Hoekstra laakt geweld Iran, maar houdt diplomatieke kanalen open
DEN HAAG (ANP) - Het gewelddadige optreden van de Iraanse autoriteiten tegen vreedzame demonstranten is voor het kabinet geen reden om de ambassadeur uit Teheran terug te halen, of bijvoorbeeld te stoppen met onderhandelingen over een nieuw nucleair akkoord. Minister Wopke Hoekstra schrijft in antwoorden op vragen van Tweede Kamerleden dat Nederland een nucleair akkoord nog altijd ziet als "het meest effectieve middel in het voorkomen van de ontwikkeling van een kernwapen door Iran en verdere proliferatie in de regio". Hoekstra herhaalt in zijn reacties ook nog eens dat de Iraanse bevolking "het recht heeft om vreedzaam te protesteren".
In Iran wordt al wekenlang massaal gedemonstreerd. Directe aanleiding was de dood van de 22-jarige Mahsa Amini. De Koerdische vrouw overleed nadat ze door de zedenpolitie was opgepakt omdat die meende dat ze haar hidjab niet op de voorgeschreven manier droeg. Volgens de Iraanse autoriteiten stierf ze een natuurlijke dood, maar haar familieleden geloven dat niet. Zij hebben onder meer gewezen op zichtbare verwondingen op haar lichaam. Ook Hoekstra heeft "kritische vragen over de onpartijdigheid van het uitgevoerde onderzoek". Nederland blijft de Iraanse autoriteiten "onverminderd oproepen tot een gedegen en onpartijdig onderzoek naar de dood van Mahsa Amini", aldus de minister in zijn antwoorden op vragen van VVD, D66, GroenLinks en JA21.
Volgens mensenrechtenorganisaties zijn de afgelopen weken in Iran tientallen tot honderden betogers gedood door gewelddadig ingrijpen van de politie. Hoekstra spreekt daar zijn afkeuring over af. Toch hecht Nederland er ook "belang aan om diplomatieke kanalen open te houden" om de dialoog over onder meer het nucleair akkoord voort te zetten. Een eerder akkoord tussen Iran en andere mogendheden bestond eruit dat Iran stopte met activiteiten die van pas komen voor de ontwikkeling van kernwapens, in ruil voor het opheffen van economische sancties. Het sneuvelde in 2018, toen toenmalig Amerikaans president Donald Trump het opzegde.
Moeizaam
Onderhandelingen over een nieuw akkoord lopen moeizaam. Hoekstra noemt zo'n deal met Iran "van essentieel belang voor de Nederlandse, Europese en regionale veiligheid". Hij noemt het "zaak dat er binnen afzienbare tijd een akkoord wordt bereikt". Want nu zijn er geen bindende afspraken van kracht en gaat Iran door met verrijken van uranium en het opdoen van technische kennis, legt de minister uit.
Het reisadvies voor Iran staat vanwege alle onrust in het land op rood. Nederland raadt alle reizen naar Iran af en adviseert Nederlanders die nog in Iran verblijven het land te verlaten als dit op een veilige manier kan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
1 dag geleden