Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra laakt geweld Iran, maar houdt diplomatieke kanalen open

Hoekstra laakt geweld Iran, maar houdt diplomatieke kanalen open

DEN HAAG (ANP) - Het gewelddadige optreden van de Iraanse autoriteiten tegen vreedzame demonstranten is voor het kabinet geen reden om de ambassadeur uit Teheran terug te halen, of bijvoorbeeld te stoppen met onderhandelingen over een nieuw nucleair akkoord. Minister Wopke Hoekstra schrijft in antwoorden op vragen van Tweede Kamerleden dat Nederland een nucleair akkoord nog altijd ziet als "het meest effectieve middel in het voorkomen van de ontwikkeling van een kernwapen door Iran en verdere proliferatie in de regio". Hoekstra herhaalt in zijn reacties ook nog eens dat de Iraanse bevolking "het recht heeft om vreedzaam te protesteren".

In Iran wordt al wekenlang massaal gedemonstreerd. Directe aanleiding was de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. De Koerdische vrouw overleed nadat ze door de zedenpolitie was opgepakt omdat die meende dat ze haar hidjab niet op de voorgeschreven manier droeg. Volgens de Iraanse autoriteiten stierf ze een natuurlijke dood, maar haar familieleden geloven dat niet. Zij hebben onder meer gewezen op zichtbare verwondingen op haar lichaam. Ook Hoekstra heeft "kritische vragen over de onpartijdigheid van het uitgevoerde onderzoek". Nederland blijft de Iraanse autoriteiten "onverminderd oproepen tot een gedegen en onpartijdig onderzoek naar de dood van Mahsa Amini", aldus de minister in zijn antwoorden op vragen van VVD, D66, GroenLinks en JA21.

Volgens mensenrechtenorganisaties zijn de afgelopen weken in Iran tientallen tot honderden betogers gedood door gewelddadig ingrijpen van de politie. Hoekstra spreekt daar zijn afkeuring over af. Toch hecht Nederland er ook "belang aan om diplomatieke kanalen open te houden" om de dialoog over onder meer het nucleair akkoord voort te zetten. Een eerder akkoord tussen Iran en andere mogendheden bestond eruit dat Iran stopte met activiteiten die van pas komen voor de ontwikkeling van kernwapens, in ruil voor het opheffen van economische sancties. Het sneuvelde in 2018, toen toenmalig Amerikaans president Donald Trump het opzegde.

Moeizaam

Onderhandelingen over een nieuw akkoord lopen moeizaam. Hoekstra noemt zo'n deal met Iran "van essentieel belang voor de Nederlandse, Europese en regionale veiligheid". Hij noemt het "zaak dat er binnen afzienbare tijd een akkoord wordt bereikt". Want nu zijn er geen bindende afspraken van kracht en gaat Iran door met verrijken van uranium en het opdoen van technische kennis, legt de minister uit.

Het reisadvies voor Iran staat vanwege alle onrust in het land op rood. Nederland raadt alle reizen naar Iran af en adviseert Nederlanders die nog in Iran verblijven het land te verlaten als dit op een veilige manier kan.

Meer uit Politiek

Schoof: goed nieuws dat Revolutionaire Garde op terreurlijst komt

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof vindt het "goed nieuws" dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te zetten. "Nederland heeft hier jarenlang voor gepleit", memoreert de partijloze premier in een tweet.

16 uur geleden
Van Weel: over maand besluit nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - Onder de EU-ministers van Buitenlandse Zaken is brede steun om snel een nieuw sanctiepakket op te leggen aan Rusland, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Niet in de laatste plaats omdat de situatie voor Oekraïners onleefbaar is door de kou. Het is Oekraïne daarnaast niet duidelijk hoe serieus Rusland is in de onderhandelingen over vrede.

17 uur geleden
D66, VVD en CDA ronden coalitieakkoord af na input fracties

DEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD en CDA hebben donderdag het coalitieakkoord helemaal afgemaakt. Zij hebben nog een paar "kleine aanpassingen" gemaakt na terugkoppeling uit de fracties. Die fracties hadden het akkoord woensdagavond al goedgekeurd.

20 uur geleden
Van Marum wacht onderzoek af over overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum van Digitalisering wil nog niets zeggen over mogelijk overheidsingrijpen rond de verkoop van Solvinity, het bedrijf achter DigiD. Hij wacht onderzoeken van twee toezichthouders af.

22 uur geleden
Stagevergoeding verplichten kan, maar minister ziet ook dilemma's

DEN HAAG (ANP) - Het wettelijk verplichten van stagevergoedingen is mogelijk, maar brengt ook "wezenlijke dilemma's" met zich mee, laat demissionair onderwijsminister Gouke Moes weten aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid wil zo'n wettelijke verplichting voor stagiairs, maar het definitieve besluit laat Moes over aan zijn opvolger.

22 uur geleden
Ook Van Oosten vindt verbetering strafrecht 'wel erg lang' duren

DEN HAAG (ANP) - Het duurt "wel erg lang" om problemen in de strafrechtketen op te lossen, vindt ook demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD). Tegelijkertijd zei hij dat er hard aan wordt gewerkt, en kon hij de Tweede Kamer weinig meer beloven dan dat. De strafrechtketen bestaat uit alle organisaties die ervoor zorgen dat strafbare feiten worden opgespoord, berecht en bestraft.

23 uur geleden
Van Weel: Iraanse Garde op terroristenlijst zetten is belangrijk

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft er goede hoop op dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag ermee instemmen de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de Europese terrorismelijst te zetten. Met het dodelijke geweld tegen Iraanse demonstranten heeft het Iraanse regime "een behoorlijke grens" overschreden, zei hij voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's. Het is belangrijk om de ruggengraat van de Iraanse overheid als terroristische organisatie te beschouwen, zei hij in Brussel.

23 uur geleden