Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hof Mexico keurt referendum over aanklagen oud-presidenten goed

Hof Mexico keurt referendum over aanklagen oud-presidenten goed

MEXICO-STAD (ANP/RTR) - Het Mexicaanse Hooggerechtshof heeft donderdag geoordeeld dat het referendum dat president Andrés Manuel López Obrador wil houden met als inzet het vervolgen van maar liefst vijf eerdere presidenten in lijn is met de grondwet.

Zes van de elf rechters spraken zich uit voor het referendum. Een aantal van hen gaf echter wel aan dat de inzet van de volksraadpleging alleen aan het publiek mag worden voorgelegd op een manier die zich niet leent voor "misbruik" door de politiek.

De links-populistische López Obrador diende onlangs een verzoek in bij de Senaat voor het initiatief. Hij vindt dat de Mexicaanse burgers moeten beslissen of vijf van zijn voorgangers voor het gerecht gesleept moeten worden.

López Obrador heeft de betreffende ex-presidenten herhaaldelijk als corrupt omschreven en stelt dat hun "neoliberale beleid" ongelijkheid, trage economische groei en geweld in Mexico teweeg heeft gebracht. Het gaat om oud-presidenten Carlos Salinas, Ernesto Zedillo, Vicente Fox, Felipe Calderón en Enrique Peña Nieto, die regeerden tussen 1988 en 2018.

De Mexicaanse oppositie verwijt López Obrador dat hij met het referendum de aandacht wil afleiden van de economische en humanitaire malaise als gevolg van de corona-epidemie. De zittende president wil het referendum laten samenvallen met de parlementsverkiezingen volgend jaar juni. Het is echter nog niet duidelijk of de stembusgang en de volksraadpleging op dezelfde dag mogen plaatsvinden.

Meer uit Buitenland

Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

23 minuten geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

1 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

1 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

1 uur geleden
Media: VS sturen 3000 militairen extra naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.

2 uur geleden
Iraanse raket zou boven Libanon zijn onderschept

BEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.

4 uur geleden
Groenlandse premier: belangrijkste Deense verkiezingen ooit

NUUK (ANP/AFP) - De Deense parlementsverkiezingen die deze dinsdag worden gehouden, zijn volgens de minister-president van Groenland essentieel. "Ik denk dat dit de belangrijkste Deense parlementsverkiezingen in Groenland ooit zijn", aldus Jens-Frederik Nielsen. De verkiezingen zijn niet alleen in Denemarken zelf, maar ook op de Faeröer en in Groenland. Die krijgen ieder twee zetels.

6 uur geleden