Hoekstra ziet dat China exportbeperking aan ASML begrijpt
BEIJING (ANP) - In maart kondigde het kabinet aan dat chipmachinemaker ASML bepaalde machines niet meer naar China mag exporteren. De Chinese regering "begrijpt" waarom deze stap is genomen, zegt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in een terugblik op anderhalve dag in Beijing.
De beslissing om het bedrijf uit Veldhoven beperkingen op te leggen kwam tot stand onder Amerikaanse druk. Het kabinet verwees naar de nationale veiligheid bij het besluit en dat weegt voor Nederland zwaarder dan een paar jaar geleden, zei Hoekstra tijdens zijn bezoek.
Hij sprak met minister Qin Qang van Buitenlandse Zaken over de chipmachinemaker. Over mogelijke Chinese tegenmaatregelen wil Hoekstra niks zeggen. "Mijn doel is om de Nederlandse positie toe te lichten en verdere schade aan de relatie te voorkomen."
Technische dialoog
"Mijn waarneming is dat men het niet toejuicht, niet leuk vindt, maar ook wel begrijpt waarom Nederland het doet. En daarnaast wil men ook graag de technische dialoog voortzetten en dat vind ik een reële vraag van Chinese zijde", vertelt de bewindsman.
Het gesprek van Hoekstra met Qin duurde twee uur langer dan gepland. Dat er zeer ruim de tijd werd genomen en dat in een goede sfeer moeilijke onderwerpen konden worden besproken, is "wat mij betreft de winst van het bezoek", zegt hij terugkijkend.
Bredere relatie
Naast ASML werden zaken aangesneden zoals mensenrechten, binnenlandse inmenging (er bleken illegale Chinese politiebureaus in Nederland te zijn en een journaliste van de Volkskrant werd geïntimideerd), cyberspionage door China, Oekraïne en Taiwan.
De binnenlandse inmenging en economische spionage is "niet eerder met deze diepte en onderstreping op politiek niveau onder aandacht gebracht". Dat is volgens Hoekstra ook nodig omdat het anders een hypotheek over de bredere relatie gaat leggen.
Hoekstra sprak ook nog met Nederlandse ondernemers. Zij zien nog steeds de potentie van de enorme Chinese markt, zegt hij. Maar ze hebben ook zorgen over de spelregels en de voorwaarden waaronder zij in China effectief zaken kunnen blijven doen. Maar dat geldt volgens hem breder voor de internationale zakengemeenschap.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland is vrijdag aangekomen op de plek waar donderdag een tourbus met Nederlanders verongelukte. Ze is daar samen met een team, zei minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen vrijdag voor de ministerraad. "En staat in goed contact met de lokale autoriteiten."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt dat beveiliging moet worden ingezet zolang dat nodig is in Ter Apel om overlastgevende asielzoekers te weren. Woonzorgcentrum Kloosterheerd doet dat sinds kort, omdat jongeren daar in de avond voor overlast zorgen. Van den Brink noemt dat "onwenselijk".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De houten kap van het Torentje van de premier is bijna 480 jaar oud, blijkt uit onderzoek van Rijksvastgoed tijdens de renovatie van het Binnenhof. Het hout is afkomstig van bomen uit Zuid-Zweden die in de herfst van 1546 of de winter van 1546/47 zijn gekapt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona kan de onderzoeksvraag van de Tweede Kamer beantwoorden, denkt commissievoorzitter Daan de Kort (VVD). Hij zei na het laatste van de 51 verhoren dat er genoeg informatie is verzameld.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het veelvuldig gebruik van AI voor berichtgeving op sociale media van premier Rob Jetten past zijn geloofwaardigheid niet aan, zei hij donderdag tegen media. "Nee, dat vind ik echt onzin", aldus Jetten. "Driekwart van de Nederlanders gebruikt tegenwoordig elke dag AI als hulpmiddel. En dat geldt ook voor ons in het dagelijks werk."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) wil nog niets weten van aangifte tegen zijn eigen ambtenaren, zolang niet zeker is dat er "moedwillig" documenten uit handen zijn gehouden van de parlementaire commissies die het toeslagenschandaal hebben onderzocht. Hij noemde dat in een Kamerdebat "een buitengewoon zwaar middel" waarbij zorgvuldigheid geboden is.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is nog niet tevreden met het aangekondigde onderzoek naar een datakluis met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, die dit voorjaar werd herontdekt op het ministerie van Financiën. Oppositiepartijen deden in een Kamerdebat de oproep daar ook strafrechtelijk onderzoek naar te laten doen.
2 dagen geleden