Hoekstra: ik wist dat we eruit zouden komen als coalitie
DEN HAAG (ANP) - Ondanks de onrust binnen het kabinet, had vicepremier Wopke Hoekstra (CDA) er vertrouwen in dat er een begrotingsakkoord zou komen, zegt hij na de ministerraad waarin dat akkoord is goedgekeurd. "Mijn overtuiging op elk van die dossiers is dat we eruit zouden komen als coalitie."
Hoekstra's opmerkingen over de stikstofdoelen (2030 als deadline voor halvering van de stikstofuitstoot is wat hem betreft "niet heilig") zorgden voor spanning binnen de coalitie. Desondanks zijn de gesprekken over de begroting en het omvangrijke koopkrachtpakket "in goede onderlinge sfeer" verlopen, zegt hij. De top van de coalitie en het kabinet onderhandelden woensdagavond en -nacht zo'n elf uur op het ministerie van Financiën.
"Je puzzelt, probeert tot oplossingen te komen. En wat ons bindt is dat we allemaal wat willen doen aan de portemonnee van de mensen in het land", zegt de CDA-voorman. "Ik ben zeer tevreden dat dit proces is gelukt." Coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie vonden elkaar volgens hem omdat ze allemaal de noodzaak van de maatregelen inzagen.
Ook vicepremier Carola Schouten van de ChristenUnie spreekt van een "intensief proces" over de afgelopen weken. "Het is een resultaat waar we ook echt wel komen bij de doelen die we ons gesteld hebben, namelijk dat we gericht kijken: wat kunnen we doen voor de laagste inkomens en hoe kun je ook nog de middeninkomens tegemoet komen?" Het is voor de ChristenUnie goed te verdedigen. "Dit is meer dan goed genoeg", aldus de bewindsvrouw.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
6 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
6 uur geleden