
Hof doet op 12 november uitspraak in klimaatzaak tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag zal op 12 november uitspraak doen in de klimaatzaak tussen verschillende milieuorganisaties en Shell. Het tijdstip moet nog worden vastgesteld, omdat rekening gehouden moet worden met de beursnoteringen van het olie- en gasconcern. Vrijdag vond de laatste van vier zittingsdagen in hoger beroep plaats, in een zaak die was aangespannen door Milieudefensie met steun van Greenpeace en anderen.
De rechtbank gaf de eisers in eerste aanleg grotendeels gelijk. Shell moet eind 2030 de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt met 45 procent hebben verlaagd, ten opzichte van 2019. Dat geldt ook voor de uitstoot van klanten die brandstoffen van Shell verbranden. Shell tekende beroep aan. Het bedrijf vindt dat de rechters hun taken "te buiten" zijn gegaan.
Het hof had op de laatste zittingsdag nog een aantal vragen voor de procespartijen. Voorafgaand aan de vragenronde benadrukte het hof overigens niets te bedoelen met de vragen. "We proberen de zaak van alle kanten te bekijken, dat is waar onze vragen op gericht zijn", aldus de voorzitter.
De raadsheren wilden onder meer nog het een en ander weten over een verbod op het verkopen van fossiele bedrijfsonderdelen door Shell om de uitstoot te verlagen. Milieudefensie bepleitte op de voorgaande zittingsdag namelijk dat dit volgt uit het vonnis van de rechtbank in eerste aanleg.
Voorstellen Milieudefensie
De milieuorganisatie legde de raadsheren op de laatste zittingsdag uit dat Shell "haar controle en invloed moet aanwenden om CO2-emissies naar de atmosfeer te voorkomen", maar dat het aan Shell is hoe het bedrijf daar invulling aan geeft.
Volgens Milieudefensie hoeft het afstoten van bedrijfsonderdelen bovendien helemaal niet aan de orde te zijn. "Shell kan de CO2-reductie aan de productiekant behalen door te stoppen met het ontwikkelen van nieuwe velden, en haar bestaande velden gewoon uitwinnen", meent de organisatie, verwijzend naar de olie- en gasvelden van Shell.
Investeringen Shell
Shell erkende vrijdag dat klimaatverandering "een urgent en ernstig probleem" is en dat het "buiten kijf" staat dat de wereldwijde uitstoot moeten worden aangepakt. Milieudefensie heeft tijdens de zittingsdagen echter doen voorkomen alsof het bedrijf de afgelopen jaren niets heeft gedaan. "Shell investeert op gigantische schaal in de energietransitie", bepleitte de raadsman juist namens het concern. Volgens hem is het "te makkelijk om die stappen links te laten liggen" en legt Shell de "puzzelstukjes van het energiesysteem van de toekomst".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De vijf slachtoffers van het steekincident van donderdagmiddag in Amsterdam lijken willekeurig gekozen te zijn, zegt de politie. Het gaat om een 67-jarige vrouw en een 69-jarige man met de Amerikaanse nationaliteit, een 26-jarige man met de Poolse nationaliteit, een 73-jarige vrouw uit België en een 19-jarige vrouw uit Amsterdam.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het steekincident in Amsterdam zijn niet vier maar vijf slachtoffers gevallen, meldt de politie. Eerder zei de politie dat het om vier slachtoffers ging.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het steekincident in het centrum van Amsterdam is zelf een van de vijf mensen die gewond raakten, meldt de politie. "Dit betekent dat er vier slachtoffers zijn."
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Binnen een paar weken ligt er een plan voor het beschermen van Oekraïne na een staakt-het-vuren, verwacht premier Dick Schoof. Dat draait meer en meer om het versterken van het Oekraïense leger, en minder om de aanzienlijke internationale troepenmacht waarvan eerder sprake was.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het rapport over de rol van de toeslagenaffaire bij uithuisgeplaatste kinderen is "ronduit confronterend", vindt advocaat Khadija Bozia, voorzitter van de Werkgroep Toeslagenadvocaten. "Wat nu nodig is, is erkenning van kinderen als zelfstandige gedupeerden, herbeoordeling van maatregelen, en échte ondersteuning. Geen woorden meer. De erkenning is er, nu naar herstel."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier René de Beukelaer en politiechef Peter Holla zijn bijeen voor overleg nadat er in de buurt van de Dam donderdagmiddag een steekincident is geweest. Dat laat een woordvoerder van Halsema weten. Het is nog niet duidelijk of er een persconferentie georganiseerd wordt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kinderbescherming (RvdK) vindt het "bijzonder pijnlijk om te horen en lezen wat de impact van de kinderopvangtoeslagenaffaire bij de gezinnen en de betrokken kinderen tot op vandaag is". De Raad was donderdag aanwezig bij de presentatie van het rapport van de commissie Toeslagen en Uithuisplaatsingen. De commissie concludeert in dit rapport dat het schandaal rond de kinderopvangtoeslag een grote rol speelde bij de uithuisplaatsing van kinderen uit gedupeerde gezinnen.
11 uur geleden