen noodmaatregelen om de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. Dat heeft ze laten weten in een videovergadering met de lidstaten.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwen worden onevenredig hard geraakt door "de bezuinigingen in de zorg en de versoberingen in de sociale zekerheid" van het nieuwe kabinet. Dat concludeert vakbond FNV in een woensdag gepubliceerd rapport.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Duitse hotels die zeggen schade te hebben geleden door de prijsregels van Booking.com moeten dat eerst "voldoende aannemelijk" maken, voordat ze mogelijk compensatie krijgen. Dat stelt de rechtbank in Amsterdam.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders wachten op meer details over het plan van president Donald Trump om met de Amerikaanse marine schepen uit de Perzische Golf te escorteren. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) is geïnteresseerd in het voorstel, maar stelt dat veel afhangt van de uitwerking. "De vraag is namelijk in hoeverre dit aanbod een veilige doortocht gaat bieden."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hardt Hyperloop is failliet verklaard door de rechtbank in Den Haag. Dat staat in het Centraal Insolventieregister, waarmee berichtgeving van RTL Z over het faillissement wordt bevestigd. Hardt Hyperloop uit Rotterdam was bezig met de ontwikkeling van technologie om mensen op hoge snelheid via capsules door een vacuümbuis te vervoeren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil de Europese groene industrie stimuleren door landen in bepaalde sectoren meer in de EU te laten kopen. Dat staat in een langverwacht voorstel van de Europese Commissie, de Industrial Accelerator Act. Bij publieke bestedingen voor elektrische auto's en duurzame technologie moet de voorkeur zijn deze binnen Europa aan te schaffen, stelt de Commissie. Voor staal, cement en aluminium moet een deel groen worden geproduceerd.
2 uur geleden