Hoekstra praat in Suriname met nazaten van slaafgemaakten
PARAMARIBO (ANP) - Wopke Hoekstra gaat tijdens zijn tweedaagse bezoek aan Suriname ter gelegenheid van Keti Koti ook in gesprek met nazaten van tot slaaf gemaakten. Verder houdt hij onder meer een toespraak bij de nationale herdenking bij het Kwakoe-monument, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Hoekstra is in Suriname uitgenodigd door de Surinaamse regering. Het is voor het eerst sinds de onafhankelijkheid van Suriname dat een lid van de Nederlandse regering bij de herdenking in Paramaribo aanwezig is. Hij zal ook aanwezig zijn bij een emancipatiedienst in de Grote Stadskerk en een herdenkingsconcert op het Onafhankelijkheidsplein.
Verder heeft Hoekstra ontmoetingen met president Chan Santokhi en minister van Buitenlandse Zaken Albert Ramdin. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zal Hoekstra onder meer "de versterking en verdieping" van de relatie tussen Nederland en Suriname bespreken.
Makandra-programma
Minister Ramdin zegt dat de Surinaamse regering het onder meer wil hebben over de invulling van het zogenoemde Makandra-programma, waarmee Nederland technische ondersteuning biedt, onder meer op het gebied van gezondheidszorg. Ook wil hij afspraken maken over de problemen die Surinamers ondervinden bij het aanvragen van een visum in Nederland, en praten over onder meer schulden en klimaatverandering.
"Het moet een positieve relatie blijven. We hebben historische verbondenheid, een gedeeld verleden", zegt minister Ramdin. "Dat brengt aan de ene kant verplichtingen met zich mee, maar ook kansen." Volgens hem ziet Nederland dat ook zo.
Vervolg op excuses slavernijverleden
De minister zegt dat Nederland ook nog werk te verzetten heeft als het gaat om de excuses voor het slavernijverleden. "Excuses moeten in Suriname worden aangeboden", zegt Ramdin. "Dat standpunt is niet gewijzigd." Daarbij moet ook oog zijn voor de tradities en rituelen die voor de Afro-Surinaamse gemeenschap belangrijk zijn.
Het is belangrijk dat het vervolg op de excuses van december vorig jaar, die volgens premier Mark Rutte "geen punt maar een komma" waren, "in gezamenlijkheid" wordt vormgegeven. Uiteindelijk moet wat Ramdin betreft ook meer aandacht worden besteed aan het koloniale verleden tussen Nederland en Suriname in het algemeen.
Meer uit Politiek
MAASTRICHT (ANP) - Het is "heel onwaarschijnlijk" dat Frans Timmermans terugkeert in de politiek. Dat zei de voormalige partijleider van GroenLinks-PvdA in gesprek met journalist Jaïr Ferwerda van RTL Tonight. Hij wil "absoluut niet" als minister aan de slag, mocht GroenLinks-PvdA in het kabinet belanden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - GroenLinks-PvdA moet veel meer de straat op en de wijk in, zei de nieuwe fractievoorzitter Jesse Klaver op een bijeenkomst woensdagavond met circa vijfhonderd leden in het Utrechtse poppodium De Helling. "We moeten met andere bubbels in aanraking komen."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB is in zetels gehalveerd bij de verkiezingen en heeft daarom geen ambities om te regeren, verklaart partijleider Caroline van der Plas nadat ze heeft gesproken met verkenner Wouter Koolmees. Verder heeft ze aangegeven dat een "centrumrechtse coalitie goed zou passen" na de verkiezingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) wil andere partijen via de verkenner vragen om de PVV niet langer uit te sluiten als mogelijke coalitiepartner. Dat zei Eerdmans voorafgaand aan zijn afspraak met verkenner Wouter Koolmees (D66). JA21 wil graag samenwerken met "partijen uit de groep PVV, D66, VVD, CDA, BBB of SGP" in een 'centrumrechtse' coalitie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat alle partijen zich "constructief" moeten opstellen in de kabinetsformatie. Dat zei hij voordat zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) begon. Verder hield hij zich grotendeels op de vlakte.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA wil "heel graag bijdragen om Nederland weer vooruit te helpen" en dat kan "vanuit de coalitie, kan ook vanuit de oppositie", zo bleef hij woensdag herhalen voorafgaand aan het gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Daarbij benoemde hij ook "geen blokkades vooraf" te hebben. De nieuwe linkse partijleider lijkt zich daarmee af te zetten tegen Dilan Yeşilgöz van de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) brengt woensdag, donderdag en vrijdag een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij zal een bezoek brengen aan Ramallah in de Westelijke Jordaanoever, maar gaat volgens zijn woordvoerder niet naar Gaza. Op zijn agenda staan ontmoetingen met zijn Israëlische en Palestijnse ambtsgenoten, de Israëlische president Isaac Herzog en Mohammad Mustafa, de premier van de Palestijnse Autoriteit.
16 uur geleden