Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra over COP28: kans op succes niet bijster groot

Hoekstra over COP28: kans op succes niet bijster groot

DEN HAAG (ANP) - In een wereld van oorlog en conflict en van botsende grootmachten die hun eigen belang behartigen is de kans op succes op de klimaattop COP28 niet bijster groot. Dat zegt EU-klimaatonderhandelaar Wopke Hoekstra aan de vooravond van de klimaattop in Dubai in een interview met NRC.

Volgens Hoekstra, net twee maanden in functie, staat er veel op het spel. Tegelijk erkent hij dat de geopolitieke randvoorwaarden moeilijk zijn, schrijft NRC. "Ik proef dat in alle gesprekken die ik voer. Bij de een staat die rampzalige oorlog die de Russen Oekraïne aandoen heel hoog in de frontaalkwab. Bij anderen is dat de grote onrust in het Midden-Oosten. Maar denk ook aan de spanning in de Indo-Pacific."

In die wereld van oorlog en conflict en van botsende grootmachten, waarin iedereen zijn eigen, uiteenlopende belangen behartigt, is het moeilijk onderhandelen over klimaat. "Je moet daarom realistisch zijn over hoe lastig de wedstrijd is die we met elkaar aangaan." Ook: "Eerlijk is eerlijk: daarmee is de kans op succes niet bijster groot, maar paradoxaal genoeg wel bitter noodzakelijk."

In het gesprek met NRC zegt Hoekstra nog dat hij uitgaat van de wetenschappelijke consensus dat de planeet alleen nog maar rode lijnen over heeft. "Het maakt het zowel makkelijker als moeilijker. Waar je in normale onderhandelingen kan zeggen 'we moeten ergens in het midden landen', is de harde realiteit hier dat dat niet goed genoeg is. Dus daarmee is dat een grote verantwoordelijkheid voor de EU en ook voor mij persoonlijk."

Hoekstra spreekt ook het voornemen uit om welvarendere voormalige ontwikkelingslanden, zoals de Golfstaten of China, onder druk te zetten om meer te doen voor het klimaat. "Europa deelt onze ambitie met een hele grote groep landen uit de Global South. Dat biedt ruimte voor de onderhandelingen."

Hoekstra verwacht ten slotte niet dat zijn werk als klimaatcommissaris bemoeilijkt gaat worden door de uitslag van de Nederlandse verkiezingen, waarbij de klimaatsceptische PVV als winnaar uit de bus kwam. "Het klimaatbeleid is overwegend op Europees niveau vastgelegd. (...) Over de klimaataanpak is nog altijd behoorlijke consensus in Nederland."

Meer uit Binnenland

Agent omgekomen bij dodelijk ongeval langs kanaal in Lieren

LIEREN (ANP) - Bij een dodelijk ongeval vrijdagmiddag langs het kanaal in het Gelderse Lieren is een politieagent om het leven gekomen. Even na 13.30 uur was er een ernstige aanrijding tussen een vrachtwagen en een auto aan de Kanaal Zuid. "Met grote verslagenheid moeten wij meedelen dat dit onze politiecollega's in een burgervoertuig zijn", meldt de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag.

5 uur geleden
De Mos: COA vergeet dat er verkiezingen zijn geweest in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - "Het COA vergeet dat er verkiezingen zijn geweest." Zo reageerde Richard de Mos van Hart voor Den Haag op de stelling van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) dat het nieuwe Haagse stadsbestuur niet eenzijdig een overeenkomst kan opzeggen over de opvang van 440 asielzoekers in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan in de Hofstad.

7 uur geleden
MiGreat blijft hulp verlenen op voorterrein Ter Apel

TER APEL (ANP) - Hulporganisatie MiGreat blijft voorlopig hulp bieden aan mensen die wachten op het voorterrein bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. "We hebben de incidenten in overweging genomen, maar de hulpvraag vinden we voor nu te belangrijk", zegt een woordvoerder. Het Rode Kruis en VluchtelingenWerk maakten vrijdagavond bekend te stoppen met de hulpverlening, omdat de veiligheid van hulpverleners en asielzoekers niet kan worden gewaarborgd.

9 uur geleden
Van den Brink snapt 'machteloosheid' hulporganisaties Ter Apel

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink uit zijn waardering voor het Rode Kruis en Vluchtelingenwerk, kort na hun aankondiging dat zij hun hulp op het voorterrein van het aanmeldcentrum in Ter Apel stopzetten. "Ik snap de machteloosheid die zij voelen", zegt de CDA'er in een verklaring.

10 uur geleden
Westerwolde herkent door Rode Kruis geschetst beeld van Ter Apel

WESTERWOLDE (ANP) - De gemeente Westerwolde herkent het beeld dat het Rode Kruis en VluchtelingenWerk schetsen van de onveilige situatie buiten het aanmeldcentrum in Ter Apel. De twee hulporganisaties staken de hulpverlening op het voorterrein.

10 uur geleden
COA betreurt besluit Rode Kruis en VluchtelingenWerk, wel begrip

TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) betreurt het besluit van het Rode Kruis en VluchtelingenWerk (VWN) om de hulpverlening op het voorterrein van het aanmeldcentrum in Ter Apel te staken, maar heeft er vanwege "de aanhoudende druk en de omstandigheden" wel begrip voor. Het COA hoopt dat het Rode Kruis, VWN, het ministerie en de gemeente Westerwolde snel tot een oplossing komen.

11 uur geleden
Rode Kruis moet hulpverlening in Ter Apel stoppen om onveiligheid

TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis stopt met de hulpverlening op het voorterrein van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Volgens de hulporganisatie kan dat voor zowel de hulpverleners als hulpvragers niet langer veilig.

11 uur geleden