Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk
COLUMBIA (ANP/AFP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de Amerikaanse staat South Carolina heeft een abortusverbod, dat er sinds februari 2021 gold, per direct verworpen. Abortussen waren er verboden na zes weken zwangerschap maar zijn in de conservatieve zuidelijke staat nu weer toegestaan tot een foetus 22 weken is. De abortusorganisatie die de zaak aanspande, spreekt van een "monumentale overwinning".
Het is voor het eerst sinds het Amerikaanse hooggerechtshof in juni vorig jaar een einde maakte aan het landelijke recht op abortus dat een Hooggerechtshof van een Amerikaanse staat een abortusverbod zoals dat in South Carolina verwerpt. The New York Times schrijft over een overwinning voor abortusrechten in het zuiden van het land, waar steeds minder mogelijkheden voor zo'n ingreep zijn.
Het Hof in South Carolina oordeelde donderdag dat een vrouw vanwege haar grondwettelijke recht op privacy ook zelf de beslissing mag nemen om een zwangerschap te beëindigen. De Roe vs Wade-uitspraak, die uit 1973 stamt en tot vorig jaar het recht op abortus in de hele VS vastlegde, was ook gebaseerd op het recht op privacy.
Planned Parenthood
Sinds juni vorig jaar zijn individuele staten weer de baas over hun abortuswetgeving. Planned Parenthood, de Amerikaanse gezondheidsorganisatie voor vrouwen, is blij met de beslissing van het Hooggerechtshof in South Carolina. Hierdoor kunnen vrouwen uit de nabijgelegen staten Alabama en Tennessee, waar abortus ook verboden is, naar South Carolina reizen voor een abortus.
Toen het abortusverbod bijna twee jaar geleden werd geïntroduceerd, zei de Republikeinse gouverneur Henry McMaster nog dat er "nu heel veel gelukkige harten kloppen in South Carolina". Het is niet uitgesloten dat de slepende juridische zaak nog een vervolg krijgt. Mogelijk kan door het inperken van het recht op privacy namelijk ook het recht op abortus opnieuw veranderen, aldus het Hooggerechtshof.
Meer uit Buitenland
GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
2 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
3 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
4 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
5 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
5 uur geleden