Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten
DEN HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse export van cacaoproducten is vorig jaar hard gestegen door de sterke stijging van de cacaoprijs. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging die exportwaarde van cacao en bereidingen zoals cacaoboter, cacaopasta, cacaopoeder en chocolade met maar liefst 66 procent omhoog tot bijna 10 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.
Daarmee staat cacao op de vierde plaats wat betreft de exportwaarde van Nederlandse landbouwproducten. Dat was in 2023 nog de elfde plek. De cacaoprijs is vooral hard gestegen door zwakke oogsten in Ivoorkust en Ghana na zware regenval. Die Afrikaanse landen zijn belangrijke exporteurs van cacao naar Nederland. Door de regenval zijn ziektes ontstaan onder landbouwgewassen in Ivoorkust en Ghana, waaronder bij cacaobomen. Amsterdam is een belangrijke zeehaven voor cacao.
De totale waarde van de Nederlandse landbouwexport ging vorig jaar met bijna 5 procent omhoog tot 128,9 miljard euro, aldus het CBS. Het statistiekbureau werkte voor het onderzoek samen met Wageningen Social & Economic Research en werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De waardegroei komt vooral door verdere prijsstijgingen en in mindere mate ook door een groter exportvolume.
Belangrijkste markt
De belangrijkste exportcategorie is zuivel en eieren met een waarde van 12,3 miljard euro. Daarna komen de sierteelt met 11,9 miljard euro en de vleesexport, die goed was voor 10,7 miljard euro.
Zoals gewoonlijk was Duitsland de belangrijkste exportmarkt met een aandeel van 25 procent en een waarde van 32 miljard euro. Op ruime afstand volgen Belgiƫ, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italiƫ, Spanje, Polen, de Verenigde Staten, China en Zweden.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, roept Nederland en de Europese Unie op zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaffen over de Amerikaanse importheffingen voor Europese goederen. Volgens de lobbyclub uit het Nederlandse bedrijfsleven zorgt de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag voor veel onzekerheid. Door Trumps tariefaankondigingen op vrijdag en zaterdag is de behoefte aan duidelijkheid "nog noodzakelijker" geworden, heeft een woordvoerster zondag laten weten.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Indiase handelsfunctionarissen stellen een reis naar de Verenigde Staten uit die bedoeld was om een voorlopige handelsdeal tussen de twee landen af te ronden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Het uitstel heeft te maken met de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof die veel van de importheffingen van president Donald Trump ongeldig verklaarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.
4 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG/BELGA) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
20 uur geleden