Hoekstra steunt eventueel NAVO-lidmaatschap van Finland
HELSINKI (ANP) - Nederland steunt een eventueel verzoek van Finland om lid te worden van de NAVO. "We staan er zeer voor open", zei minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken maandag tijdens een bezoek aan Finland.
Het is nog te vroeg om te zeggen wat Finland gaat doen, verklaarde de Finse minister Pekka Haavisto van Buitenlandse Zaken tijdens een persconferentie met Hoekstra. Finland werkt al jaren nauw samen met de NAVO. Hoekstra zei te willen afwachten welke stappen de Finnen willen zetten.
Door de Russische invasie in Oekraïne is de houding in Finland omgeslagen. De Finnen wilden nooit lid worden van het bondgenootschap, maar na de invasie is een meerderheid voor toetreding, bleek uit een peiling onlangs.
Historische wending
De oorlog heeft voor een historische wending in de Finse relatie met Rusland gezorgd. Helsinki heeft de zijde van Kiev gekozen en geweren, munitie en antitankwapens aan Oekraïne geleverd. Ook werden Rusland sancties opgelegd.
Hoekstra was in Helsinki om wat langer te kunnen praten met zijn Finse collega. Hij wilde horen hoe de Finnen, die een grens van 1300 kilometer delen met de Russen, kijken naar hun banden met Moskou.
Baltische staten
Volgens Haavisto voelt iedereen in de EU zich bedreigd door de aanval van de Russen. Hij prees de snelle reactie van de Europese Unie. Hij maakt zich nu echter "ernstig zorgen" over de Russische aanvallen op burgerdoelen in Oekraïne en de humanitaire nood die ontstaat.
Helsinki was de eerste stop op Hoekstra's reis langs vier noordelijke landen die grenzen aan Rusland. Hij doet tijdens de tweedaagse reis ook de Baltische staten aan. Finland, Estland en Letland bezoekt de bewindsman op één dag. Hij is wat langer in Litouwen waar Nederlandse militairen zijn gelegerd.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Nederlandse brandwondencentra staan klaar om slachtoffers van de ramp in het Zwitserse skioord Crans-Montana op te vangen. Ze staan met elkaar in contact en wachten of hun inzet nodig is.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kerkgenootschap Liberty Church is "zeer bedroefd" over de verwoestende brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerkgemeenschap had de kerk sinds 2017 in gebruik en hield er iedere zondagochtend twee diensten.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van betrokkenheid bij de dood van een jongen door vuurwerk tijdens de jaarwisseling in Nijmegen is donderdagmiddag door de politie vrijgelaten. Hij dient zich wel beschikbaar te houden voor het verdere onderzoek, meldt de politie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming heeft rond oud en nieuw ruim 300 meldingen ontvangen van vermiste huisdieren, gewonde dieren en andere incidenten. 34 meldingen werden gedaan tijdens nieuwjaarsnacht. Dat is een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. In totaal rukte de Dierenambulance meer dan 150 keer uit, meldt de organisatie.
2 uur geledenBAARN (ANP) - De politievakbond ACP roept de nationale politie op tot gerichte opsporing van zwaar illegaal vuurwerk. "Vroegtijdige aanpak van handel, opslag en distributie kan de risico's aanzienlijk verkleinen en bijdragen aan veiligere jaarwisselingen", stelt de ACP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam noemt de brand in de Vondelkerk niet te bevatten. "Wij gaan onderzoeken wat de schade aan de kerk is en vanuit daar bekijken we wat we kunnen doen", zegt een woordvoerster. Stadsherstel Amsterdam is sinds 1996 eigenaar van de kerk die in de nieuwjaarsnacht voor een groot deel werd verwoest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten klagen over ongeregeldheden tijdens de jaarwisseling. Ze sluiten zich aan bij politie, brandweer, veiligheidsregio's en vakbonden, die een slecht gevoel overhouden aan de nieuwjaarsnacht.
3 uur geleden