Hoekstra wil praten over bijvullen EU-wapenpot voor Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Nederland wil praten over het aanvullen van het budget waaruit de Europese Unie wapens voor Oekraïne betaalt, zegt buitenlandminister Wopke Hoekstra. Die pot raakt zienderogen leeg nu de oorlog met Rusland blijft voortduren.
"We moeten daar heel serieus naar kijken", zei Hoekstra voor aanvang van overleg met zijn collega's van de EU-landen in Luxemburg. Hij beaamt dat dat nodig is. "We hebben natuurlijk zeer fors en voor miljarden uit dit potje getrokken voor deze oorlog." Nu de bodem in zicht komt van de zogeheten Europese Vredesfaciliteit "zullen we die discussie moeten voeren".
Met het fonds van 5,7 miljard euro, waaruit ook bijvoorbeeld missies in Afrika worden betaald, moest de EU zeven jaar (tot 2027) kunnen doen. Maar de afgelopen maanden werd er al ruim 2,5 miljard euro uitgetrokken voor Oekraïne en daar komt maandag naar verwachting weer een half miljard bij.
De pot valt niet onder de EU-begroting, maar wordt apart gevuld (en dus zo nodig ook aangevuld) door de EU-landen. Als zuinig bekendstaande lidstaten als Nederland zouden daarom weleens kunnen tegenstribbelen, klonk het de afgelopen tijd in Brussel. Maar Nederland ontkent dat, zeggen diplomaten.
Sancties
Onder meer Slowakije bepleit het verdubbelen van het budget. Dan zou bijvoorbeeld Nederland al gauw 340 miljoen euro extra moeten inleggen.
De EU levert zelf geen wapens en andere benodigdheden voor de strijd aan Oekraïne, maar vergoedt de uitgaven van de lidstaten. Die kunnen na wapenleveringen de kosten die ze hebben gemaakt bij het fonds declareren.
Hoekstra wil ook "meteen werk maken" van weer nieuwe, aanvullende sancties voor Rusland nu dat Oekraïne zwaar blijft bestoken. "Wat we gezien hebben is natuurlijk opnieuw ronduit verschrikkelijk en natuurlijk ook bedoeld om weer verder te escaleren", zei hij na de hevige luchtaanvallen van zondag op maandag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
13 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden