Hof legt broers levenslang op voor vier moorden growshop Enschede
ZWOLLE (ANP) - Het gerechtshof in Zwolle heeft vrijdag levenslange celstraffen opgelegd aan de twee broers Dejan (38) en Denis A. (36) voor vier moorden in een growshop in Enschede. De straffen zijn gelijk aan de eisen van het Openbaar Ministerie. "U heeft de vier slachtoffers op koelbloedige wijze geëxecuteerd door ze meerdere malen door het hoofd te schieten. De angst en acute doodsnood die ze hebben moeten ervaren is niet in woorden te vatten", aldus het hof.
In het pand aan de Van Leeuwenhoekstraat werden op 13 november 2018 vier slachtoffers met twee wapens van dichtbij doodgeschoten, onder wie de eigenaar van de winkel voor benodigdheden voor wietteelt.
De broers werden in 2020 door de rechtbank in Almelo tot levenslange celstraffen veroordeeld, samen met hun vader Camil A. Ze gingen in hoger beroep. De vader overleed in augustus 2022 op 61-jarige leeftijd in de gevangenis.
Zwijgrecht
De broers beriepen zich aanvankelijk op hun zwijgrecht, maar in hoger beroep heeft Dejan verklaard dat zijn vader de enige schutter is geweest en in beide handen een wapen vasthield. Het hof vindt dit ongeloofwaardig. "Alle drie waren ze betrokken bij het doodschieten van de slachtoffers. Alle sporen en bewijsmiddelen wijzen zonder meer op actieve bemoeienis van meerdere personen."
Het hof zegt dat achteraf niet precies de rolverdeling van de twee broers en hun vader valt vast te stellen. "Dat komt ook omdat u niet volledige openheid van zaken hebt willen geven", zei het hof tegen de mannen.
Bloedige handelingen
De voorzitter van het hof sprak in de uitspraak van "kille en bloedige handelingen in een kort tijdsbestek". Alleen levenslange gevangenisstraffen zijn passend, vindt het hof. De vier moorden zijn op klaarlichte dag gepleegd en hebben voor veel onrust gezorgd. "Iedereen moest dood en er mochten geen getuigen in leven blijven."
Over het motief van de viervoudige moord liet het hof zich niet uit. Volgens Dejan bezorgde zijn vader wapens in Enschede. De wapenhandelaar zou door een van de slachtoffers zijn beledigd over de prijs van de handelswaar en daarop hebben geschoten. Het OM gaat uit van een financieel motief, een uit de hand gelopen financieel conflict, omdat een van de slachtoffers na de moord zou zijn beroofd van enkele duizenden euro's die hij op zak had en de kassa werd doorzocht. "Voor nabestaanden zijn nog veel vragen onbeantwoord gebleven."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
42 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
5 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
15 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
21 uur geleden