Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra: NS zal 'op termijn' minder moeten gaan rijden

Hoekstra: NS zal 'op termijn' minder moeten gaan rijden

DEN HAAG (ANP) - De NS kan zonder aanvullende steun niet met deze aantallen treinen blijven rijden. Hierover moet het vervoersbedrijf met het ministerie van Infrastructuur besluiten nemen, zegt minister van Financiƫn Wopke Hoekstra. Het volhouden van de dienstregeling "lijkt op termijn financieel gezien niet vol te houden", leest de bewindsman in de jaarcijfers van het vervoersbedrijf, waarvan de Staat de enige aandeelhouder is. Hij is met het bedrijf in gesprek over eventuele verdere staatssteun.

De coronacrisis raakt de NS hard; het bedrijf draaide vorig jaar een recordverlies van 2,6 miljard euro. President-directeur Marjan Rintel zegt in een toelichting dat de NS meer geld nodig heeft van de overheid. Over eventuele aanvullende steun is Hoekstra in gesprek, maar "het is aan de NS om de organisatie op termijn weer financieel gezond te maken". Dat is volgens de bewindsman broodnodig. Mensen reizen veel minder met de trein door de coronamaatregelen, en ook de komende jaren verwacht de vervoerder minder reizigers.

Over het afbouwen van de dienstregeling moet de NS zelf beslissingen nemen, benadrukt Hoekstra. Dat gebeurt wel in overleg met het ministerie van Infrastructuur. Verder moet het bedrijf verder aan de slag met bezuinigingen. Een eerder samengesteld pakket moet al 1,4 miljard aan bezuinigingen opleveren. Daardoor zullen ongeveer 2300 banen verdwijnen, zonder dat hierbij gedwongen ontslagen vallen.

FNV

Vakbondsbestuurder Henri Janssen van FNV vindt dat Hoekstra te veel "als een liberaal" naar het openbaar vervoer in Nederland kijkt. "Een ov-bedrijf is geen koekjesfabriek", stelt hij. Volgens Janssen kan de NS de dienstregeling niet zomaar inperken, want dat gaat ten koste van de bereikbaarheid in het land. "Minder treinen zou ook betekenen dat er straks meer reizigers op een vierkante meter staan en dat moeten we in deze tijd niet willen."

De FNV'er wijst er verder op dat hij onlangs nog afspraken heeft gemaakt met de NS over de werkgelegenheid bij het bedrijf. En daar kan volgens hem niet zomaar aan gesleuteld worden. "Afspraak is afspraak", zo benadrukt hij. De NS heeft iedereen die 11 december 2020 in dienst was een garantie op werk gegeven tot 2025. Medewerkers van wie de baan verdwijnt, krijgen minimaal twee passende functies binnen NS aangeboden. Gedwongen ontslagen zijn voor die periode uitgesloten.

Meer uit Binnenland

FDF 'vreest voor veiligheid' LTO-voorzitter Ger Koopmans

APELDOORN (ANP) - Actiekoepel Farmers Defence Force (FDF) zegt te "vrezen voor de veiligheid van Ger Koopmans" na een vergadering van lokale boerenactiegroepen. Daar dreigden volgens Mark van den Oever van de FDF meerdere boeren de voorzitter van de landbouworganisatie LTO thuis op te zoeken en te castreren. Hij wil niet zeggen wie er verantwoordelijk is voor de dreigementen.

56 minuten geleden
Laatste bewoners azc Hardenberg weg, locatie definitief dicht

HARDENBERG (ANP) - De laatste bewoners van het asielzoekerscentrum (azc) in Hardenberg zijn vertrokken naar andere opvanglocaties. Daarmee sluit het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) definitief de deuren van deze locatie, meldt de organisatie vrijdag.

1 uur geleden
Taakstraf om belediging en bedreiging bij azc-protest Loosdrecht

ALMERE (ANP) - Een 48-jarige man uit Loosdrecht is vrijdag veroordeeld tot een taakstraf van tachtig uur, waarvan de helft voorwaardelijk, voor belediging van agenten en bedreiging tijdens een anti-azc-protest in zijn woonplaats op 21 april.

2 uur geleden
Hoofdverdachte van oplichten beleggers blijft vastzitten

ARNHEM (ANP) - Een 46-jarige man die honderden en mogelijk duizenden mensen zou hebben opgelicht, blijft voorlopig vastzitten. De rechtbank in Gelderland heeft zijn hechtenis met drie maanden verlengd, laat het Openbaar Ministerie vrijdag weten.

2 uur geleden
NS: impact 24-uursstaking FNV groter dan actie 24 juni

UTRECHT (ANP) - NS vindt de aangekondigde 24-uursstaking op het spoor van de FNV heel vervelend. "Een staking van 24 uur heeft echt een veel grotere impact op onze reizigers dan de staking van 24 juni, die alleen in de ochtend was", zegt een woordvoerder van de vervoerder.

3 uur geleden
Eerste zomerhelft verliep recordwarm en zeer zonnig

HOUTEN (ANP) - Het was dit jaar in de eerste helft van de meteorologische zomer met gemiddeld 19,5 graden recordwarm. Sinds het begin van de metingen is de eerste zomerhelft nog nooit eerder zo warm verlopen, meldt Weeronline. Daarnaast was het van 1 juni tot en met 16 juli zeer zonnig en ook nog eens heel droog.

4 uur geleden
Twee doden na verkeersongeluk in het Groningse Den Ham

DEN HAM (ANP) - Bij een verkeersongeval dat donderdagavond in het Groningse Den Ham plaatsvond, zijn twee mensen overleden. Dat meldt de politie vrijdagochtend. Het gaat om twee mannen uit Groningen van 25 en 30 jaar.

5 uur geleden