Hof begint aan meerdaags proces fatale schietpartij zorgboerderij
ROTTERDAM (ANP) - Het gerechtshof begint vrijdag aan de inhoudelijke behandeling van de zaak over de dodelijke schietpartij op een zorgboerderij in Alblasserdam. De 40-jarige John S. uit Oud-Alblas kreeg vorig jaar van de rechtbank levenslang opgelegd. Het Openbaar Ministerie en de verdachte gingen in hoger beroep tegen dit vonnis.
Op 6 mei 2022 schoot S. een 34-jarige medewerkster van de zorgboerderij Tro Tardi en een 16-jarig meisje dood. Een 12-jarige jongen en een 20-jarige vrouw raakten zwaargewond. Verschillende mensen waren getuige van het bloedbad en vluchtten het weiland of de stallen in. Twee dagen ervoor had S. een 60-jarige schoenmaker doodgeschoten in zijn winkel aan de Sint Jacobsstraat in Vlissingen. Het slachtoffer had S. ontmoet via een homo-chatapp.
De beroepszaak gaat niet over de bewezenverklaring van de drie moorden en twee pogingen daartoe, maar alleen over de opgelegde levenslange celstraf. Het OM had een celstraf van dertig jaar en tbs met dwangverpleging geëist en is het niet eens met de motivering van de rechtbank. Die noemde de combinatie van een tijdelijke celstraf en een tbs-maatregel "geen alternatief".
In maart dit jaar wees het hof een psychiater en psycholoog van het Pieter Baan Centrum (PBC) aan om de vraag te beantwoorden of tbs met dwangverpleging nog wel zinvol en kansrijk is na een celstraf van dertig jaar.
Voor de zittingen wijkt het hof Den Haag uit naar de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Op de eerste zittingsdag bespreekt het hof de feiten en luistert naar de deskundigen. De zaak gaat verder op dinsdag 19 november met het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden. De aanklager in hoger beroep presenteert dinsdag 26 november de visie van het OM en maakt de strafeis bekend. De uitspraak van het hof volgt in december.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.
12 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
13 uur geleden