Hof: Brazilië moet inheemse stammen beschermen tegen corona
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse regering onder leiding van de rechtse president Jair Bolsonaro moet maatregelen treffen om te voorkomen dat het coronavirus zich verder verspreidt onder de kwetsbare inheemse stammen, heeft het hooggerechtshof in het Zuid-Amerikaanse land geoordeeld. Het hof heeft de regering 30 dagen de tijd gegeven om met een plan te komen.
Onder die maatregelen zouden blokkades kunnen vallen, die moeten voorkomen dat mensen van buiten in de leefgebieden van de stammen in het Amazonegebied komen. Ook opperde het hof dat mensen van buiten die leefgebieden kan worden verplicht in quarantaine te gaan.
Het hof gelastte niet dat de regering onmiddellijk illegale houtkappers en mijnbouwers in het gebied moest wegsturen. Volgens de stamhoofden zijn zij de hoofdverantwoordelijken voor de verspreiding van het longvirus onder inheemse gemeenschappen.
De rechtszaak was aangespannen door de Braziliaanse belangengroep van indianenstammen en zes oppositiepartijen, die vinden dat Bolsonaro de ernst van de pandemie bagatelliseert. De cultuur van de inheemse stammen dreigt te verdwijnen als de oudere generaties door het coronavirus worden weggevaagd. Woensdag overleed een prominent stamhoofd op 71-jarige leeftijd aan Covid-19.
Brazilië geldt als een van de zwaarst getroffen landen. Na de Verenigde Staten zijn er het meeste mensen besmet geraakt met het coronavirus en eraan overleden. Meer dan 2,8 miljoen mensen in Brazilië zijn inmiddels besmet geraakt. Er vielen al meer dan 95.000 doden.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
8 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
12 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
19 uur geleden