Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk

Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk

COLUMBIA (ANP/AFP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de Amerikaanse staat South Carolina heeft een abortusverbod, dat er sinds februari 2021 gold, per direct verworpen. Abortussen waren er verboden na zes weken zwangerschap maar zijn in de conservatieve zuidelijke staat nu weer toegestaan tot een foetus 22 weken is. De abortusorganisatie die de zaak aanspande, spreekt van een "monumentale overwinning".

Het is voor het eerst sinds het Amerikaanse hooggerechtshof in juni vorig jaar een einde maakte aan het landelijke recht op abortus dat een Hooggerechtshof van een Amerikaanse staat een abortusverbod zoals dat in South Carolina verwerpt. The New York Times schrijft over een overwinning voor abortusrechten in het zuiden van het land, waar steeds minder mogelijkheden voor zo'n ingreep zijn.

Het Hof in South Carolina oordeelde donderdag dat een vrouw vanwege haar grondwettelijke recht op privacy ook zelf de beslissing mag nemen om een zwangerschap te beëindigen. De Roe vs Wade-uitspraak, die uit 1973 stamt en tot vorig jaar het recht op abortus in de hele VS vastlegde, was ook gebaseerd op het recht op privacy.

Planned Parenthood

Sinds juni vorig jaar zijn individuele staten weer de baas over hun abortuswetgeving. Planned Parenthood, de Amerikaanse gezondheidsorganisatie voor vrouwen, is blij met de beslissing van het Hooggerechtshof in South Carolina. Hierdoor kunnen vrouwen uit de nabijgelegen staten Alabama en Tennessee, waar abortus ook verboden is, naar South Carolina reizen voor een abortus.

Toen het abortusverbod bijna twee jaar geleden werd geïntroduceerd, zei de Republikeinse gouverneur Henry McMaster nog dat er "nu heel veel gelukkige harten kloppen in South Carolina". Het is niet uitgesloten dat de slepende juridische zaak nog een vervolg krijgt. Mogelijk kan door het inperken van het recht op privacy namelijk ook het recht op abortus opnieuw veranderen, aldus het Hooggerechtshof.

Meer uit Buitenland

Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

54 minuten geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

4 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

5 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

8 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

8 uur geleden
Meerdere doden door lawines in Noord-Italiaanse Alpen

SONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.

13 uur geleden
Rellen bij protest in Milaan tegen Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.

17 uur geleden