Hoekstra vreest geen scheuring binnen CDA
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Wopke Hoekstra is niet bang dat het vertrek van Pieter Omtzigt leidt tot een scheuring van de partij. Dat zegt hij zaterdag tegen RTL Nieuws.
Tot dusver hebben zich nog geen CDA-Kamerleden gemeld die zich bij Omtzigt willen aansluiten. De populaire CDA'er haalde bij de vorige verkiezingen ruim 342.000 stemmen. Daarmee was hij zelf al goed voor bijna vijf Kamerzetels. Het CDA haalde vijftien zetels in totaal.
Hoekstra zegt dat hij en Omtzigt "heel lang uitstekend hebben samengewerkt" en dat hij graag met hem verder had gewild in de CDA-fractie. Omtzigt zelf schrijft in het vernietigende memo, dat donderdag uitlekte, dat hij onder druk is gezet om Hoekstra het lijsttrekkerschap te geven. Volgens hem was de afspraak gemaakt dat hij Hugo de Jonge als lijsttrekker zou opvolgen, mocht die terugtreden. Omtzigt voelde zich "op onheuse wijze gepasseerd".
Formatie
Het vertrek van Omtzigt verandert weinig voor de formatie, meent Hoekstra. Net als eerder wil hij "heel secuur" kijken of er voor het CDA plek is aan de formatietafel. Mocht dat niet zo zijn, "dan gaan we enthousiast de oppositie in", zegt hij.
Eerder liep de formatie stroef, mede omdat niet duidelijk was of Omtzigt een coalitie met de VVD wel zou steunen. Hij is uitgesproken kritisch op de bestuurscultuur van VVD-leider en demissionair premier Mark Rutte. Hoekstra zei later dat hij met de steun van de volledige CDA-fractie, dus ook Omtzigt, met Rutte om tafel zat om over de formatie te praten.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - België móet op tijd vervanging hebben voor zijn twee op hun laatste benen lopende fregatten, zegt de Belgische defensiechef. Om de gezamenlijke bouw van zes nieuwe fregatten met Nederland door te zetten, moet daarvoor een oplossing gevonden worden. "Het is voor België primordiaal om die operationele capaciteit te handhaven", stelt generaal Frederik Vansina in een interview met het ANP. "Dat is de drijvende factor."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse is overleden. Ze stierf woensdag op 50-jarige leeftijd in het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amsterdam aan de gevolgen van kanker, hebben haar management en uitgeverij bekendgemaakt.
7 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De tas van de man die woensdag bij de vliegbasis in Leeuwarden werd aangehouden na een bommelding, blijkt geen explosief te bevatten. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft de tas na onderzoek veilig verklaard. Dat meldt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september worden donderdag voorgeleid. Beide verdachten zijn "terug te herleiden naar een plaats delict in Overasselt", zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Oost-Nederland.
7 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een boete van 250 euro geëist tegen Koen Schuiling, voormalig burgemeester van Groningen, voor schennispleging. Schuiling (67) wordt ervan verdacht dat hij in maart 2024 masturberend achter het stuur heeft gezeten, terwijl hij tussen Hoogezand en Groningen over de A7 reed.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rechtse oppositiepartij JA21 is niet van plan om het pakket aan belastingen "in de huidige vorm" te steunen. Dat zei Kamerlid Michiel Hoogeveen tegen Luc Stultiens van PRO tijdens de algemene financiële beschouwingen. PRO wil de plannen ook niet steunen, waardoor nu geen zicht is op een meerderheid in de Tweede Kamer.
8 uur geleden