Hoekstra op 'sollicitatiegesprek' bij Europese Commissie
BRUSSEL (ANP) - Demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra probeert dinsdagmiddag voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie ervan te overtuigen dat hij de juiste opvolger is voor haar vertrokken klimaatman Frans Timmermans. En dat het Europese klimaatbeleid bij hem heus in goede handen is, ook al slijpen Europarlementariërs de messen.
Von der Leyen toetst vanaf 15.00 uur of de CDA-vicepremier geschikt is als Eurocommissaris voor klimaat. Een deel van Timmermans' taken wordt sowieso overgenomen door de Slowaakse Eurocommissaris Maros Sefcovic. Wat Hoekstra precies te doen zou krijgen "hangt af van zijn profiel en kwalificaties", zegt de commissie.
Sefcovic wordt de tweede man van de commissie en gaat in plaats van Timmermans de Green Deal, het plan om de EU voor 2050 klimaatneutraal te maken, coördineren. Veel klimaatmaatregelen zijn ook al aangenomen of zelfs al ingevoerd, maar er wacht bijvoorbeeld dit najaar nog een belangrijke klimaattop. Daar zou Hoekstra als 'Europees klimaatgezant' een belangrijke rol kunnen spelen.
Als de CDA'er de klimaatportefeuille inderdaad overneemt, belandt hij wel midden in een hoogopgelopen politiek gevecht. Timmermans en de christendemocraten in het Europees Parlement, de geestverwanten van Von der Leyen en Hoekstra, zijn afgelopen jaar tegenover elkaar komen te staan. De Europese CDA'ers en hun medestanders vinden dat het milieu- en klimaatbeleid te hard gaat. Onder anderen de sociaaldemocraten, Timmermans' politieke familie, willen het klimaat daarom niet aan Hoekstra overlaten. Ze hebben al aangekondigd dat de kandidaat-Eurocommissaris het niet gemakkelijk krijgt wanneer hij voor het Europees Parlement verschijnt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
8 uur geleden