Hoekstra op 'sollicitatiegesprek' bij Europese Commissie
BRUSSEL (ANP) - Demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra probeert dinsdagmiddag voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie ervan te overtuigen dat hij de juiste opvolger is voor haar vertrokken klimaatman Frans Timmermans. En dat het Europese klimaatbeleid bij hem heus in goede handen is, ook al slijpen Europarlementariërs de messen.
Von der Leyen toetst vanaf 15.00 uur of de CDA-vicepremier geschikt is als Eurocommissaris voor klimaat. Een deel van Timmermans' taken wordt sowieso overgenomen door de Slowaakse Eurocommissaris Maros Sefcovic. Wat Hoekstra precies te doen zou krijgen "hangt af van zijn profiel en kwalificaties", zegt de commissie.
Sefcovic wordt de tweede man van de commissie en gaat in plaats van Timmermans de Green Deal, het plan om de EU voor 2050 klimaatneutraal te maken, coördineren. Veel klimaatmaatregelen zijn ook al aangenomen of zelfs al ingevoerd, maar er wacht bijvoorbeeld dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar zou Hoekstra als 'Europees klimaatgezant' een belangrijke rol kunnen spelen.
Als de CDA'er de klimaatportefeuille inderdaad overneemt, belandt hij wel midden in een hoogopgelopen politiek gevecht. Timmermans en de christendemocraten in het Europees Parlement, de geestverwanten van Von der Leyen en Hoekstra, zijn afgelopen jaar tegenover elkaar komen te staan. De Europese CDA'ers en hun medestanders vinden dat het milieu- en klimaatbeleid te hard gaat. Onder anderen de sociaaldemocraten, Timmermans' politieke familie, willen het klimaat daarom niet aan Hoekstra overlaten. Ze hebben al aangekondigd dat de kandidaat-Eurocommissaris het niet gemakkelijk krijgt wanneer hij voor het Europees Parlement verschijnt.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Komende week krijgen we alvast een voorproefje van het lenteweer met op woensdag temperaturen rond de 18 graden. In een voorlopige weersvoorspelling van Weeronline zet die trend voor maart door met hogere temperaturen dan gebruikelijk.
40 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen een waarschuwingsschot gelost, nadat agenten te voet de achtervolging hadden ingezet op een verdachte. Volgens de politie was zij rond 02.30 uur afgekomen op een melding van een schietpartij in de Hagedisstraat in de stad, waarbij meerdere personen betrokken zouden zijn.
4 uur geledenLECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
18 uur geleden