Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra ziet dat China exportbeperking aan ASML begrijpt

Hoekstra ziet dat China exportbeperking aan ASML begrijpt

BEIJING (ANP) - In maart kondigde het kabinet aan dat chipmachinemaker ASML bepaalde machines niet meer naar China mag exporteren. De Chinese regering "begrijpt" waarom deze stap is genomen, zegt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in een terugblik op anderhalve dag in Beijing.

De beslissing om het bedrijf uit Veldhoven beperkingen op te leggen kwam tot stand onder Amerikaanse druk. Het kabinet verwees naar de nationale veiligheid bij het besluit en dat weegt voor Nederland zwaarder dan een paar jaar geleden, zei Hoekstra tijdens zijn bezoek.

Hij sprak met minister Qin Qang van Buitenlandse Zaken over de chipmachinemaker. Over mogelijke Chinese tegenmaatregelen wil Hoekstra niks zeggen. "Mijn doel is om de Nederlandse positie toe te lichten en verdere schade aan de relatie te voorkomen."

Technische dialoog

"Mijn waarneming is dat men het niet toejuicht, niet leuk vindt, maar ook wel begrijpt waarom Nederland het doet. En daarnaast wil men ook graag de technische dialoog voortzetten en dat vind ik een reële vraag van Chinese zijde", vertelt de bewindsman.

Het gesprek van Hoekstra met Qin duurde twee uur langer dan gepland. Dat er zeer ruim de tijd werd genomen en dat in een goede sfeer moeilijke onderwerpen konden worden besproken, is "wat mij betreft de winst van het bezoek", zegt hij terugkijkend.

Bredere relatie

Naast ASML werden zaken aangesneden zoals mensenrechten, binnenlandse inmenging (er bleken illegale Chinese politiebureaus in Nederland te zijn en een journaliste van de Volkskrant werd geïntimideerd), cyberspionage door China, Oekraïne en Taiwan.

De binnenlandse inmenging en economische spionage is "niet eerder met deze diepte en onderstreping op politiek niveau onder aandacht gebracht". Dat is volgens Hoekstra ook nodig omdat het anders een hypotheek over de bredere relatie gaat leggen.

Hoekstra sprak ook nog met Nederlandse ondernemers. Zij zien nog steeds de potentie van de enorme Chinese markt, zegt hij. Maar ze hebben ook zorgen over de spelregels en de voorwaarden waaronder zij in China effectief zaken kunnen blijven doen. Maar dat geldt volgens hem breder voor de internationale zakengemeenschap.

Meer uit Politiek

Amsterdamse wijkagent doet aangifte tegen PVV-Kamerlid Faber

AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"

5 uur geleden
Kabinet snijdt in procedures voor snellere uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.

5 uur geleden
Erkens past besluit BBB'er aan, 'dierenwelzijn naar hoger niveau'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.

6 uur geleden
Aerdts gaat bij EU vragen om minimumleeftijd voor sociale media

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.

6 uur geleden
Hermans over westnijlvirus: slaap onder klamboe als je die hebt

DEN HAAG (ANP) - "Slaap onder een klamboe als je die hebt", is het advies van minister Sophie Hermans van Volksgezondheid over het voorkomen van besmetting met het westnijlvirus. Afgelopen week werd bekend dat er negen gevallen bij zijn gekomen en dat het dodental van het virus is opgelopen naar drie. Dat waren volgens Hermans "oudere mensen die al gezondheidsproblemen hadden".

7 uur geleden
Nederlandse ambassadeur aangekomen bij plaats van busongeluk

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland is vrijdag aangekomen op de plek waar donderdag een tourbus met Nederlanders verongelukte. Ze is daar samen met een team, zei minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen vrijdag voor de ministerraad. "En staat in goed contact met de lokale autoriteiten."

8 uur geleden
Van den Brink: zet beveiliging in als dat nodig is in Ter Apel

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt dat beveiliging moet worden ingezet zolang dat nodig is in Ter Apel om overlastgevende asielzoekers te weren. Woonzorgcentrum Kloosterheerd doet dat sinds kort, omdat jongeren daar in de avond voor overlast zorgen. Van den Brink noemt dat "onwenselijk".

9 uur geleden