Hof South Carolina: verbod op abortus in staat ongrondwettelijk
COLUMBIA (ANP/AFP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de Amerikaanse staat South Carolina heeft een abortusverbod, dat er sinds februari 2021 gold, per direct verworpen. Abortussen waren er verboden na zes weken zwangerschap maar zijn in de conservatieve zuidelijke staat nu weer toegestaan tot een foetus 22 weken is. De abortusorganisatie die de zaak aanspande, spreekt van een "monumentale overwinning".
Het is voor het eerst sinds het Amerikaanse hooggerechtshof in juni vorig jaar een einde maakte aan het landelijke recht op abortus dat een Hooggerechtshof van een Amerikaanse staat een abortusverbod zoals dat in South Carolina verwerpt. The New York Times schrijft over een overwinning voor abortusrechten in het zuiden van het land, waar steeds minder mogelijkheden voor zo'n ingreep zijn.
Het Hof in South Carolina oordeelde donderdag dat een vrouw vanwege haar grondwettelijke recht op privacy ook zelf de beslissing mag nemen om een zwangerschap te beëindigen. De Roe vs Wade-uitspraak, die uit 1973 stamt en tot vorig jaar het recht op abortus in de hele VS vastlegde, was ook gebaseerd op het recht op privacy.
Planned Parenthood
Sinds juni vorig jaar zijn individuele staten weer de baas over hun abortuswetgeving. Planned Parenthood, de Amerikaanse gezondheidsorganisatie voor vrouwen, is blij met de beslissing van het Hooggerechtshof in South Carolina. Hierdoor kunnen vrouwen uit de nabijgelegen staten Alabama en Tennessee, waar abortus ook verboden is, naar South Carolina reizen voor een abortus.
Toen het abortusverbod bijna twee jaar geleden werd geïntroduceerd, zei de Republikeinse gouverneur Henry McMaster nog dat er "nu heel veel gelukkige harten kloppen in South Carolina". Het is niet uitgesloten dat de slepende juridische zaak nog een vervolg krijgt. Mogelijk kan door het inperken van het recht op privacy namelijk ook het recht op abortus opnieuw veranderen, aldus het Hooggerechtshof.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
31 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
2 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
10 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
10 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
11 uur geleden