Hoekstra wil dat EU cybermacht van wereldformaat wordt
DEN HAAG (ANP) - De Europese Unie moet een "cybermacht van wereldformaat" worden. Dat is nodig in de geopolitieke machtsstrijd die gaat komen, zei minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) tijdens de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.
De EU en haar bondgenoten moeten hun belangen veiligstellen. Ze worden al langer "uitgedaagd" door landen als China en Rusland. Die landen werken aan de "uitholling" van de internationale rechtsorde. Dat ondermijnt de stabiliteit in de wereld en om daar wat aan te doen is een "assertieve diplomatie en een actief buitenlandbeleid" nodig, aldus Hoekstra.
Dat betekent ook dat Nederland zich moet voorbereiden op een nieuw tijdperk. Daarbij zal de oorlog in Oekraïne en het tegengaan van de Russische agressie een jarenlange inzet vergen, waarschuwde hij. "De dreiging strekt verder dan Oekraïne: Poetin is een imperialist die niet vanzelf zal stoppen."
Onzichtbaar front
Naast deze zichtbare oorlog in Oekraïne is er "een onzichtbaar front": de cyberdreiging. Als het hier misgaat, zijn de gevolgen volgens hem "potentieel enorm". En de landen van de EU worden dagelijks al vele malen digitaal aangevallen. Brussel heeft zijn inziens maar "één optie" en dat is een cybermacht worden.
Europa wil onafhankelijk zijn van andere landen en dat moet zeker gebeuren op chipgebied, vindt Hoekstra. Dat is nodig omdat de economie van de EU daar steeds zwaarder op rust. "Vrijwel ieder aspect van ons leven wordt mogelijk gemaakt door deze technologie", aldus Hoekstra. Daarom is het "cruciaal" dat de grondstoffen voor chips worden veiliggesteld.
Om steun van andere landen te krijgen in de machtsstrijd met Moskou en Beijing is het ook van belang dat het Westen op mondiaal niveau "meer oog (krijgt) voor de belangen van onze gesprekspartners". Veel landen voelen zich namelijk "beter gehoord en bediend door onze geopolitieke rivalen China en Rusland".
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
11 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
1 dag geleden