Hof: Polen had media niet mogen weren uit grensgebied met Belarus
WARSCHAU (ANP/AFP) - Polen had de toegang van journalisten en hulpverleners tot het grensgebied met Belarus niet mogen blokkeren, heeft het hooggerechtshof in Warschau geoordeeld. Media mochten daar de afgelopen zes maanden niet heen om verslag te doen van de migratiecrisis, die werd veroorzaakt doordat het Belarussische regime duizenden migranten uit het Midden-Oosten de vrije doorgang liet.
Enkele journalisten van Franse media die in september per ongeluk in de verboden zone waren, hebben een dag vastgezeten en zijn veroordeeld tot een dwangsom. Het is volgens het hof niet te rechtvaardigen dat deze beroepsgroep een bedreiging zou vormen voor de veiligheid. Zij zouden op basis van de uitspraak een zaak kunnen aanspannen.
Het hof ziet het toegangsverbod als onrechtmatig. De grondwet garandeert "de vrijheid om zich op het grondgebied van Polen te verplaatsen" en "informatie te verzamelen en verspreiden", onderstrepen de rechters.
In reactie op de gespannen situatie langs de grens met Belarus riep Polen de noodtoestand uit en bouwde een prikkeldraadhek. Duizenden militairen werden langs de 400 kilometer lange grens gestationeerd. Pottenkijkers en organisaties die de migranten en asielzoekers in het barre winterweer wilden helpen werden geweerd. Het hof vindt de beperkingen op het redden van mensenlevens niet rechtmatig.
Ook Letland en Litouwen probeerden migranten tegen te houden. De situatie langs de grenzen is sinds eind vorig jaar genormaliseerd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In 2025 zijn 129 journalisten en mensen die in de media werken omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt het Committee to Protect Journalists (CPJ). Volgens deze Amerikaanse non-profit zijn de sterfgevallen voor tweederde toe te schrijven aan Israël.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over Iran "grote leugens" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Trumps claim dat Iran raketten maakt om de VS te kunnen treffen niet waar is.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Chinese premier Li Qiang en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben gezegd dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden. Merz zei aan het begin van zijn bezoek aan China dat Duitsland "grote waarde hecht aan het handhaven en uitbreiden van de intensieve economische relaties".
2 uur geledenWILLIAMSBURG (ANP) - Volgens de Democratische Abigail Spanberger zat de State of the Union van president Donald Trump dinsdagavond vol met leugens. De gouverneur van Virginia benadrukte in de reactie namens haar partij dat de president het leven van de Amerikaanse burger niet beter maakt en hamerde daarbij vooral op de koopkracht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de langste State of the Union in de geschiedenis van de Verenigde Staten uitgesproken. Zijn toespraak duurde zo'n 1 uur en 47 minuten, 18 minuten langer dan het vorige record van Bill Clinton uit 2000.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn State of the Union gezegd dat het goed gaat met de economie. Volgens hem is zijn economische beleid een groot succes, ondanks onvrede onder Amerikanen over de stijgende prijzen van levensonderhoud.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat Al Green is opnieuw uit de zaal gehaald tijdens een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump. Green hield tijdens Trumps State of the Union een bord omhoog waarmee hij vermoedelijk protesteerde tegen de racistische video die op Trumps social media was verschenen over de Obama's.
6 uur geleden