Hoekstra niet in problemen bij hoorzitting Europees Parlement
DEN HAAG (ANP) - Wopke Hoekstra is niet in problemen gekomen tijdens zijn hoorzitting in het Europees Parlement over zijn voordracht als Eurocommissaris voor Klimaat en Schone Groei. Hij benadrukte dat er niet gewacht kan worden met maatregelen tegen klimaatverandering. Die dreiging is "kristalhelder".
De voormalige minister van Financiën en Buitenlandse Zaken werd drie uur lang ondervraagd door leden van het EP. Hij volgde vorig jaar Frans Timmermans op als klimaatcommissaris. Ondanks scepsis vooraf heeft de voormalig CDA-leider het afgelopen jaar waardering geoogst voor zijn werk.
Na afloop liet de fractie van de Groenen al vrij snel weten de kandidatuur van Hoekstra te steunen. Ook D66, dat in de liberale Renew-fractie zit, toonde zich tevreden met het optreden van de kandidaat-commissaris. De Partij voor de Dieren laat weten wel tegen zijn benoeming te stemmen.
Auto's
Hoekstra kreeg veel vragen over de gevolgen van de transitie voor de auto-industrie. Die is van groot belang voor landen als Duitsland, Italië, Tsjechië en Slowakije. Hoekstra beloofde de industrie te helpen met de vergroening. De auto-industrie in Europa moet en kan blijven bloeien, denkt hij.
Aan het Europees besluit dat na 2035 geen nieuwe auto's met benzine- of dieselmotoren meer in de EU mogen worden verkocht, gaat Hoekstra niet tornen. De autosector wil volgens hem duidelijkheid en voorspelbaarheid. Hij vindt het wel belangrijk om in dialoog te gaan met de sector.
Energietransitie
Ook probeerde hij de parlementariërs gerust te stellen dat de energietransitie haalbaar voor iedereen moet zijn. Daar is volgens hem het Europees Sociaal Fonds van 87 miljard euro voor. Als dat niet genoeg blijkt te zijn, zal er met de EU en lidstaten over extra geld moeten worden gesproken, aldus Hoekstra. "Een rechtvaardige transitie is essentieel."
Hoekstra moet als verantwoordelijke voor Klimaat en Schone Groei zorgen voor vergroening en verduurzaming van de EU. Hij wil daarbij ook inzetten op innovatie, waarvoor meer geld moet komen. De commissie wil dat in 2040 de uitstoot van CO2 met 90 procent moet zijn teruggebracht.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
2 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.
3 uur geleden