Hoekstra: VVD verzette zich in coalitie tegen aanpak flex
DEN HAAG (ANP) - De VVD van Mark Rutte heeft zich deze regeerperiode "met hand en tand verzet tegen elke poging van de andere drie coalitiepartijen om iets te doen aan die flexcontracten". Dat zegt althans CDA-leider en demissionair minister van Financiën Wopke Hoekstra.
De CDA-lijsttrekker ging bij de NOS in debat met VVD-leider Rutte over zekerheid op de arbeidsmarkt. Het inmiddels demissionaire kabinet, waar beide politici deel van uitmaken, zou de arbeidsmarkt gaan hervormen. Onder anderen door de coronacrisis lukte dat uiteindelijk niet, maar begin vorig jaar kwam wel een belangrijk advies uit van voormalig topambtenaar Hans Borstlap. Borstlap deed een reeks aanbevelingen over hoe die arbeidsmarkt eruit moet zien. Hij pleitte er onder meer voor om vaste contracten wat minder vast te maken, en flexwerkers juist wat meer zekerheid en vastigheid te geven.
Volgens Rutte heeft dit kabinet juist een "betere balans weten te bereiken tussen vast en flex". Hij benadrukt steevast dat de twee grotere coalitiepartijen samen verantwoordelijk zijn voor het beleid van de afgelopen jaren, maar Hoekstra benadrukte juist de rol van de VVD. "U zegt dat we er samen aan gewerkt hebben? Als er één partij de afgelopen jaren in elke discussie over flex als een emmer achter de boot heeft gehangen, in al die kabinetsonderhandelingen, dan was het de VVD", zei hij in het slotdebat. Het waren juist mensen met een flexibel contract die "als eerste bij de overheid op de stoep stonden omdat ze geen werk hadden door corona", aldus Hoekstra.
Lef
De VVD wil na de coronacrisis verder om het verschil tussen werknemers met een vast contract en mensen met een flexibele overeenkomst te verkleinen, zei Rutte. Hij haalde op zijn beurt uit naar plannen van het CDA waar meer partijen zich tegen hebben verzet. "Je moet wel lef hebben, Wopke, meneer Hoekstra, om mij de flexarbeid te verwijten", zei Rutte. "Wie van deze partijen stelt nou voor om de WW midden in een crisis tot een jaar te beperken? Dat is het CDA!" Rutte somde andere plannen op waar hij het niet mee eens is. Hij vindt het vooral slecht dat Hoekstra "als een soort spreadsheet dit soort dingen op tafel" gooit.
De VVD-lijsttrekker vindt dat Hoekstra te weinig zoekt naar draagvlak. Rutte hoopt opnieuw in het Torentje te zitten, en liet doorschemeren dat hij ook best wil dat Hoekstra nog eens zijn minister van Financiën wordt. "Maar we moeten wel draagvlak hebben. Hoe kan je nou op die manier het land besturen?" vroeg Rutte aan de CDA-voorman.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden