Hoekstra: meer aandacht, actie en coördinatie voor Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Wopke Hoekstra hoopt dat de Oekraïneconferentie die Nederland mede organiseert leidt tot "meer aandacht, meer actie en meer coördinatie". De minister van Buitenlandse Zaken is gastheer van overleg op hoog niveau over de vervolging van oorlogsmisdaden in Oekraïne.
"Iedereen hoort de verhalen over de verkrachtingen, de moorden, de martelingen en het geweld richting volstrekt onschuldigen", zei Hoekstra voorafgaand aan de conferentie. "Je ziet dat in zo'n situatie met een land dat in oorlog is en op dit moment een oorlog uitvecht, coördinatie ingewikkeld is. En je ziet dat de expertise versnipperd is."
Volgens Hoekstra is meer geld nodig voor het onderzoek en zal ook gekeken worden hoe meer onderzoeksteams naar Oekraïne gestuurd kunnen worden. Hij zegde namens de Nederlandse regering 1 miljoen euro extra toe voor het Internationaal Strafhof (ICC), 1 miljoen euro om de mensenrechten in Oekraïne zelf te ondersteunen en 1 miljoen euro voor psychologische hulp voor slachtoffers van seksueel geweld in dat land.
De conferentie wordt mede georganiseerd door het ICC en de Europese Commissie. Er zijn vertegenwoordigers aanwezig van landen over de hele wereld en internationale organisaties, waaronder de Verenigde Naties. Ook de Oekraïense hoofdaanklager Irina Venediktova is erbij. De Oekraïense president Volodimir Zelenski belt later donderdag in via een videoverbinding.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet zorgen dat er nog dit jaar nieuwe stikstofwetten komen om Nederland van het stikstofslot te halen. Dat is volgens VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen nodig. In die wet moeten wat haar betreft harde doelen staan voor het verminderen van de stikstofuitstoot in 2030.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De senatoren van de PVV blijven loyaal aan de partij. Over die vraag heeft fractieleider Alexander van Hattem na het vertrek van zeven Tweede Kamerleden ook "geen seconde twijfel" gehad. "We blijven gewoon vierkant achter Geert staan", zegt hij na berichtgeving van RTL Nieuws.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - Premier Dick Schoof hoopt dat de hoogopgelopen ruzie tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland berust op een misverstand. De Amerikaanse president Donald Trump zou de Europese verkenningsmissie naar het eiland volgens meerdere media per abuis hebben opgevat als bedoeld om Groenland tegen de VS te verdedigen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kim Putters ziet dat de beoogde coalitie open staat voor samenwerking met werkgevers en werknemers op het gebied van de economie en de arbeidsmarkt. "Het is cruciaal dat een kabinet een goede verstandhouding heeft met ons", vindt de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER) na afloop van zijn gesprek met de informateur en de leiders van D66, VVD en CDA.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op sociale media spreken meerdere lokale PVV-fracties hun steun uit voor Geert Wilders. Dat is te zien op de Facebookpagina's van de lokale afdelingen, waar vergelijkbare berichten zijn geplaatst met een afbeelding van de PVV-leider. De steun volgt nadat zeven PVV-Kamerleden aankondigden zich af te splitsen van de partij.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De maximaal 2 miljard euro die het demissionaire kabinet wil bijdragen aan de verduurzaming van Tata Steel is juridisch onhoudbaar. Dit concludeert de juridische organisatie Advocates for the Future (AftF) na een uitgebreide analyse van de intentieverklaring uit september vorig jaar.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komende dagen zijn alle diplomatieke inspanningen erop gericht om "de boel weer enigszins tot bedaren te brengen en weer op een constructief pad te komen" met de Verenigde Staten, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) in de Tweede Kamer. Dat is volgens hem in het belang van zowel de VS als de EU.
1 dag geleden