Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten

Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten

DEN HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse export van cacaoproducten is vorig jaar hard gestegen door de sterke stijging van de cacaoprijs. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging die exportwaarde van cacao en bereidingen zoals cacaoboter, cacaopasta, cacaopoeder en chocolade met maar liefst 66 procent omhoog tot bijna 10 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.

Daarmee staat cacao op de vierde plaats wat betreft de exportwaarde van Nederlandse landbouwproducten. Dat was in 2023 nog de elfde plek. De cacaoprijs is vooral hard gestegen door zwakke oogsten in Ivoorkust en Ghana na zware regenval. Die Afrikaanse landen zijn belangrijke exporteurs van cacao naar Nederland. Door de regenval zijn ziektes ontstaan onder landbouwgewassen in Ivoorkust en Ghana, waaronder bij cacaobomen. Amsterdam is een belangrijke zeehaven voor cacao.

De totale waarde van de Nederlandse landbouwexport ging vorig jaar met bijna 5 procent omhoog tot 128,9 miljard euro, aldus het CBS. Het statistiekbureau werkte voor het onderzoek samen met Wageningen Social & Economic Research en werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De waardegroei komt vooral door verdere prijsstijgingen en in mindere mate ook door een groter exportvolume.

Belangrijkste markt

De belangrijkste exportcategorie is zuivel en eieren met een waarde van 12,3 miljard euro. Daarna komen de sierteelt met 11,9 miljard euro en de vleesexport, die goed was voor 10,7 miljard euro.

Zoals gewoonlijk was Duitsland de belangrijkste exportmarkt met een aandeel van 25 procent en een waarde van 32 miljard euro. Op ruime afstand volgen België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje, Polen, de Verenigde Staten, China en Zweden.

Meer uit Financieel

DNB: 'uitzonderlijk goed' beurskwartaal voor huishoudens

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens beleefden in de afgelopen drie maanden een "uitzonderlijk goed" beurskwartaal, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). De totale waarde van hun beleggingen steeg met ruim 12 procent, de sterkste stijging in jaren.

1 uur geleden
SpaceX bij beursgang ongekend populair bij Nederlandse beleggers

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse beleggers hebben bij het beursdebuut van SpaceX meteen flink aandelen ingekocht. Volgens onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) kochten huishoudens zich voor een recordbedrag in. Veel aandelen van het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk werden echter al snel weer verkocht, mogelijk om de koerswinsten van de eerste dagen te verzilveren. Later ging de koers hard omlaag.

1 uur geleden
Rapport: Nederland tweede Europese exporteur van AI-apparatuur

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is na Duitsland de grootste Europese exporteur van apparatuur die de ontwikkeling en toepassing van kunstmatige intelligentie (AI) mogelijk maakt. Dat meldt kredietverzekeraar Atradius in een nieuw rapport. Ons land is goed voor 7 procent van de wereldwijde export van AI-gerelateerde goederen. De exportwaarde van ruim 80 miljard euro levert wereldwijd een elfde plaats op.

1 uur geleden
Rapport: Nederland tweede Europese exporteur van AI-apparatuur

AMSTERDAM (ANP) - Nederland is na Duitsland de grootste Europese exporteur van apparatuur die de ontwikkeling en toepassing van kunstmatige intelligentie (AI) mogelijk maakt. Dat meldt kredietverzekeraar Atradius in een nieuw rapport. Ons land is goed voor 7 procent van de wereldwijde export van AI-gerelateerde goederen. De exportwaarde van ruim 80 miljard euro levert wereldwijd een elfde plaats op.

3 uur geleden
Situatie Midden-Oosten blijft stemming op Wall Street drukken

NEW YORK (ANP) - De beurzen op Wall Street noteerden dinsdag opnieuw verliezen. Beleggers wachten de ontwikkelingen in het Midden-Oosten af, waar het vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran verder uit zicht raakt.

5 uur geleden
Advocaat: Meta probeerde iets te doen aan negatieve invloed

OAKLAND (ANP/AFP) - Meta wist dat sommige gebruikers negatief werden beïnvloed door Facebook en Instagram, maar heeft geprobeerd de risico's te verminderen. Dat zei de advocaat van het bedrijf in de Californische rechtbank bij het begin van een proces aangespannen door tientallen Amerikaanse staten.

5 uur geleden
OpenAI vertraagt het trainen van AI-modellen na hack

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI gaat het tempo van de ontwikkeling van zijn AI-modellen vertragen. De maker van ChatGPT kijkt ook opnieuw naar zijn onderzoeks- en trainingssystemen, nadat een AI-agent van het bedrijf vorige maand tijdens een test wist in te breken bij een ander AI-bedrijf, Hugging Face.

6 uur geleden