Hoekstra op eerste buitenlandreis naar Brussel
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe buitenlandminister Wopke Hoekstra wijdt zijn eerste buitenlandbezoek aan de Europese Unie en België. Hij gaat de dag na zijn beëdiging langs bij de buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell en bij zijn Belgische ambtgenoot Sophie Wilmès, in Brussel.
Het nieuwe kabinet wil voor Nederland een voortrekkersrol in de EU en wil de unie onder meer krachtiger laten optreden tegen ontsporingen in het buitenland. Maar het hoogopgelopen conflict met Rusland zal ook de aandacht van Hoekstra en Borrell vragen. Die kwestie "staat natuurlijk wel op plaats 1, 2 en 3", zei Hoekstra eerder. De buitenlandministers van de EU bereiden al enige tijd strafmaatregelen voor Rusland voor.
Hoekstra schetste meteen na zijn aantreden het doembeeld van oorlog en predikte de-escalatie. Nederland wil volgens hem bijdragen aan stabiliteit. Binnen de NAVO, maar "ook in toenemende mate die rol pakken in de Europese Unie".
De bestemming van een eerste bezoek geldt soms als een aanwijzing voor de prioriteiten van een nieuwe bewindsman. Hoekstra, die de afgelopen jaren al vaak in Brussel was als minister van Financiën, kan donderdag kennismaken met zijn collega's van de andere EU-landen. Die komen dan bijeen in het Franse Brest.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ali B is maandagochtend gearriveerd bij het gerechtshof in Amsterdam, voor de derde en laatste zittingsdag van de inhoudelijke behandeling van zijn zedenzaak. De rapper, die terechtstaat voor twee aanrandingen en twee verkrachtingen, arriveerde rond 08.45 uur. Hoewel er veel pers aanwezig was, wist de artiest grotendeels onopgemerkt de ingang van het gerechtshof te bereiken.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
21 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) waarschuwt maandag voor beten van teken. Het is de Week van de Teek en het RIVM adviseert mensen goed te letten op teken als ze in de natuur zijn geweest. Een besmette teek kan de ziekte van Lyme overbrengen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn nagenoeg net zo vaak digitaal vaardig als twee jaar geleden. Dat meldt het CBS op basis van een steekproef onder ongeveer 6000 Nederlanders tussen de 16 en 75 jaar oud. Een meerderheid, 84 procent, heeft in 2025 digitale basisvaardigheden als het sturen van een e-mail of chatten onder de knie. Dat betekent dat 16 procent van de bevolking niet over deze vaardigheden beschikt. Bij het vorige meetmoment in 2023 was 83 procent van de Nederlanders digitaal vaardig.
2 uur geledenLANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
14 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
15 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
16 uur geleden