Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten

Hoge cacaoprijs stuwt Nederlandse exportwaarde cacaoproducten

DEN HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse export van cacaoproducten is vorig jaar hard gestegen door de sterke stijging van de cacaoprijs. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging die exportwaarde van cacao en bereidingen zoals cacaoboter, cacaopasta, cacaopoeder en chocolade met maar liefst 66 procent omhoog tot bijna 10 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder.

Daarmee staat cacao op de vierde plaats wat betreft de exportwaarde van Nederlandse landbouwproducten. Dat was in 2023 nog de elfde plek. De cacaoprijs is vooral hard gestegen door zwakke oogsten in Ivoorkust en Ghana na zware regenval. Die Afrikaanse landen zijn belangrijke exporteurs van cacao naar Nederland. Door de regenval zijn ziektes ontstaan onder landbouwgewassen in Ivoorkust en Ghana, waaronder bij cacaobomen. Amsterdam is een belangrijke zeehaven voor cacao.

De totale waarde van de Nederlandse landbouwexport ging vorig jaar met bijna 5 procent omhoog tot 128,9 miljard euro, aldus het CBS. Het statistiekbureau werkte voor het onderzoek samen met Wageningen Social & Economic Research en werd uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De waardegroei komt vooral door verdere prijsstijgingen en in mindere mate ook door een groter exportvolume.

Belangrijkste markt

De belangrijkste exportcategorie is zuivel en eieren met een waarde van 12,3 miljard euro. Daarna komen de sierteelt met 11,9 miljard euro en de vleesexport, die goed was voor 10,7 miljard euro.

Zoals gewoonlijk was Duitsland de belangrijkste exportmarkt met een aandeel van 25 procent en een waarde van 32 miljard euro. Op ruime afstand volgen België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje, Polen, de Verenigde Staten, China en Zweden.

Meer uit Financieel

AEX sluit op nieuw record, ArcelorMittal uitblinker na koopadvies

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.

25 minuten geleden
Vervoersbedrijven kunnen impact staking nog niet inschatten

DEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.

2 uur geleden
Curatoren verkopen fietsmerken Batavus en Babboe aan Dutech

AMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.

2 uur geleden
Sleijpen roept opnieuw op tot afschaffen hypotheekrenteaftrek

AMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.

2 uur geleden
EU akkoord met China over exportbeperking hybride auto's

BEIJING (ANP) - De Europese Unie heeft met China een akkoord gesloten over het verminderen van de hoeveelheid hybride auto's uit het Aziatische land. Dat heeft Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) bekendgemaakt in Beijing na twee dagen onderhandelen met de Chinese minister van Handel Wang Wentao. Volgens Šefčovič kan de export van plug-in-hybrides uit China hierdoor met meer dan de helft afnemen.

2 uur geleden
SpaceX wint op Wall Street om overnamepakket voor Starlink

NEW YORK (ANP) - SpaceX steeg vrijdag kort na aanvang van de handel op Wall Street. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van een landelijk pakket aan licenties voor laagbandspectrum. Dat maakt volgens het bedrijf de weg vrij voor satellietinternetdienst Starlink om uit te groeien tot een grote mobiele provider in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Reizigersorganisatie Rover: terugkerende stakingen schaden ov

AMERSFOORT (ANP) - Reizigersorganisatie Rover wil dat vakbonden en werkgevers in het streekvervoer weer snel gaan onderhandelen in het cao-conflict om langdurige acties te voorkomen. Rover waarschuwt namelijk dat terugkerende stakingen het openbaar vervoer schaden omdat reizigers alternatieven gaan zoeken en niet meer snel terugkeren naar het ov. Dat zal op termijn het streekvervoer en de werkgelegenheid in het ov schaden, aldus de belangenvereniging.

3 uur geleden