Hoekstra: NS zal 'op termijn' minder moeten gaan rijden
DEN HAAG (ANP) - De NS kan zonder aanvullende steun niet met deze aantallen treinen blijven rijden. Hierover moet het vervoersbedrijf met het ministerie van Infrastructuur besluiten nemen, zegt minister van Financiƫn Wopke Hoekstra. Het volhouden van de dienstregeling "lijkt op termijn financieel gezien niet vol te houden", leest de bewindsman in de jaarcijfers van het vervoersbedrijf, waarvan de Staat de enige aandeelhouder is. Hij is met het bedrijf in gesprek over eventuele verdere staatssteun.
De coronacrisis raakt de NS hard; het bedrijf draaide vorig jaar een recordverlies van 2,6 miljard euro. President-directeur Marjan Rintel zegt in een toelichting dat de NS meer geld nodig heeft van de overheid. Over eventuele aanvullende steun is Hoekstra in gesprek, maar "het is aan de NS om de organisatie op termijn weer financieel gezond te maken". Dat is volgens de bewindsman broodnodig. Mensen reizen veel minder met de trein door de coronamaatregelen, en ook de komende jaren verwacht de vervoerder minder reizigers.
Over het afbouwen van de dienstregeling moet de NS zelf beslissingen nemen, benadrukt Hoekstra. Dat gebeurt wel in overleg met het ministerie van Infrastructuur. Verder moet het bedrijf verder aan de slag met bezuinigingen. Een eerder samengesteld pakket moet al 1,4 miljard aan bezuinigingen opleveren. Daardoor zullen ongeveer 2300 banen verdwijnen, zonder dat hierbij gedwongen ontslagen vallen.
FNV
Vakbondsbestuurder Henri Janssen van FNV vindt dat Hoekstra te veel "als een liberaal" naar het openbaar vervoer in Nederland kijkt. "Een ov-bedrijf is geen koekjesfabriek", stelt hij. Volgens Janssen kan de NS de dienstregeling niet zomaar inperken, want dat gaat ten koste van de bereikbaarheid in het land. "Minder treinen zou ook betekenen dat er straks meer reizigers op een vierkante meter staan en dat moeten we in deze tijd niet willen."
De FNV'er wijst er verder op dat hij onlangs nog afspraken heeft gemaakt met de NS over de werkgelegenheid bij het bedrijf. En daar kan volgens hem niet zomaar aan gesleuteld worden. "Afspraak is afspraak", zo benadrukt hij. De NS heeft iedereen die 11 december 2020 in dienst was een garantie op werk gegeven tot 2025. Medewerkers van wie de baan verdwijnt, krijgen minimaal twee passende functies binnen NS aangeboden. Gedwongen ontslagen zijn voor die periode uitgesloten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 14-jarige jongen uit Roemeniƫ heeft een Nederlands minderjarig meisje gedwongen zichzelf te snijden en teksten met haar eigen bloed op een muur te schrijven, zogeheten bloodwalls. Ook dwong hij haar zijn naam te kerven in haar lichaam en haar eigen huisdier te doden. De rechtbank Amsterdam heeft de Roemeense jongen vrijdag veroordeeld tot een jaar jeugddetentie, waarvan zes maanden voorwaardelijk.
9 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een 46-jarige vrouw is veroordeeld tot een jaar cel voor het dreigen met een bom bij het politiebureau in Utrecht. Zeven maanden daarvan zijn haar voorwaardelijk opgelegd, zodat ze niet meer terug de cel in hoeft.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er werd al lang door de Tweede Kamer om gevraagd, maar nu is de wetgeving om de Russische schaduwvloot beter te kunnen aanpakken eindelijk klaar. Door het wetsvoorstel, waarmee de ministerraad vrijdag akkoord ging, komen er meer mogelijkheden om schepen die onder valse vlag of zonder vlag varen aan te pakken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat nieuwe huizen minstens 500 meter van een geitenhouderij vandaan gebouwd worden. Andersom mogen er geen nieuwe geitenboerderijen komen binnen 500 meter van een woonwijk. Dat besluit het kabinet nadat de Gezondheidsraad eerder adviseerde om een norm van 1000 meter in te stellen om gezondheidsrisico's in de buurt van geiten te beperken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eenzijdig opzeggen van de overeenkomst over de opvanglocatie voor 440 asielzoekers aan de Sportlaan in Den Haag kan niet. Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op het voornemen van het nieuwe stadsbestuur van Den Haag om de geplande opvang niet door te laten gaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans, Johan Remkes en Thom de Graaf zijn door de koning benoemd tot minister van Staat. Daarmee spreekt de regering "haar waardering uit voor hun langdurige en bijzondere verdiensten voor het openbaar bestuur en de Nederlandse samenleving".
1 uur geledenKNOKKE-HEIST (ANP/BELGA) - Sinds afgelopen weekend is de Nederlandse politie opnieuw aanwezig in de Belgische badplaats Knokke. Daar helpt zij de Belgische politie de overlast van vakantievierende Nederlandse jongeren te bestrijden.
2 uur geleden