Hof doet uitspraak over schadeclaim Nigeriaanse boeren tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Vier Nigeriaanse boeren krijgen vrijdag na bijna dertien jaar procederen te horen of ze recht hebben op een schadevergoeding van Shell. Het gerechtshof in Den Haag doet uitspraak in de zaak die de Nigerianen samen met Milieudefensie hebben aangespannen tegen het olie- en gasbedrijf. Ze stellen Shell verantwoordelijk voor ernstige olievervuiling in de Nigerdelta.
De eisers zeiden tijdens de behandeling van hun zaak dat hun dorpen vrijwel onleefbaar zijn geworden door olielekkages. Hun inkomen stortte in, doordat vervuilde grond onbruikbaar werd en visgebied verloren ging. Inmiddels zijn twee van de Nigerianen die de zaak hadden aangespannen overleden. Hun zoons zetten de juridische strijd van hun vaders voort.
Volgens Shell zijn de lekkages het gevolg van sabotage en is het bedrijf niet aansprakelijk voor de gevolgen daarvan. Bovendien stelt het bedrijf dat vervuiling altijd netjes wordt opgeruimd. De boeren die de rechtszaak voeren, zeggen echter dat van opruimwerk in de praktijk amper iets terechtkomt.
De eisers ontkennen niet dat sabotage van oliepijpleidingen een oorzaak kan zijn van lekkages. Ze vinden dat Shell dan nog steeds verantwoordelijk is voor de schade. Milieudefensie stelt dat pijpleidingen vaak verouderd zijn en Shell "nauwelijks iets doet" om sabotage te voorkomen.
In eerste aanleg, in 2013, kreeg een van de boeren gelijk van de rechtbank. De eisen van de anderen werden afgewezen. Beide kampen tekenden beroep aan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten. De logistiek planner en de stafofficier van de marine verkenden de mogelijkheden voor een oefening van Europese bondgenoten van Denemarken. Dat werk gaat na terugkeer van het tweetal vanuit Nederland door, zegt Defensie.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.
4 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.
8 uur geleden