Hof behandelt hoger beroep klimaatzaak Milieudefensie tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie en Shell vechten vanaf dinsdag het hoger beroep uit in de klimaatzaak die de milieuorganisatie tegen de olie- en gasgigant heeft aangespannen. Het gerechtshof in Den Haag heeft vier dagen uitgetrokken voor de behandeling. Milieudefensie won de zaak in eerste aanleg: de rechtbank beval Shell in 2021 de CO2-uitstoot die het wereldwijd veroorzaakt fors te verminderen.
Shell moet die uitstoot eind 2030 met 45 procent hebben verlaagd ten opzichte van 2019, zo luidde de uitspraak. De rechters zagen het tegengaan van klimaatverandering als een mensenrechtenkwestie, waar ook grote bedrijven verantwoordelijkheid voor dragen. Ze wezen erop dat Shell tot de grootste producenten van fossiele brandstoffen ter wereld behoort.
Het concern ging in beroep, onder meer omdat het vindt dat "geen basis in de wet" bestaat voor het opleggen van dit soort uitstootdoelen. Shell stelt dat consumenten zelf beslissen "welke energiebronnen ze gebruiken, in welke hoeveelheden en van welke leveranciers". Wat Milieudefensie wil, is volgens het bedrijf "gewoon niet haalbaar - of zelfs maar redelijk - om van een enkel bedrijf te verwachten".
Milieudefensie vindt juist dat alle grote bedrijven de plicht hebben om mee te werken aan het voorkomen van klimaatverandering. De organisatie bereidt daarover ook een rechtszaak voor tegen ING. Ook bij andere grote bedrijven heeft Milieudefensie aangedrongen op het opstellen van een klimaatplan.
Deze week zijn drie zittingsdagen gepland. Op 12 april is de laatste dag van het hoger beroep. Wanneer het hof uitspraak doet, is nog onbekend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.
13 uur geledenGORSSEL (ANP) - In Gorssel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen bij een ernstig eenzijdig ongeval. De politie kreeg rond 00.45 uur een melding van het ongeval op de N348 (Deventerweg) in de Gelderse plaats. Een derde inzittende is gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet duidelijk of er nog meer mensen in de auto zaten.
16 uur geledenKESSEL (ANP) - Bij een verkeersongeval in Kessel, tussen Venlo en Roermond in de provincie Limburg, is vrijdagavond een persoon om het leven gekomen. Een andere inzittende is gewond geraakt en met spoed naar het ziekenhuis gebracht.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vrouwen die betrokken waren bij het incident in Utrecht waarbij een politieagent geweld gebruikte, onderschrijven de conclusie dat er toen "deels disproportioneel geweld" tegen hen is gebruikt. Dat laat hun advocaat vrijdag weten. "Cliƫnten zijn ook verheugd om te horen dat de politie daar haar verantwoordelijkheid voor wil nemen en lering uit wil trekken", stelt hij.
1 dag geleden