Hoekstra 'zeer bezorgd' over impact Wagner-muiterij op Europa
LUXEMBURG (ANP) - Buitenlandminister Wopke Hoekstra is erg bezorgd over de gevolgen van de afgebroken muiterij van het Russische Wagner-huurlingenleger voor de rust en vrede in Europa. De gebeurtenissen van afgelopen weekend betekenen "vermoedelijk toch wat voor de nabije toekomst". Maar hij wil verder waken voor speculatie en de aandacht blijven vestigen op het helpen van Oekraïne.
"We zijn allemaal natuurlijk zeer bezorgd wat de oorlog en ook dit soort ontwikkelingen nu betekenen voor de stabiliteit van Europa", zei Hoekstra bij aankomst voor overleg met zijn EU-collega's in Luxemburg. "Maar laten we onze ogen op de bal houden." De bondgenoten van Oekraïne moeten zich volgens hem niet laten afleiden maar het land blijven helpen om zich Rusland van het lijf te houden.
De muiterij van Wagner-baas Jevgeni Prigozjin laat de barsten zien in het regime van president Vladimir Poetin, meent EU-buitenlandchef Josep Borrell. De oorlog die Rusland tegen Oekraïne voert heeft volgens Borrell zijn weerslag op zijn eigen politieke bestel. "De belangrijkste conclusie is dat de oorlog die Poetin is begonnen en het monster dat hij met Wagner heeft geschapen hem nu bijten. Het politieke systeem vertoont zwakke plekken en de militaire macht kraakt." Dat is verontrustend, ook omdat Rusland de grootste kernmacht ter wereld is.
Buurlanden
Directe buren van Rusland als Litouwen voelen zich sinds de vlugge opmars van Wagner naar Moskou nog onveiliger. Het Westen zal een Russische aanval niet al dagen kunnen zien aankomen, maakt de Litouwse minister Gabrielius Landsbergis daaruit op. Rusland is "onvoorspelbaar" en de buurlanden moeten dus versterkt worden.
Volgens de Duitse buitenlandminister Annalena Baerbock tonen de gebeurtenissen dat Poetin met de oorlog in Oekraïne zijn eigen land naar de vernietiging leidt. Ze ziet "enorme barsten in de Russische propaganda". Prigozjin sprak onder meer de officiële rechtvaardiging voor de oorlog tegen.
Reisadvies voor Rusland
Landsbergis ziet daardoor "meer momentum" voor Oekraïne. Rusland heeft volgens hem te hoog en te ver gegrepen en de Russische geschiedenis zou leren "dat het dan problemen in Moskou krijgt".
Nederland raadt Nederlanders in Rusland sinds zaterdag aan het land onmiddellijk te verlaten. Zo'n reisadvies leek Hoekstra tot dat moment niet nodig, want "het is natuurlijk een enorm land" met grote delen waar het minder gevaarlijk was. "Maar we hebben nu toch gezegd, met die ontwikkelingen: dat betekent vermoedelijk toch ook wat voor de nabije toekomst. Dus vandaar de aanpassing".
Meer uit Politiek
RIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
3 dagen geleden