Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk

Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk

COLUMBIA (ANP/AFP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de Amerikaanse staat South Carolina heeft een abortusverbod, dat er sinds februari 2021 gold, per direct verworpen. Abortussen waren er verboden na zes weken zwangerschap maar zijn in de conservatieve zuidelijke staat nu weer toegestaan tot een foetus 22 weken is. De abortusorganisatie die de zaak aanspande, spreekt van een "monumentale overwinning".

Het is voor het eerst sinds het Amerikaanse hooggerechtshof in juni vorig jaar een einde maakte aan het landelijke recht op abortus dat een Hooggerechtshof van een Amerikaanse staat een abortusverbod zoals dat in South Carolina verwerpt. The New York Times schrijft over een overwinning voor abortusrechten in het zuiden van het land, waar steeds minder mogelijkheden voor zo'n ingreep zijn.

Het Hof in South Carolina oordeelde donderdag dat een vrouw vanwege haar grondwettelijke recht op privacy ook zelf de beslissing mag nemen om een zwangerschap te beëindigen. De Roe vs Wade-uitspraak, die uit 1973 stamt en tot vorig jaar het recht op abortus in de hele VS vastlegde, was ook gebaseerd op het recht op privacy.

Planned Parenthood

Sinds juni vorig jaar zijn individuele staten weer de baas over hun abortuswetgeving. Planned Parenthood, de Amerikaanse gezondheidsorganisatie voor vrouwen, is blij met de beslissing van het Hooggerechtshof in South Carolina. Hierdoor kunnen vrouwen uit de nabijgelegen staten Alabama en Tennessee, waar abortus ook verboden is, naar South Carolina reizen voor een abortus.

Toen het abortusverbod bijna twee jaar geleden werd geïntroduceerd, zei de Republikeinse gouverneur Henry McMaster nog dat er "nu heel veel gelukkige harten kloppen in South Carolina". Het is niet uitgesloten dat de slepende juridische zaak nog een vervolg krijgt. Mogelijk kan door het inperken van het recht op privacy namelijk ook het recht op abortus opnieuw veranderen, aldus het Hooggerechtshof.

Meer uit Buitenland

Israël: zo'n 200 toestellen ingezet bij historisch grote aanval

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.

6 minuten geleden
Jordanië meldt onderschepping dertien ballistische raketten

AMMAN (ANP/AFP) - De Jordaanse strijdkrachten zeggen sinds zaterdagochtend dertien ballistische raketten te hebben neergehaald. Er zou sprake zijn van materiële schade door aanvallen, maar niet van slachtoffers.

11 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad bijeen voor spoedoverleg na aanvallen op Iran

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De VN-Veiligheidsraad wordt bijeengeroepen voor een spoedoverleg na de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran. De bijeenkomst staat gepland voor 22.00 uur Nederlandse tijd.

36 minuten geleden
Hezbollah steunt Iran, maar zegt geen militaire steun toe

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah heeft solidariteit uitgesproken met bondgenoot Iran. De Libanese groep waarschuwt in een verklaring dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen "ernstige gevolgen" zullen hebben voor iedereen in de regio als niet wordt ingegrepen. Hezbollah stelt echter niet of het zich gaat mengen in de strijd.

55 minuten geleden
Getuigen: explosie en rook op bekende 'Palm' in Dubai

DUBAI (ANP/AFP) - Getuigen hebben een explosie gehoord bij de Palmeilanden in Dubai, een bekende locatie in de stad. Daar zou rook zijn opgestegen bij een hotel.

1 uur geleden
Britse gevechtsvliegtuigen nemen deel aan operaties Midden-Oosten

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse premier Keir Starmer zegt dat Britse gevechtsvliegtuigen zaterdag hebben deelgenomen aan "gecoördineerde, regionale, defensieve operaties" in het Midden-Oosten. Volgens Starmer vonden de operaties plaats "om onze mensen, onze belangen en onze bondgenoten te beschermen".

1 uur geleden
Iraanse ayatollah geeft snel televisietoespraak na aanvallen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei geeft "binnen enkele minuten" een televisietoespraak, meldt de staatszender Al-Alam TV. In Israëlische media gaat het gerucht dat Khamenei mogelijk is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran en werd gespeculeerd dat er een vooraf opgenomen videoboodschap zou worden uitgezonden.

2 uur geleden