Hof geeft EU deels gelijk in klacht Brits visverbod zandspiering
DEN HAAG (ANP/RTR) - Een arbitragecommissie heeft de Europese Unie deels gelijk gegeven in een geschil met het Verenigd Koninkrijk over het Britse visverbod op zandspiering. Het verbod in de Engelse wateren van de Noordzee en in Schotse wateren gaat volgens de EU in tegen het handelsakkoord dat is opgesteld met het VK. Het Permanent Hof van Arbitrage noemt het verbod in de Engelse wateren inderdaad "niet evenredig".
Dat geldt niet voor de Schotse wateren, oordeelt het hof. Ook vindt het hof het verbod niet discriminerend of gebaseerd op niet-wetenschappelijke onderbouwing, zoals de EU beweert.
Zandspieringen zijn heel kleine visjes. Volgens het VK zijn deze essentieel voor de voedselketen van de rest van het zeeleven. De Britten vissen dan zelf ook niet op zandspiering. Deense schepen vissen wel op de palingachtige visjes, om te gebruiken als veevoer of om te verwerken tot olie.
Politiek gevoelig
De Britten vinden juist dat zij deels in het gelijk zijn gesteld omdat hun onderbouwing voor het verbod niet is verworpen. Ze argumenteren dat ze daarom niet direct verplicht zijn om het verbod in de Engelse wateren op te heffen. "We zullen te goeder trouw een proces starten om het Verenigd Koninkrijk te laten voldoen aan de specifieke kwesties die door het hof zijn aangekaart", zei een woordvoerder van de Britse regering. De Europese Commissie zegt de uitspraak nog te bestuderen.
De onduidelijke uitspraak draagt bij aan een politiek gevoelige discussie tussen het VK en de EU over visserij die al tijden speelt. Op 19 mei is er een top tussen de EU en het VK om de banden na de Brexit aan te halen. Hoewel defensie het hoofdthema is, dringt de EU erop aan dat viswateren ook een onderdeel zijn van de gesprekken op de top.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
17 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
20 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden