Hoekstra: minder zorg om staatsschuld dan om economische schade
DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Financiën) is minder bezorgd om de hoge uitgaven die het kabinet momenteel doet om banen te behouden, dan om de economische schade die de coronacrisis anders op de lange termijn kan veroorzaken. Het belangrijkste is om "de trein op de rails te houden", zegt de bewindsman in een toelichting op de Miljoenennota.
Hoekstra erkent dat de economie al flinke schade heeft opgelopen die deels permanent is. De economische groei die door de coronacrisis is uitgebleven, zal niet helemaal worden ingehaald. "We zijn een deel van de groei kwijtgeraakt, en dat heeft ook gevolgen voor de overheidsfinanciën op de lange termijn", zegt de bewindsman.
Toch is het kabinet bereid fors te blijven investeren, in behoud van werkgelegenheid maar ook in blijvende versterking van de economie. De staatsschuld loopt daardoor flink op en Hoekstra ziet geen aanleiding om snel weer over te gaan op bezuinigingen om die weer omlaag te krijgen. "Als je een pad vindt met duurzame economische groei, in combinatie met hervormingen, dan is dat een verstandigere weg."
Verleden
Het verleden heeft volgens Hoekstra laten zien dat Nederland veel tegelijk voor elkaar kan krijgen als het economisch goed gaat. De afgelopen jaren bijvoorbeeld zorgde de economische bloei ervoor dat de staatsschuld flink kon worden verlaagd, terwijl er toch ruimte overbleef voor extra investeringen en lastenverlichtingen voor burgers en bedrijven.
In de begroting voor volgend jaar heeft het kabinet er volgens Hoekstra ook bewust voor gekozen een aantal "kwetsbaarheden" aan te pakken. Zo wordt een begin gemaakt met hervormingen op de arbeidsmarkt door het fiscale verschil tussen flex- en vast werk te verkleinen. Ook krijgen jonge starters op de woningmarkt een zetje in de rug doordat zij geen overdrachtsbelasting meer hoeven te betalen.
Hoekstra onderstreept nog maar eens hoe onzeker corona alle ramingen en voorspellingen maakt. "Er zijn flinke uitschieters naar boven mogelijk, als er een vaccin komt en een snel economische herstel, maar ook het tegenovergestelde, als er een tweede lockdown komt met alle gevolgen van dien."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
12 uur geleden