Hof begint aan meerdaags proces fatale schietpartij zorgboerderij
ROTTERDAM (ANP) - Het gerechtshof begint vrijdag aan de inhoudelijke behandeling van de zaak over de dodelijke schietpartij op een zorgboerderij in Alblasserdam. De 40-jarige John S. uit Oud-Alblas kreeg vorig jaar van de rechtbank levenslang opgelegd. Het Openbaar Ministerie en de verdachte gingen in hoger beroep tegen dit vonnis.
Op 6 mei 2022 schoot S. een 34-jarige medewerkster van de zorgboerderij Tro Tardi en een 16-jarig meisje dood. Een 12-jarige jongen en een 20-jarige vrouw raakten zwaargewond. Verschillende mensen waren getuige van het bloedbad en vluchtten het weiland of de stallen in. Twee dagen ervoor had S. een 60-jarige schoenmaker doodgeschoten in zijn winkel aan de Sint Jacobsstraat in Vlissingen. Het slachtoffer had S. ontmoet via een homo-chatapp.
De beroepszaak gaat niet over de bewezenverklaring van de drie moorden en twee pogingen daartoe, maar alleen over de opgelegde levenslange celstraf. Het OM had een celstraf van dertig jaar en tbs met dwangverpleging geëist en is het niet eens met de motivering van de rechtbank. Die noemde de combinatie van een tijdelijke celstraf en een tbs-maatregel "geen alternatief".
In maart dit jaar wees het hof een psychiater en psycholoog van het Pieter Baan Centrum (PBC) aan om de vraag te beantwoorden of tbs met dwangverpleging nog wel zinvol en kansrijk is na een celstraf van dertig jaar.
Voor de zittingen wijkt het hof Den Haag uit naar de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Op de eerste zittingsdag bespreekt het hof de feiten en luistert naar de deskundigen. De zaak gaat verder op dinsdag 19 november met het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden. De aanklager in hoger beroep presenteert dinsdag 26 november de visie van het OM en maakt de strafeis bekend. De uitspraak van het hof volgt in december.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) en Raad voor de rechtspraak gelekt, melden de demissionaire staatssecretarissen Arno Rutte (Justitie en Veiligheid, VVD) en Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB).
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 150 mensen doen mee aan een demonstratie van Amnesty International in de buurt van de Iraanse ambassade in het Haagse stadsdeel Scheveningen. Ze voeren actie tegen het bloedig neerslaan van demonstraties in Iran door het ayatollahregime.
50 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft twee mannen veroordeeld tot elk zes jaar cel voor een aanslag op een Rotterdamse advocaat in december 2024. Toen ontplofte een explosief onder de auto van de strafpleiter, die stond te wachten voor het stoplicht bij de Maastunnel in Rotterdam. De man bleef ongedeerd; zijn auto raakte wel beschadigd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Kieskompas helpt in 49 gemeenten stemgerechtigden een partijkeuze te maken tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart. De stellingen zijn lokaal afgestemd en vanaf 17 februari te beantwoorden. In Pijnacker-Nootdorp is de stemhulp maandag al te gebruiken, tegelijk met een lokaal lijsttrekkersdebat.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik zit hier als misdadiger, maar ik heb geen enkele schuld. Ik heb geen strafbare feiten begaan. Ik heb fouten gemaakt, maar ik voel me niet schuldig, moreel noch juridisch. Ik heb niets gedaan." Met deze woorden sloot Abderrahim El M., verdacht van het lekken van staatsgeheime stukken aan de Marokkaanse geheime dienst, vrijdag zijn strafproces bij de rechtbank in Rotterdam af. Woensdag eiste het Openbaar Ministerie twaalf jaar cel tegen hem.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie van Corné H., die is veroordeeld voor een gijzeling in Ede in 2024 en onlangs medewerkers in de gevangenis in Vught gijzelde, is niet ernstiger of schrijnender dan die van andere mensen die wachten op een plek in een tbs-kliniek. Dit zegt de Staat vrijdag in het kort geding dat door de advocaten van H. is aangespannen. Daarmee zou H. geen voorrang moeten krijgen en dus niet direct geplaatst moeten worden, volgens de Staat.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Zo'n honderd mensen die werk hebben gedaan voor het Studentensportcentrum van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) hebben daar te weinig salaris voor gekregen. De universiteit trekt ongeveer 750.000 euro uit om het achterstallige loon over ongeveer zes jaar alsnog uit te betalen, met rente.
4 uur geleden