Hof doet op 12 november uitspraak in klimaatzaak tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag zal op 12 november uitspraak doen in de klimaatzaak tussen verschillende milieuorganisaties en Shell. Het tijdstip moet nog worden vastgesteld, omdat rekening gehouden moet worden met de beursnoteringen van het olie- en gasconcern. Vrijdag vond de laatste van vier zittingsdagen in hoger beroep plaats, in een zaak die was aangespannen door Milieudefensie met steun van Greenpeace en anderen.
De rechtbank gaf de eisers in eerste aanleg grotendeels gelijk. Shell moet eind 2030 de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt met 45 procent hebben verlaagd, ten opzichte van 2019. Dat geldt ook voor de uitstoot van klanten die brandstoffen van Shell verbranden. Shell tekende beroep aan. Het bedrijf vindt dat de rechters hun taken "te buiten" zijn gegaan.
Het hof had op de laatste zittingsdag nog een aantal vragen voor de procespartijen. Voorafgaand aan de vragenronde benadrukte het hof overigens niets te bedoelen met de vragen. "We proberen de zaak van alle kanten te bekijken, dat is waar onze vragen op gericht zijn", aldus de voorzitter.
De raadsheren wilden onder meer nog het een en ander weten over een verbod op het verkopen van fossiele bedrijfsonderdelen door Shell om de uitstoot te verlagen. Milieudefensie bepleitte op de voorgaande zittingsdag namelijk dat dit volgt uit het vonnis van de rechtbank in eerste aanleg.
Voorstellen Milieudefensie
De milieuorganisatie legde de raadsheren op de laatste zittingsdag uit dat Shell "haar controle en invloed moet aanwenden om CO2-emissies naar de atmosfeer te voorkomen", maar dat het aan Shell is hoe het bedrijf daar invulling aan geeft.
Volgens Milieudefensie hoeft het afstoten van bedrijfsonderdelen bovendien helemaal niet aan de orde te zijn. "Shell kan de CO2-reductie aan de productiekant behalen door te stoppen met het ontwikkelen van nieuwe velden, en haar bestaande velden gewoon uitwinnen", meent de organisatie, verwijzend naar de olie- en gasvelden van Shell.
Investeringen Shell
Shell erkende vrijdag dat klimaatverandering "een urgent en ernstig probleem" is en dat het "buiten kijf" staat dat de wereldwijde uitstoot moeten worden aangepakt. Milieudefensie heeft tijdens de zittingsdagen echter doen voorkomen alsof het bedrijf de afgelopen jaren niets heeft gedaan. "Shell investeert op gigantische schaal in de energietransitie", bepleitte de raadsman juist namens het concern. Volgens hem is het "te makkelijk om die stappen links te laten liggen" en legt Shell de "puzzelstukjes van het energiesysteem van de toekomst".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
14 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
15 uur geleden