Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hof VK verwerpt zaak tegen levering F-35-onderdelen aan Israël

Hof VK verwerpt zaak tegen levering F-35-onderdelen aan Israël

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een Palestijnse mensenrechtenorganisatie heeft tevergeefs geprobeerd in het Verenigd Koninkrijk een verbod af te dwingen op de levering van F-35-onderdelen aan Israël. Een gerechtshof in Londen verwierp de zaak, die volgens de rechters draaide om de politieke vraag of het land zich moet terugtrekken uit het F-35-programma.

De rechtszaak volgde op het Britse besluit om de wapenexport naar Israël vorig jaar deels aan banden te leggen. Voor onderdelen van het geavanceerde gevechtsvliegtuig gold een uitzondering. Het VK maakt deel uit van het internationale programma voor de productie en het onderhoud van die toestellen en wil dat niet verstoren. Dat zou het Amerikaanse vertrouwen in de NAVO kunnen ondermijnen, zei de overheid.

De organisatie Al-Haq noemde die uitzondering onwettig en strijdig met de Britse internationale verplichtingen. Advocaten spraken over een "duidelijk risico" dat geleverde onderdelen gebruikt zouden worden om schendingen van het internationaal recht te begaan.

Nederland

Nederland levert al geen onderdelen voor de F-35 meer aan Israël sinds het gerechtshof dat vorig jaar verbood. De zaak was aangespannen door mensenrechtenorganisaties. Het kabinet ging wel in cassatie bij de Hoge Raad, die nog een oordeel moet vellen. Een belangrijk advies aan de hoogste rechter viel in november in het nadeel van het kabinet uit.

Nederlandse bedrijven leveren cruciale onderdelen voor het gevechtsvliegtuig. Het gaat onder meer om bekabeling en delen van de vleugels. Ze liggen opgeslagen in Woensdrecht, een belangrijke schakel in de F-35-aanvoerketen.

Meer uit Buitenland

Zware aardbeving treft noorden van Afghanistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Het noorden van Afghanistan is in de nacht van zondag op maandag (plaatselijke tijd) getroffen door een aardbeving met een kracht van 6,3, meldt het Amerikaanse geologische instituut USGS. De beving vond plaats op een diepte van 28 kilometer in de omgeving van de plaats Choelm, niet ver van de stad Mazar-i-Sharif. Eerder sprak USGS nog van een diepte van 10 kilometer.

1 uur geleden
Premier Soedan wil internationale berechting voor RSF-gruweldaden

KHARTOEM (ANP) - De Soedanese premier Kamil Idris wil dat de wreedheden die zijn begaan in de stad el-Fasher, die is ingenomen door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), voor internationale rechtbanken worden gebracht. Dat zegt hij in een interview met de Zwitserse krant Blick.

2 uur geleden
Hamas draagt stoffelijke resten over van drie gijzelaars

TEL AVIV (ANP/AFP) - Hamas heeft de stoffelijke resten van drie gijzelaars via het Rode Kruis overgedragen aan Israël, maakte het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond bekend. Hamas had al aangekondigd zondagavond de lichamen over te dragen.

4 uur geleden
Britse politie: er is één verdachte van steekpartij in trein

HUNTINGDON (ANP/AFP) - De Britse politie heeft bekendgemaakt dat er één man van 32 jaar wordt verdacht van de bloedige steekpartij zaterdagavond in een trein ten noorden van Huntingdon, circa 80 kilometer ten noorden van Londen. Een tweede man van 35 jaar die was aangehouden als mogelijke dader is vrijgelaten. De verdachte wordt van pogingen tot moord beschuldigd. Over zijn motieven is niets bekendgemaakt.

4 uur geleden
China en VS gaan directe militaire communicatielijn opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China en de VS gaan een directe militaire communicatielijn opzetten om te voorkomen dat spanningen uit de hand lopen. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gezegd dat de twee mogendheden met de directe communicatie willen voorkomen dat problemen escaleren en uitmonden in grote conflicten.

6 uur geleden
Kremlin ziet geen noodzaak voor top met Trump over Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland ziet "geen noodzaak" voor president Vladimir Poetin om zijn Amerikaanse collega Donald Trump te ontmoeten. Dat zei Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zondag, meldt staatspersbureau TASS.

7 uur geleden
Arrestatie Syriër in Berlijn die aanslag zou willen plegen

BERLIJN (ANP/AFP) - De politie heeft in Berlijn een 22-jarige Syriër gearresteerd die ervan wordt verdacht vanuit jihadistische motieven een zelfmoordaanslag in de Duitse hoofdstad te willen plegen. Justitie heeft dit niet nader toegelicht.

7 uur geleden