
Hoekstra: meer aandacht voor ontvoering kinderen door Russen
DEN HAAG (ANP) - Nederland en Duitsland willen dat er veel meer aandacht komt voor (wees)kinderen in het bezette oosten van Oekraïne die ontvoerd worden door Russen. "Het gaat om tienduizenden kinderen", zegt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken). Er moet meer oog komen voor deze "verachtelijke misdaden". Hij kondigde het initiatief aan tijdens een gezamenlijke persconferentie met zijn Duitse ambtgenoot Annalena Baerbock die maandag op bezoek was in Den Haag. De daders moeten voor de rechter worden gebracht, zei de bewindsvrouw.
De kinderen worden "illegaal uit de door Rusland geannexeerde gebieden ontvoerd en voor adoptie vrijgegeven", zei Baerbock. Er is weinig zicht op wat er in deze bezette gebieden gebeurt, "maar het lot van de kinderen mag niet vergeten worden". Ze willen dat er internationaal meer aandacht voor komt en gaan daarbij samenwerken met de Verenigde Naties, de OVSE en het Internationaal Strafhof. De betrokken kinderen moeten terugkeren naar hun ouders, daders moeten verantwoording afleggen en teruggekeerde kinderen moeten psychische hulp krijgen, verklaarde Baerbock.
"Dit opzettelijk beleid van de Russen verscheurt families en traumatiseert kinderen. Het is wreed en inhumaan", aldus Hoekstra. "Rusland moet een eind maken aan deze criminele praktijken."
Leopard 2-gevechtstanks
De Duitse minister wilde verder niet ingaan op de mogelijke levering van moderne gevechtstanks aan Oekraïne. Er is internationaal veel druk op de regering in Berlijn om dit toe te staan. Hierover wordt vrijdag opnieuw gesproken op een bijeenkomst in het Duitse Ramstein. Polen en Finland hebben al aangegeven een aantal van hun in Duitsland gemaakte Leopard 2-gevechtstanks te willen afstaan aan Oekraïne. De Duitse regering moet hiervoor toestemming geven, maar vooral bondskanselier Olaf Scholz lijkt huiverig. "De discussie is nog gaande", zei Baerbock.
Hoekstra maakte duidelijk dat Oekraïne meer wapens moet krijgen. "Voor ons is het is kristalhelder dat wat we ook doen, de enige manier om dit conflict op te lossen is op het slagveld. Er zijn dus meer wapens nodig. Als we onze inzet pauzeren, stoppen of beperken zal alles wat we tot dusver hebben gedaan tevergeefs zijn geweest." Nederland leverde al voor rond 1 miljard euro aan militair materieel aan de Oekraïense strijdkrachten. Deels gebeurde dat samen met Duitsland, zoals met de levering van pantserhouwitsers.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - NMO Kijkonderzoek neemt vanaf komend jaar in de meting van de kijkcijfers ook het kijkgedrag op onlineapparaten mee. Dat heeft een woordvoerder van NMO aan het ANP laten weten. Het gaat om een nieuwe stap in het doorvoeren van het nieuwe meetsysteem van de kijkcijfers dat twee jaar geleden van start ging. In eerste instantie zou deze fase in het tweede kwartaal van 2025 van start gaan.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds 2016 vroegen niet Syriërs, maar Eritreeërs het vaakst asiel aan in Nederland. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de asielcijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) van april, mei en juni.
2 uur geledenARUM (ANP) - In het Friese dorp Arum woedt een zeer grote brand in twee loodsen van een agrarisch bedrijf. Dat bevestigt een woordvoerder van de brandweer Fryslân. De loodsen, die vol staan met stro en machines, kunnen waarschijnlijk niet gered worden omdat ze "volledig in de hens staan", meldt de woordvoerder.
3 uur geledenBURDAARD (ANP) - In het Friese dorp Burdaard is een persoon met zeer ernstig letsel aangetroffen aan de Iedyk. Dat meldt de politie op X. Rond 00.17 uur kwam de melding binnen. Het slachtoffer is vermoedelijk gewond geraakt bij een aanrijding met een voertuig, waarna de bestuurder waarschijnlijk is doorgereden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 19-jarige man uit Nijmegen die afgelopen februari met een mes het gebouw van de Tweede Kamer binnendrong, komt vanaf donderdag op vrije voeten. De rechtbank in Den Haag noemde de persoonlijke omstandigheden van Tijn B. als reden voor de schorsing van zijn hechtenis. B. moest hard huilen toen hij de beslissing van de rechtbank hoorde, hij had tijdens de korte voorbereidende zitting woensdag meerdere keren gezegd dat hij heel erg graag naar huis wil.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft vorig jaar ruim 16 procent meer mensen preventief gefouilleerd dan het jaar ervoor, blijkt uit cijfers van de gemeente. Het aantal gefouilleerden steeg van 5398 naar 6297. Het aantal voertuigen dat preventief werd gecontroleerd, steeg met ruim 54 procent van 1537 naar 2371.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de ongeveer 15.000 huishoudens in Friesland die woensdag een lagere waterdruk hadden, stroomt het water weer normaal uit de kraan. Dat meldt drinkwaterbedrijf Vitens.
20 uur geleden