Hof Mexico keurt referendum over aanklagen oud-presidenten goed
MEXICO-STAD (ANP/RTR) - Het Mexicaanse Hooggerechtshof heeft donderdag geoordeeld dat het referendum dat president Andrés Manuel López Obrador wil houden met als inzet het vervolgen van maar liefst vijf eerdere presidenten in lijn is met de grondwet.
Zes van de elf rechters spraken zich uit voor het referendum. Een aantal van hen gaf echter wel aan dat de inzet van de volksraadpleging alleen aan het publiek mag worden voorgelegd op een manier die zich niet leent voor "misbruik" door de politiek.
De links-populistische López Obrador diende onlangs een verzoek in bij de Senaat voor het initiatief. Hij vindt dat de Mexicaanse burgers moeten beslissen of vijf van zijn voorgangers voor het gerecht gesleept moeten worden.
López Obrador heeft de betreffende ex-presidenten herhaaldelijk als corrupt omschreven en stelt dat hun "neoliberale beleid" ongelijkheid, trage economische groei en geweld in Mexico teweeg heeft gebracht. Het gaat om oud-presidenten Carlos Salinas, Ernesto Zedillo, Vicente Fox, Felipe Calderón en Enrique Peña Nieto, die regeerden tussen 1988 en 2018.
De Mexicaanse oppositie verwijt López Obrador dat hij met het referendum de aandacht wil afleiden van de economische en humanitaire malaise als gevolg van de corona-epidemie. De zittende president wil het referendum laten samenvallen met de parlementsverkiezingen volgend jaar juni. Het is echter nog niet duidelijk of de stembusgang en de volksraadpleging op dezelfde dag mogen plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
NAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
12 minuten geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
29 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Afgelopen jaar hebben minstens 309.000 mensen in de Bondsrepubliek de Duitse nationaliteit verkregen. Volgens tellingen van de krant Die Welt is het weer een record. Tot nu toe was het recordjaar 2024, toen waren er 17.000 minder. Die Welt kon de benodigde gegevens van twee van de zestien deelstaten (Saksen-Anhalt en Mecklenburg-Vorpommern) niet vinden, dus het cijfer is voorlopig.
2 uur geledenCHANGZI/BEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar negentig, melden staatsmedia. Het is onduidelijk hoeveel mijnwerkers er nog worden vermist. In de Liushenyu-mijn in Changzi, circa 500 kilometer ten zuidwesten van Beijing, was een grote gasexplosie.
5 uur geledenCHANGZI (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar zeker vijftig mensen, melden Chinese staatsmedia. Eerder in de nacht van vrijdag op zaterdag meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua nog een dodental van acht, met nog 38 mijnwerkers die vastzaten in de mijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
10 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
10 uur geleden