Hof Mexico keurt referendum over aanklagen oud-presidenten goed
MEXICO-STAD (ANP/RTR) - Het Mexicaanse Hooggerechtshof heeft donderdag geoordeeld dat het referendum dat president Andrés Manuel López Obrador wil houden met als inzet het vervolgen van maar liefst vijf eerdere presidenten in lijn is met de grondwet.
Zes van de elf rechters spraken zich uit voor het referendum. Een aantal van hen gaf echter wel aan dat de inzet van de volksraadpleging alleen aan het publiek mag worden voorgelegd op een manier die zich niet leent voor "misbruik" door de politiek.
De links-populistische López Obrador diende onlangs een verzoek in bij de Senaat voor het initiatief. Hij vindt dat de Mexicaanse burgers moeten beslissen of vijf van zijn voorgangers voor het gerecht gesleept moeten worden.
López Obrador heeft de betreffende ex-presidenten herhaaldelijk als corrupt omschreven en stelt dat hun "neoliberale beleid" ongelijkheid, trage economische groei en geweld in Mexico teweeg heeft gebracht. Het gaat om oud-presidenten Carlos Salinas, Ernesto Zedillo, Vicente Fox, Felipe Calderón en Enrique Peña Nieto, die regeerden tussen 1988 en 2018.
De Mexicaanse oppositie verwijt López Obrador dat hij met het referendum de aandacht wil afleiden van de economische en humanitaire malaise als gevolg van de corona-epidemie. De zittende president wil het referendum laten samenvallen met de parlementsverkiezingen volgend jaar juni. Het is echter nog niet duidelijk of de stembusgang en de volksraadpleging op dezelfde dag mogen plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP) - Indonesië bereidt zich voor op de inzet van duizenden militairen in Gaza ter ondersteuning van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat volgens de Indonesische legerchef Maruli Simanjuntak waarschijnlijk om tussen de 5000 en 8000 militairen. "Maar er wordt nog steeds onderhandeld, het is nog niet zeker." The Financial Times meldt dat dit het eerste land is dat publiekelijk soldaten toezegt voor de missie.
21 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
4 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
4 uur geleden