Hoekstra op 'sollicitatiegesprek' bij Europese Commissie
BRUSSEL (ANP) - Demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra probeert dinsdagmiddag voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie ervan te overtuigen dat hij de juiste opvolger is voor haar vertrokken klimaatman Frans Timmermans. En dat het Europese klimaatbeleid bij hem heus in goede handen is, ook al slijpen Europarlementariërs de messen.
Von der Leyen toetst vanaf 15.00 uur of de CDA-vicepremier geschikt is als Eurocommissaris voor klimaat. Een deel van Timmermans' taken wordt sowieso overgenomen door de Slowaakse Eurocommissaris Maros Sefcovic. Wat Hoekstra precies te doen zou krijgen "hangt af van zijn profiel en kwalificaties", zegt de commissie.
Sefcovic wordt de tweede man van de commissie en gaat in plaats van Timmermans de Green Deal, het plan om de EU voor 2050 klimaatneutraal te maken, coördineren. Veel klimaatmaatregelen zijn ook al aangenomen of zelfs al ingevoerd, maar er wacht bijvoorbeeld dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar zou Hoekstra als 'Europees klimaatgezant' een belangrijke rol kunnen spelen.
Als de CDA'er de klimaatportefeuille inderdaad overneemt, belandt hij wel midden in een hoogopgelopen politiek gevecht. Timmermans en de christendemocraten in het Europees Parlement, de geestverwanten van Von der Leyen en Hoekstra, zijn afgelopen jaar tegenover elkaar komen te staan. De Europese CDA'ers en hun medestanders vinden dat het milieu- en klimaatbeleid te hard gaat. Onder anderen de sociaaldemocraten, Timmermans' politieke familie, willen het klimaat daarom niet aan Hoekstra overlaten. Ze hebben al aangekondigd dat de kandidaat-Eurocommissaris het niet gemakkelijk krijgt wanneer hij voor het Europees Parlement verschijnt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de rechtbank in Den Haag een celstraf van zeven maanden geëist tegen rapper Kempi, op verdenking van onder meer bedreiging en poging tot dwang. Ook wil het OM dat er een contactverbod van drie jaar wordt opgelegd aan de artiest, die eigenlijk Jerrely Slijger heet.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft ruim honderd tips binnengekregen over twee explosies in Amsterdam. Veel daarvan gaan over de scooter waarmee de verdachten bij de joodse school aan de Zeelandstraat aankwamen voordat daar een explosie plaatsvond, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België heeft dertien jaar celstraf geëist tegen de veroordeelde Nederlandse drugshandelaar 'Bolle' Jos Leijdekkers voor zijn betrokkenheid bij de import van zo'n 11 ton cocaïne via de haven van Antwerpen in oktober 2023. In de rechtbank in Dendermonde stonden dinsdag 22 verdachten terecht.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten heeft de inwoners van Rotterdam beloofd dat ze van de Euromast gaat abseilen als het opkomstpercentage bij de gemeenteraadsverkiezingen woensdag hoger is dan in 2022. Schouten, die naar eigen zeggen last heeft van "enorme hoogtevrees", deed de belofte in een videoboodschap op Instagram.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend is opgelopen tot 450. Dat laat een woordvoerder van de Commissie Mijnbouwschade weten. Dat is een verdubbeling ten opzichte van maandag, toen de teller op 226 meldingen stond.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep celstraffen van achttien jaar geëist en tbs met dwangverpleging tegen Peter S. (62) en Nancy D. (57) voor het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes Nederlandse hulporganisaties gaan meer noodhulp aan Libanon geven. Ze krijgen daarvoor 3 miljoen euro van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld is onder meer bedoeld om de komende maanden eten en schoon drinkwater te kopen. Door Israëlische aanvallen zijn veel Libanezen op de vlucht geslagen.
7 uur geleden