Hof doet op 12 november uitspraak in klimaatzaak tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag zal op 12 november uitspraak doen in de klimaatzaak tussen verschillende milieuorganisaties en Shell. Het tijdstip moet nog worden vastgesteld, omdat rekening gehouden moet worden met de beursnoteringen van het olie- en gasconcern. Vrijdag vond de laatste van vier zittingsdagen in hoger beroep plaats, in een zaak die was aangespannen door Milieudefensie met steun van Greenpeace en anderen.
De rechtbank gaf de eisers in eerste aanleg grotendeels gelijk. Shell moet eind 2030 de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt met 45 procent hebben verlaagd, ten opzichte van 2019. Dat geldt ook voor de uitstoot van klanten die brandstoffen van Shell verbranden. Shell tekende beroep aan. Het bedrijf vindt dat de rechters hun taken "te buiten" zijn gegaan.
Het hof had op de laatste zittingsdag nog een aantal vragen voor de procespartijen. Voorafgaand aan de vragenronde benadrukte het hof overigens niets te bedoelen met de vragen. "We proberen de zaak van alle kanten te bekijken, dat is waar onze vragen op gericht zijn", aldus de voorzitter.
De raadsheren wilden onder meer nog het een en ander weten over een verbod op het verkopen van fossiele bedrijfsonderdelen door Shell om de uitstoot te verlagen. Milieudefensie bepleitte op de voorgaande zittingsdag namelijk dat dit volgt uit het vonnis van de rechtbank in eerste aanleg.
Voorstellen Milieudefensie
De milieuorganisatie legde de raadsheren op de laatste zittingsdag uit dat Shell "haar controle en invloed moet aanwenden om CO2-emissies naar de atmosfeer te voorkomen", maar dat het aan Shell is hoe het bedrijf daar invulling aan geeft.
Volgens Milieudefensie hoeft het afstoten van bedrijfsonderdelen bovendien helemaal niet aan de orde te zijn. "Shell kan de CO2-reductie aan de productiekant behalen door te stoppen met het ontwikkelen van nieuwe velden, en haar bestaande velden gewoon uitwinnen", meent de organisatie, verwijzend naar de olie- en gasvelden van Shell.
Investeringen Shell
Shell erkende vrijdag dat klimaatverandering "een urgent en ernstig probleem" is en dat het "buiten kijf" staat dat de wereldwijde uitstoot moeten worden aangepakt. Milieudefensie heeft tijdens de zittingsdagen echter doen voorkomen alsof het bedrijf de afgelopen jaren niets heeft gedaan. "Shell investeert op gigantische schaal in de energietransitie", bepleitte de raadsman juist namens het concern. Volgens hem is het "te makkelijk om die stappen links te laten liggen" en legt Shell de "puzzelstukjes van het energiesysteem van de toekomst".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Corné H. staat bovenaan de wachtlijst voor plaatsing in de Van Mesdagkliniek, toch lijkt een snelle plaatsing uiterst onzeker. De 30-jarige gedetineerde, die werd veroordeeld voor een urenlange gijzeling in Ede in 2024, wacht al bijna 1,5 jaar op een plek in een tbs-kliniek.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overname van het bedrijf achter DigiD (Solvinity) door het Amerikaanse Kyndryl wordt door staatssecretaris Willemijn Aerdts (Economische Zaken) verboden. Ze doet dat op advies van het Bureau Toetsing Investeringen (BTI).
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De fundamenten van de samenleving worden aangetast door ondermijning door de georganiseerde misdaad. Een nieuw rapport waarschuwt voor dreigingen voor politiek en economie in de komende jaren. Volgens het eerste Dreigingsbeeld Ondermijning Nederland tast ondermijning "op sluipende en vaak onzichtbare wijze de democratische rechtsstaat aan en vormt een dreiging voor de nationale veiligheid".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook in andere regio's van Nederland stopt Defensie tijdelijk met oefeningen met explosieven, open vuur en pyrotechniek. Dat heeft staatssecretaris Derk Boswijk van Defensie aangekondigd op sociale media. De reden is dat het natuurbrandrisico in steeds meer delen van het land wordt verhoogd naar fase 2. In die regio's worden de oefeningen tijdelijk opgeschort.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt voor hoge ozonconcentraties. De hoogste concentraties lijken zich te ontwikkelen in een band van Leiden naar Hilversum, Utrecht en Flevoland tot aan Zwolle. Door ozon kan smog ontstaan, wat slecht is voor de luchtkwaliteit. Mensen die er gevoelig voor zijn, zoals astmapatiënten, kunnen daar last van hebben. Het RIVM adviseert hun om binnen te blijven en zware fysieke inspanning te beperken. Dit advies geldt vooral in de namiddag en het begin van de avond.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat heeft dinsdag het zogenoemde hitteprotocol ingesteld vanwege de warmte. Het protocol is om 10.00 uur in werking getreden, meldt een woordvoerder. Volgens Weeronline kan de temperatuur oplopen tot 33 graden Celsius. Er worden extra maatregelen genomen om automobilisten met pech op de snelweg snel naar een veilige locatie met voorzieningen te brengen. Het hitteprotocol geldt in heel Nederland, behalve in de provincie Friesland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Landmacht stopt voorlopig volledig met oefeningen in Gelderland waarbij explosieven, open vuur en pyrotechniek worden gebruikt. Dat meldt het krijgsonderdeel op sociale media. De reden is dat het risico op natuurbranden in de provincie dinsdag is verhoogd naar fase 2.
1 uur geleden