
Hof behandelt hoger beroep omkopingszaak Richard de Mos in maart
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag behandelt in maart volgend jaar het hoger beroep in de zaak tegen de van omkoping vrijgesproken Haagse oud-wethouder Richard de Mos en zes medeverdachten. Het hof trekt zes dagen uit voor het proces, dat begint op 5 maart en eindigt op 20 maart. Dat bleek dinsdag tijdens de inleidende regiezitting.
De Mos en de andere ex-wethouder Rachid Guernaoui werden in april door de rechtbank in Rotterdam van alle beschuldigingen vrijgesproken in de corruptiezaak. Het Openbaar Ministerie is tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan voor wat betreft de verdenkingen van omkoping en schending van de geheimhoudingsplicht.
Volgens het OM hebben bevriende ondernemers de ex-wethouders geholpen door middel van donaties aan de partij. De wethouders zouden vervolgens de donateurs hebben geholpen bij (nacht)vergunningen voor horeca en bij vastgoedprojecten. Het ging om partijdonaties van ruim een ton aan Hart voor Den Haag/Groep de Mos.
Tijdwinst
Het OM heeft het hoger beroep in omvang beperkt. De Mos wordt niet langer verweten dat hij met medeverdachten een organisatie vormde die het plegen van misdrijven beoogde en dat hij meineed pleegde. Het OM hoopt daarmee tijdwinst te boeken, aldus de aanklager. "De kern van het verwijt zit in de omkoping, het creëren van onzuivere relaties en het schenden van de geheimhoudingsplicht."
De Mos was dinsdag niet bij de regiezitting aanwezig wegens tv-opnames in het buitenland. Guernaoui was er wel en liet zijn ergernis duidelijk blijken: "Deze nachtmerrie duurt al meer dan vier jaar. Vier jaar van ons leven zijn we kwijt door deze beschuldiging en nu opeens heeft het OM haast. Ik vind dat echt verschrikkelijk dat ze de leugens volhouden die in het dossier zitten. Verschrikkelijk, dat dit in Nederland kan gebeuren."
Onderzoekswens afgewezen
Het hof heeft beslist dat er geen getuigen meer hoeven te worden gehoord. De onderzoekswens van de advocaat van een van de medeverdachten, om extra getuigen te horen, is afgewezen.
Op 24 november is er in Den Haag het Anti-Corruptie Congres 2023, dat gaat over de vrijspraak van De Mos. De advocaat van een van de verdachten, vastgoedondernemer en artiestenmanager Edwin Jansen, zal er spreken over partijdonaties en de lessen uit deze zaak. De rechters willen het congres digitaal bijwonen, kondigde de voorzitter dinsdag aan. Een spreker van het OM heeft zich teruggetrokken, omdat het congres te veel inzoomt op de zaak rond De Mos.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Dit voorjaar zijn zeker 45 wolven geboren in Nederland. Op beelden van wildcamera's zijn welpen gezien in Friesland, Drenthe, Gelderland en Utrecht. Dat staat in de voortgangsrapportage van BIJ12, de provinciale uitvoeringsorganisatie die de wolvenpopulatie monitort.
27 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De beslissing van het Groningse ziekenhuis UMCG om voorlopig geen operaties aan aangeboren hartafwijkingen uit te voeren, is "een zwaar besluit met grote impact op patiënten in de regio", maar wel "het enige juiste besluit om te nemen". Dat laat de Patiëntenfederatie weten.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het aantal wolvenroedels in Nederland neemt toe. In Drenthe hebben zich twee nieuwe groepen wolven gevestigd, naast de twee roedels die al langer op Drents grondgebied rondlopen. In het midden en zuiden van de provincie zijn nieuwe leefgebieden ontstaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) wil met een kort geding het optreden van Bob Vylan maandagavond in Nijmegen verbieden. De Britse rap-punkgroep treedt op in poppodium Doornroosje. Het CJO wil niet dat de groep optreedt wegens eerdere uitlatingen die Vylan deed. Zo riep hij tijdens zijn optreden in Paradiso zaterdagavond "dood aan de IDF". Soortgelijke uitlatingen deed hij eerder ook op het Britse muziekfestival Glastonbury.
2 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Een 18-jarige man is zondagavond bij een preventieve controle in Heemskerk aangehouden voor wapenbezit, meldt de politie maandag. Hij had een balletjespistool bij zich. Volgens de politie kunnen ook neppistolen als bedreigend worden gezien, "zeker wanneer ze niet van echt te onderscheiden zijn".
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking worden daar in Groningen voorlopig niet aan geopereerd. Het universitaire ziekenhuis UMCG staakt tijdelijk de geplande operaties. Dat duurt uiterlijk tot het einde van het jaar. Patiënten kunnen voorlopig terecht in Utrecht, Leiden, Amsterdam en Rotterdam.
2 uur geledenBEVERWIJK/HEEMSKERK (ANP) - In Beverwijk en Heemskerk gaan maandagochtend de scholen weer open na de onrust van vorige week. Bij het Castor College in Beverwijk, waar ook Fourteens zit, kwamen tegen 08.30 uur de eerste leerlingen aan. Ook bij het SKILLS vmbo en Dalí College in Heemskerk komen de eerste leerlingen aan, ziet een verslaggever van het ANP.
4 uur geleden