Hoekstra: zet EU niet buitenspel bij overleg met Rusland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet een rol krijgen in de besprekingen met Rusland over het hoogopgelopen conflict over Oekraïne, vindt buitenlandminister Wopke Hoekstra. De spanningen tussen Rusland en het Westen gaan de EU immers direct aan, stelt hij.
Hoekstra maakte dinsdag kennis met EU-buitenlandchef Josep Borrell, die al eerder klaagde dat de EU geen muurbloempje mag worden in de ware diplomatieke marathon die deze week begon. Rusland bespreekt de spanningen over de invloed van het Westen in Oost-Europese landen met de Verenigde Staten, de NAVO en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Maar de EU schuift nergens aan.
Borrell en geestverwanten hebben gelijk, vindt Hoekstra: "Het is belangrijk dat ook de Europese Unie hier een rol in heeft. Wat er gebeurt raakt natuurlijk ook rechtstreeks Europa." Hij heeft "daarover natuurlijk ook contact" met zijn collega's.
Als het conflict uit de hand loopt en het komt aan op sancties, dan komt de EU hoe dan ook in beeld. De buitenlandministers van de EU-landen bereiden al enige tijd strafmaatregelen voor, voor het geval dat Rusland de dreigende taal jegens Oekraïne in daden omzet. Maar ze zijn het volgens Hoekstra nog niet eens over hoe die er uit zouden moeten zien. Geweld tegen Oekraïne moet "forse consequenties" hebben, dat beaamt elke lidstaat, zegt Hoekstra. "Maar wat dat in de praktijk betekent, daar zijn we nog niet."
De spanningen rond Oekraïne kwamen ook aan de orde in een telefoongesprek dat Hoekstra had met zijn Amerikaanse ambtgenoot Antony Blinken. "Belangrijk dat onze landen samen optrekken, in NAVO-verband, om Rusland te waarschuwen dat agressief optreden zal leiden tot serieuze consequenties en om via dialoog de situatie te de-escaleren", twitterde Hoekstra over dat gesprek.
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
7 minuten geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
4 uur geleden