Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra niet in problemen bij hoorzitting Europees Parlement

Hoekstra niet in problemen bij hoorzitting Europees Parlement

DEN HAAG (ANP) - Wopke Hoekstra is niet in problemen gekomen tijdens zijn hoorzitting in het Europees Parlement over zijn voordracht als Eurocommissaris voor Klimaat en Schone Groei. Hij benadrukte dat er niet gewacht kan worden met maatregelen tegen klimaatverandering. Die dreiging is "kristalhelder".

De voormalige minister van Financiën en Buitenlandse Zaken werd drie uur lang ondervraagd door leden van het EP. Hij volgde vorig jaar Frans Timmermans op als klimaatcommissaris. Ondanks scepsis vooraf heeft de voormalig CDA-leider het afgelopen jaar waardering geoogst voor zijn werk.

Na afloop liet de fractie van de Groenen al vrij snel weten de kandidatuur van Hoekstra te steunen. Ook D66, dat in de liberale Renew-fractie zit, toonde zich tevreden met het optreden van de kandidaat-commissaris. De Partij voor de Dieren laat weten wel tegen zijn benoeming te stemmen.

Auto's

Hoekstra kreeg veel vragen over de gevolgen van de transitie voor de auto-industrie. Die is van groot belang voor landen als Duitsland, Italië, Tsjechië en Slowakije. Hoekstra beloofde de industrie te helpen met de vergroening. De auto-industrie in Europa moet en kan blijven bloeien, denkt hij.

Aan het Europees besluit dat na 2035 geen nieuwe auto's met benzine- of dieselmotoren meer in de EU mogen worden verkocht, gaat Hoekstra niet tornen. De autosector wil volgens hem duidelijkheid en voorspelbaarheid. Hij vindt het wel belangrijk om in dialoog te gaan met de sector.

Energietransitie

Ook probeerde hij de parlementariërs gerust te stellen dat de energietransitie haalbaar voor iedereen moet zijn. Daar is volgens hem het Europees Sociaal Fonds van 87 miljard euro voor. Als dat niet genoeg blijkt te zijn, zal er met de EU en lidstaten over extra geld moeten worden gesproken, aldus Hoekstra. "Een rechtvaardige transitie is essentieel."

Hoekstra moet als verantwoordelijke voor Klimaat en Schone Groei zorgen voor vergroening en verduurzaming van de EU. Hij wil daarbij ook inzetten op innovatie, waarvoor meer geld moet komen. De commissie wil dat in 2040 de uitstoot van CO2 met 90 procent moet zijn teruggebracht.

Meer uit Buitenland

Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

2 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

3 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

11 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

12 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

12 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

13 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

13 uur geleden