Hoekstra: NAVO-wens Zweden 'maakt bondgenootschap sterker'
BRUSSEL (ANP) - Nederland is ingenomen met de wens van Zweden om NAVO-lid te worden. "Deze toetreding zal het bondgenootschap sterker maken", zegt minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken. Bovendien worden volgens Hoekstra de banden tussen de Europese Unie, waartoe Zweden al behoort, en de NAVO erdoor verdiept.
Zweden besloot maandag, ingegeven door de Russische oorlog tegen Oekraïne, om na twee eeuwen zijn uitdrukkelijke neutraliteit op te geven. Dat is tegen het zere been van Rusland, maar "ieder land heeft het soevereine recht om een keuze te maken over de eigen verdediging", twitterde Hoekstra maandag.
De minister herhaalde dat hij zelf zijn best zal doen om ervoor te zorgen dat Nederland snel met de toetreding van Zweden en Finland zal instemmen. Hij schat in dat de Kamer ook akkoord zal gaan. De twee Noord-Europese landen hebben de goedkeuring van alle dertig huidige NAVO-lidstaten nodig.
Als Stockholm en Helsinki veiligheidsgaranties willen zolang ze nog in de wachtkamer zitten voor NAVO-lidmaatschap en dus niet kunnen rekenen op de automatische bescherming door het bondgenootschap, kunnen ze volgens Hoekstra ook bij Nederland terecht. Ons land zal, "zoals andere landen ook hebben gedaan" welwillend naar zo'n "terecht" verzoek kijken. Eerder beloofden onder andere de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk een aantal Noord-Europese landen om de aspirant-leden in afwachting van hun officiële toetreding te zullen beschermen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
7 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
7 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
8 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
9 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
11 uur geleden