Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra wil dat EU cybermacht van wereldformaat wordt

Hoekstra wil dat EU cybermacht van wereldformaat wordt

DEN HAAG (ANP) - De Europese Unie moet een "cybermacht van wereldformaat" worden. Dat is nodig in de geopolitieke machtsstrijd die gaat komen, zei minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) tijdens de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.

De EU en haar bondgenoten moeten hun belangen veiligstellen. Ze worden al langer "uitgedaagd" door landen als China en Rusland. Die landen werken aan de "uitholling" van de internationale rechtsorde. Dat ondermijnt de stabiliteit in de wereld en om daar wat aan te doen is een "assertieve diplomatie en een actief buitenlandbeleid" nodig, aldus Hoekstra.

Dat betekent ook dat Nederland zich moet voorbereiden op een nieuw tijdperk. Daarbij zal de oorlog in Oekraïne en het tegengaan van de Russische agressie een jarenlange inzet vergen, waarschuwde hij. "De dreiging strekt verder dan Oekraïne: Poetin is een imperialist die niet vanzelf zal stoppen."

Onzichtbaar front

Naast deze zichtbare oorlog in Oekraïne is er "een onzichtbaar front": de cyberdreiging. Als het hier misgaat, zijn de gevolgen volgens hem "potentieel enorm". En de landen van de EU worden dagelijks al vele malen digitaal aangevallen. Brussel heeft zijn inziens maar "één optie" en dat is een cybermacht worden.

Europa wil onafhankelijk zijn van andere landen en dat moet zeker gebeuren op chipgebied, vindt Hoekstra. Dat is nodig omdat de economie van de EU daar steeds zwaarder op rust. "Vrijwel ieder aspect van ons leven wordt mogelijk gemaakt door deze technologie", aldus Hoekstra. Daarom is het "cruciaal" dat de grondstoffen voor chips worden veiliggesteld.

Om steun van andere landen te krijgen in de machtsstrijd met Moskou en Beijing is het ook van belang dat het Westen op mondiaal niveau "meer oog (krijgt) voor de belangen van onze gesprekspartners". Veel landen voelen zich namelijk "beter gehoord en bediend door onze geopolitieke rivalen China en Rusland".

Meer uit Politiek

Wilders: uit coalitie als merendeel asielplannen wordt afgewezen

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders stapt uit de coalitie als het merendeel van zijn tien voorstellen over migratie niet wordt toegevoegd aan het coalitieakkoord, schrijft hij op X. Toen de radicaal-rechtse politicus zijn plannen vorige week presenteerde, dreigde hij ook om weg te lopen, maar liet hij in het midden wanneer hij dat precies zou doen.

7 uur geleden
Yeşilgöz staat achter verhoging NAVO-norm naar 5 procent

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz vindt dat het militaire bondgenootschap NAVO moet afspreken om 5 procent van de economie uit te geven aan defensie, zoals Donald Trump wil. De VVD-leider staat al langer achter een norm van 3,5 procent voor militaire uitgaven. Maar in het praatprogramma Buitenhof ging ze ook mee in het voorstel van NAVO-chef Mark Rutte om daarbovenop 1,5 procent naar gerelateerde zaken als infrastructuur te laten gaan.

8 uur geleden
Veldkamp vindt Chinese cyberaanval op Tsjechië onacceptabel

DEN HAAG (ANP) - De Chinese cyberaanval op het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken is "onacceptabel", vindt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC). Hij sluit zich aan bij de verklaring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Die roept China op om meteen te stoppen met deze praktijken.

4 dagen geleden
Bruins: openbaarheid archieven afwegen tegen privacy betrokkenen

DEN HAAG (ANP) - Het openbaar maken van de archieven moet "zorgvuldig" worden afgewogen tegen het belang van privacy voor betrokkenen. Dat zei minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) na afloop van de ministerraad in een reactie op de kritiek van de Autoriteit Persoonsgegevens op zijn voorstel om de Archiefwet aan te passen.

4 dagen geleden
Uitermark gaat steun coalitieakkoord opnieuw 'wegen' na wijziging

DEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) gaat opnieuw nadenken of ze nog steeds achter het hoofdlijnenakkoord staat als de coalitiepartijen dit gaan verbouwen, zoals de PVV wil. Ze zal dan "wegen" of "ik daar dan nog achter sta". Maar de vraag van een journalist of ze dan misschien opstapt, gaat haar "veel te snel".

4 dagen geleden
Tuinman snapt zorgen BBB over Lelystad, maar blijft positief

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) snapt de zorgen die zijn eigen partij heeft over Lelystad Airport. Hij wil daar een militaire vliegbasis in combinatie met een commerciële luchthaven. De BBB wil onder meer eerst dat PAS-melders worden gelegaliseerd. De bewindsman vindt die eis "reëel".

4 dagen geleden
Faber slaat terug na harde kritiek coalitiepartners VVD en NSC

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber (PVV) heeft voor aanvang van de ministerraad flink uitgehaald naar coalitiepartners VVD en NSC, die haar eerder deze week verweten dat zij nog weinig resultaten heeft laten zien. Zij zei dat NSC "leeft in een papieren werkelijkheid" en dat de VVD na meer dan tien jaar in de regering "een veel te grote broek aantrekt" over migratie.

4 dagen geleden