Hof behandelt hoger beroep klimaatzaak Milieudefensie tegen Shell
DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie en Shell vechten vanaf dinsdag het hoger beroep uit in de klimaatzaak die de milieuorganisatie tegen de olie- en gasgigant heeft aangespannen. Het gerechtshof in Den Haag heeft vier dagen uitgetrokken voor de behandeling. Milieudefensie won de zaak in eerste aanleg: de rechtbank beval Shell in 2021 de CO2-uitstoot die het wereldwijd veroorzaakt fors te verminderen.
Shell moet die uitstoot eind 2030 met 45 procent hebben verlaagd ten opzichte van 2019, zo luidde de uitspraak. De rechters zagen het tegengaan van klimaatverandering als een mensenrechtenkwestie, waar ook grote bedrijven verantwoordelijkheid voor dragen. Ze wezen erop dat Shell tot de grootste producenten van fossiele brandstoffen ter wereld behoort.
Het concern ging in beroep, onder meer omdat het vindt dat "geen basis in de wet" bestaat voor het opleggen van dit soort uitstootdoelen. Shell stelt dat consumenten zelf beslissen "welke energiebronnen ze gebruiken, in welke hoeveelheden en van welke leveranciers". Wat Milieudefensie wil, is volgens het bedrijf "gewoon niet haalbaar - of zelfs maar redelijk - om van een enkel bedrijf te verwachten".
Milieudefensie vindt juist dat alle grote bedrijven de plicht hebben om mee te werken aan het voorkomen van klimaatverandering. De organisatie bereidt daarover ook een rechtszaak voor tegen ING. Ook bij andere grote bedrijven heeft Milieudefensie aangedrongen op het opstellen van een klimaatplan.
Deze week zijn drie zittingsdagen gepland. Op 12 april is de laatste dag van het hoger beroep. Wanneer het hof uitspraak doet, is nog onbekend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.
10 uur geleden