Hoekstra wilde 'tot het gaatje': olies móésten rekening betalen
DEN HAAG (ANP) - Hoekstra vond als minister van Financiën dat de Staat "tot het gaatje" moest gaan om zeker te zijn dat de rekening voor de schadeafhandeling en de versterking in Groningen niet bij de belastingbetaler terecht zou komen. Zijn departement wilde extra garanties in de afspraken die het kabinet maakte met gaswinningsbedrijf NAM en haar moederbedrijven, de zogenoemde 'olies'.
"Het schrikbeeld is dat je alleen afspraken weet te maken met de NAM, de NAM een keertje failliet gaat en je dan uiteindelijk niemand over hebt", verklaarde de minister tegenover de parlementaire enquêtecommissie. Hij wilde dus ook dat de rekening bij Shell en ExxonMobil, de aandeelhouders van de NAM, terecht zou kunnen komen. Hoekstra liet doorschemeren dat hij daarin verder wilde gaan dan Eric Wiebes, die in die tijd als minister van Economische Zaken over de afspraken ging.
Wiebes en diens departement wilde vooral snel tot werkbare afspraken komen met de oliemaatschappijen. Hoekstra vreesde als schatkistbewaarder dat er een "formidabele rekening" bij de belastingbetaler terechtkomt. Hij vond het "de dure plicht van het kabinet" om dat te voorkomen.
'Zeer uitzonderlijke situatie'
Hoekstra liet een advocatenkantoor advies uitbrengen en liet extra zekerheden inbouwen waarmee zowel Shell als ExxonMobil kon worden aangeslagen, mocht de NAM wegvallen. Dat was belangrijk, benadrukte Hoekstra, omdat de oliemaatschappijen zelf ook "tot de tanden bewapend" onderhandelden.
Dat een vertegenwoordiger van ExxonMobil in een eerder verhoor zei dat zulke vergaande afspraken "nergens ter wereld" voorkwamen, maakte op Hoekstra geen indruk. Hij benadrukte voor de commissie dat in Groningen sprake was van een "zeer uitzonderlijke situatie".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 365.000 reizigers maken deze zomer gebruik van de speciale kortingspas voor de trein. Dat laat de NS weten.
2 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Vanwege een fatbikeverbod zijn in Amsterdam en in Enschede zo'n honderd boetes uitgedeeld, zo bevestigen woordvoerders van beide gemeenten na berichtgeving van de NOS. In Amsterdam is sinds 11 mei een fatbikeverbod van kracht in het Vondelpark en in de binnenstad van Enschede geldt zo'n verbod overdag sinds 11 maart.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De drie terrorismeverdachten die in de nacht van dinsdag op woensdag werden aangehouden blijven twee weken langer in hechtenis. Dat meldt de rechtbank van Rotterdam. Het drietal is vrijdag voorgeleid voor de rechter-commissaris.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel heeft toestemming gekregen om de gietwalsinstallatie, waarin vloeibaar staal wordt omgezet in rollen staal, opnieuw te testen. Het in Noord-Holland gevestigde bedrijf moest de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) begin april stilleggen, omdat de uitstoot van de zeer schadelijke stof chroom-6 veel te hoog was. Tata Steel zegt sindsdien "allerlei technische aanpassingen" te hebben gedaan.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De speciale tribune in de Amsterdamse Prinsengracht, die is gebouwd voor de Canal Parade van zaterdag, is uitverkocht. Volgens een woordvoerder van Pride Amsterdam zijn er nog wat laatste kaarten beschikbaar, vooral door annuleringen.
11 uur geledenBABBERICH (ANP) - Bij het ongeval op de A12 ter hoogte van Babberich in de buurt van de Duitse grens waren vier voertuigen betrokken, meldt de politie. Het gaat om een personenauto, twee vrachtwagens en een bestelauto. De drie inzittenden van de personenauto zijn gewond geraakt en naar een ziekenhuis gebracht. Over de ernst van hun verwondingen zegt de politie niets.
11 uur geleden