Hoekstra op 'sollicitatiegesprek' bij Europese Commissie
BRUSSEL (ANP) - Demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra probeert dinsdagmiddag voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie ervan te overtuigen dat hij de juiste opvolger is voor haar vertrokken klimaatman Frans Timmermans. En dat het Europese klimaatbeleid bij hem heus in goede handen is, ook al slijpen Europarlementariërs de messen.
Von der Leyen toetst vanaf 15.00 uur of de CDA-vicepremier geschikt is als Eurocommissaris voor klimaat. Een deel van Timmermans' taken wordt sowieso overgenomen door de Slowaakse Eurocommissaris Maros Sefcovic. Wat Hoekstra precies te doen zou krijgen "hangt af van zijn profiel en kwalificaties", zegt de commissie.
Sefcovic wordt de tweede man van de commissie en gaat in plaats van Timmermans de Green Deal, het plan om de EU voor 2050 klimaatneutraal te maken, coördineren. Veel klimaatmaatregelen zijn ook al aangenomen of zelfs al ingevoerd, maar er wacht bijvoorbeeld dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar zou Hoekstra als 'Europees klimaatgezant' een belangrijke rol kunnen spelen.
Als de CDA'er de klimaatportefeuille inderdaad overneemt, belandt hij wel midden in een hoogopgelopen politiek gevecht. Timmermans en de christendemocraten in het Europees Parlement, de geestverwanten van Von der Leyen en Hoekstra, zijn afgelopen jaar tegenover elkaar komen te staan. De Europese CDA'ers en hun medestanders vinden dat het milieu- en klimaatbeleid te hard gaat. Onder anderen de sociaaldemocraten, Timmermans' politieke familie, willen het klimaat daarom niet aan Hoekstra overlaten. Ze hebben al aangekondigd dat de kandidaat-Eurocommissaris het niet gemakkelijk krijgt wanneer hij voor het Europees Parlement verschijnt.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De afscheidsaankondiging van Frits Spits in De Taalstaat is verkozen tot het Radiomoment van het jaar 2025. Dat werd zondagmiddag bekendgemaakt in een speciale uitzending van het Omroep MAX-radioprogramma De Perstribune op NPO Radio 1.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de urenlange ongeregeldheden zaterdagavond in de Amsterdamse wijk Floradorp. Dat zegt een woordvoerder zondag. "We hebben in Floradorp inzet gedaan om de brandweer zo veilig mogelijk hun werk te laten doen", aldus de zegsvrouw.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquête van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.
19 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.
22 uur geledenHENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
1 dag geleden