Hof behandelt hoger beroep omkopingszaak Richard de Mos in maart
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag behandelt in maart volgend jaar het hoger beroep in de zaak tegen de van omkoping vrijgesproken Haagse oud-wethouder Richard de Mos en zes medeverdachten. Het hof trekt zes dagen uit voor het proces, dat begint op 5 maart en eindigt op 20 maart. Dat bleek dinsdag tijdens de inleidende regiezitting.
De Mos en de andere ex-wethouder Rachid Guernaoui werden in april door de rechtbank in Rotterdam van alle beschuldigingen vrijgesproken in de corruptiezaak. Het Openbaar Ministerie is tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan voor wat betreft de verdenkingen van omkoping en schending van de geheimhoudingsplicht.
Volgens het OM hebben bevriende ondernemers de ex-wethouders geholpen door middel van donaties aan de partij. De wethouders zouden vervolgens de donateurs hebben geholpen bij (nacht)vergunningen voor horeca en bij vastgoedprojecten. Het ging om partijdonaties van ruim een ton aan Hart voor Den Haag/Groep de Mos.
Tijdwinst
Het OM heeft het hoger beroep in omvang beperkt. De Mos wordt niet langer verweten dat hij met medeverdachten een organisatie vormde die het plegen van misdrijven beoogde en dat hij meineed pleegde. Het OM hoopt daarmee tijdwinst te boeken, aldus de aanklager. "De kern van het verwijt zit in de omkoping, het creƫren van onzuivere relaties en het schenden van de geheimhoudingsplicht."
De Mos was dinsdag niet bij de regiezitting aanwezig wegens tv-opnames in het buitenland. Guernaoui was er wel en liet zijn ergernis duidelijk blijken: "Deze nachtmerrie duurt al meer dan vier jaar. Vier jaar van ons leven zijn we kwijt door deze beschuldiging en nu opeens heeft het OM haast. Ik vind dat echt verschrikkelijk dat ze de leugens volhouden die in het dossier zitten. Verschrikkelijk, dat dit in Nederland kan gebeuren."
Onderzoekswens afgewezen
Het hof heeft beslist dat er geen getuigen meer hoeven te worden gehoord. De onderzoekswens van de advocaat van een van de medeverdachten, om extra getuigen te horen, is afgewezen.
Op 24 november is er in Den Haag het Anti-Corruptie Congres 2023, dat gaat over de vrijspraak van De Mos. De advocaat van een van de verdachten, vastgoedondernemer en artiestenmanager Edwin Jansen, zal er spreken over partijdonaties en de lessen uit deze zaak. De rechters willen het congres digitaal bijwonen, kondigde de voorzitter dinsdag aan. Een spreker van het OM heeft zich teruggetrokken, omdat het congres te veel inzoomt op de zaak rond De Mos.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.
16 uur geledenNUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster die maandagavond met haar auto inreed op een groep mensen in Nunspeet, was niet onder invloed van drugs of alcohol. Dat meldt de politie dinsdagmiddag.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Domtoren in Utrecht heeft afgelopen zondag de 100.000e bezoeker van dit jaar verwelkomd en daarmee is het record uit 2017 verbroken: in dat jaar beklommen 92.000 mensen de toren. Dat meldt Utrecht Marketing, die de Domtoren exploiteert.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren hoeven niet te rekenen op een nieuwe uitzondering op de Europese mestregels. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma had daartoe een verzoek ingediend bij Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu), maar dat is afgewezen. Dat meldt de BBB-bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. "Ik vind dit besluit van de Europese Commissie zeer teleurstellend", schrijft zij.
18 uur geleden