Hoekstra wil praten over bijvullen EU-wapenpot voor Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Nederland wil praten over het aanvullen van het budget waaruit de Europese Unie wapens voor Oekraïne betaalt, zegt buitenlandminister Wopke Hoekstra. Die pot raakt zienderogen leeg nu de oorlog met Rusland blijft voortduren.
"We moeten daar heel serieus naar kijken", zei Hoekstra voor aanvang van overleg met zijn collega's van de EU-landen in Luxemburg. Hij beaamt dat dat nodig is. "We hebben natuurlijk zeer fors en voor miljarden uit dit potje getrokken voor deze oorlog." Nu de bodem in zicht komt van de zogeheten Europese Vredesfaciliteit "zullen we die discussie moeten voeren".
Met het fonds van 5,7 miljard euro, waaruit ook bijvoorbeeld missies in Afrika worden betaald, moest de EU zeven jaar (tot 2027) kunnen doen. Maar de afgelopen maanden werd er al ruim 2,5 miljard euro uitgetrokken voor Oekraïne en daar komt maandag naar verwachting weer een half miljard bij.
De pot valt niet onder de EU-begroting, maar wordt apart gevuld (en dus zo nodig ook aangevuld) door de EU-landen. Als zuinig bekendstaande lidstaten als Nederland zouden daarom weleens kunnen tegenstribbelen, klonk het de afgelopen tijd in Brussel. Maar Nederland ontkent dat, zeggen diplomaten.
Sancties
Onder meer Slowakije bepleit het verdubbelen van het budget. Dan zou bijvoorbeeld Nederland al gauw 340 miljoen euro extra moeten inleggen.
De EU levert zelf geen wapens en andere benodigdheden voor de strijd aan Oekraïne, maar vergoedt de uitgaven van de lidstaten. Die kunnen na wapenleveringen de kosten die ze hebben gemaakt bij het fonds declareren.
Hoekstra wil ook "meteen werk maken" van weer nieuwe, aanvullende sancties voor Rusland nu dat Oekraïne zwaar blijft bestoken. "Wat we gezien hebben is natuurlijk opnieuw ronduit verschrikkelijk en natuurlijk ook bedoeld om weer verder te escaleren", zei hij na de hevige luchtaanvallen van zondag op maandag.
Meer uit Politiek
Den Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66 en CDA spreken woensdag met experts over stikstof, landbouw en natuur. Rob Jetten (D66), Henri Bontenbal (CDA), hun secondanten en informateur Sybrand Buma (CDA) praten eerst met twee landbouworganisaties en het Interprovinciaal Overleg (IPO), daarna met twee natuurorganisaties en als derde met specialisten van het Planbureau voor de Leefomgeving en de universiteiten van Utrecht en Wageningen. De dag wordt afgesloten met een gesprek met een afvaardiging van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De term 'omvolking' is geen verboden woord in de Tweede Kamer. Dat zei zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) in zijn speech voorafgaand aan de verkiezing voor een nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij reageerde daarmee op een opmerking van Kamerlid Ralf Dekker (FVD), die zei teleurgesteld te zijn omdat Bosma als Kamervoorzitter woorden als remigratie en omvolking zou hebben verboden.
15 uur geleden