Hoekstra roept op tot de-escalatie op de Westelijke Jordaanoever
NEW YORK (ANP) - Buitenlandminister Wopke Hoekstra heeft zijn zorgen geuit over het geweld dat plaatsvond bij een Israëlische inval woensdag in de stad Nablus op de Westelijke Jordaanoever. Daarbij zijn volgens het Palestijnse gezondheidsministerie tien Palestijnen gedood, onder wie burgers en zeker één minderjarige. Ook zijn meer dan honderd mensen naar het ziekenhuis gebracht.
Op sociale media dringt Hoekstra aan op de-escalatie. "Diep bezorgd over het geweld in #Nablus vandaag. Mijn gedachten zijn bij de getroffenen. De-escalatie moet de hoogste prioriteit hebben om meer slachtoffers te voorkomen", schrijft de minister in een bericht waarin hij ook een verklaring deelt van EU-buitenlandchef Josep Borrell. Die zegt dat de EU de burgerdoden betreurt en "diep verontrust" is over het toenemende geweld op de Westelijke Jordaanoever. "Het is van het grootste belang dat alle partijen werken aan het herstel van de rust en het de-escaleren om meer slachtoffers te voorkomen."
Ook wijst Borrell op de verklaring van de VN-Veiligheidsraad van maandag waarin staat dat het Israëlische beleid rond illegale nederzettingen de "vrede bemoeilijkt" en de beoogde tweestatenoplossing in gevaar brengt. Ook de Verenigde Staten, een belangrijke bondgenoot van Israël, steunden de berisping vanuit de Veiligheidsraad.
Het Israëlische leger heeft bevestigd dat het een inval op de bezette Westelijke Jordaanoever uitvoerde, maar sprak niet over slachtoffers. Het doel van de operatie zou de militante groep De Leeuwenkuil zijn. Bijna een maand geleden kwamen negen Palestijnen om door een Israëlische inval in het vluchtelingenkamp bij Jenin.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
4 uur geledenNOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.
6 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.
7 uur geledenSAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
8 uur geleden