Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra wil praten over bijvullen EU-wapenpot voor Oekraïne

Hoekstra wil praten over bijvullen EU-wapenpot voor Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - Nederland wil praten over het aanvullen van het budget waaruit de Europese Unie wapens voor Oekraïne betaalt, zegt buitenlandminister Wopke Hoekstra. Die pot raakt zienderogen leeg nu de oorlog met Rusland blijft voortduren.

"We moeten daar heel serieus naar kijken", zei Hoekstra voor aanvang van overleg met zijn collega's van de EU-landen in Luxemburg. Hij beaamt dat dat nodig is. "We hebben natuurlijk zeer fors en voor miljarden uit dit potje getrokken voor deze oorlog." Nu de bodem in zicht komt van de zogeheten Europese Vredesfaciliteit "zullen we die discussie moeten voeren".

Met het fonds van 5,7 miljard euro, waaruit ook bijvoorbeeld missies in Afrika worden betaald, moest de EU zeven jaar (tot 2027) kunnen doen. Maar de afgelopen maanden werd er al ruim 2,5 miljard euro uitgetrokken voor Oekraïne en daar komt maandag naar verwachting weer een half miljard bij.

De pot valt niet onder de EU-begroting, maar wordt apart gevuld (en dus zo nodig ook aangevuld) door de EU-landen. Als zuinig bekendstaande lidstaten als Nederland zouden daarom weleens kunnen tegenstribbelen, klonk het de afgelopen tijd in Brussel. Maar Nederland ontkent dat, zeggen diplomaten.

Sancties

Onder meer Slowakije bepleit het verdubbelen van het budget. Dan zou bijvoorbeeld Nederland al gauw 340 miljoen euro extra moeten inleggen.

De EU levert zelf geen wapens en andere benodigdheden voor de strijd aan Oekraïne, maar vergoedt de uitgaven van de lidstaten. Die kunnen na wapenleveringen de kosten die ze hebben gemaakt bij het fonds declareren.

Hoekstra wil ook "meteen werk maken" van weer nieuwe, aanvullende sancties voor Rusland nu dat Oekraïne zwaar blijft bestoken. "Wat we gezien hebben is natuurlijk opnieuw ronduit verschrikkelijk en natuurlijk ook bedoeld om weer verder te escaleren", zei hij na de hevige luchtaanvallen van zondag op maandag.

Meer uit Politiek

Jetten: overwinning Magyar markeert nieuwe stap voor Hongarije

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.

4 uur geleden
Coalitie verheugd over geclaimde verkiezingsoverwinning Magyar

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.

4 uur geleden
Passen voor herstemming Gorinchem eerder dan verwacht verstuurd

GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.

2 dagen geleden
Berendsen belt met Pakistan over 'schenden bestand' in Libanon

DEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.

2 dagen geleden
Kabinet trekt enkele tonnen uit voor Joodse studenten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.

2 dagen geleden
Yeşilgöz: bezoek Jetten aan Trump ongemakkelijk maar waardevol

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.

2 dagen geleden
Oud-PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk wil nieuwe partij oprichten

HILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".

2 dagen geleden