
Hoekstra: goed resultaat op klimaattop kan en moet
BAKOE (ANP) - Hoewel de onderhandelingen op de VN-klimaattop in Bakoe moeizaam verlopen, is het volgens eurocommissaris Wopke Hoekstra wel degelijk mogelijk om iets te bereiken op de conferentie. "Als je naar de geopolitieke context kijkt, dan is het zeker moeilijk. Maar wanneer is het ooit makkelijk geweest? Ik geloof dat we een goed resultaat kunnen en moeten behalen aan het einde van deze week", zei hij maandag in Bakoe.
De Nederlandse eurocommissaris leidt het team van Europese onderhandelaars op de top, de COP29. De zorgen over de voortgang die aan het begin van de tweede week de overhand hebben, zijn volgens hem een bekend fenomeen op dergelijke toppen. Volgens Hoekstra is het tijd om "de achtergrondruis" omlaag te draaien en vooral te focussen op de onderhandelingen. Daarvoor is leiderschap nodig van het voorzitterschap, dat in handen is van gastland Azerbeidzjan, benadrukte hij.
Tot nog toe loopt de diplomatie stroef op de top. In de onderhandelingen over klimaatfinanciering voor armere landen, een van de hoofdthema's, zit volgens waarnemers nog weinig schot.
Donald Trump
Op de achtergrond speelt mee dat in de Verenigde Staten Donald Trump tot president is gekozen. Hij trok zijn land in zijn eerste termijn terug uit het Klimaatakkoord van Parijs en de verwachting is dat hij dat opnieuw zal doen. Argentinië heeft erop gehint mogelijk te zullen volgen: de libertaire president Javier Milei liet zijn onderhandelingsteam onverwacht vertrekken uit Bakoe. Zijn woordvoerder maakte vervolgens duidelijk dat de regering aan een "her-evaluatie" werkt.
President van Azerbeidzjan Ilham Aliyev zocht intussen openlijk ruzie met Frankrijk en Nederland, door beide landen verwijten te maken over "neokolonialisme". De Franse minister van klimaat besloot daarop niet naar Bakoe af te reizen.
Koolstofkredieten
Ondanks de tegenslagen zei Hoekstra dat de EU zich zal blijven inzetten. "We zijn natuurlijke bruggenbouwers, dat zit in ons DNA", stelde hij.
Hoekstra herhaalde dat meer landen moeten bijdragen aan klimaatfinanciering voor armere landen. "De realiteit is dat er nooit genoeg publiek geld zal zijn", zei hij verder. "We moeten er daarom voor zorgen dat geld uit meer bronnen op tafel komt." Dat kan onder meer met het plan voor wereldwijde handel in koolstofkredieten. Over de spelregels zijn op de top diverse afspraken gemaakt, maar een definitieve deal is ook daarover nog niet bereikt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn minister van Justitie Pam Bondi zaterdag via sociale media opgedragen zijn politieke vijanden te vervolgen. In een post op Truth Social met de aanhef "Pam" zei hij: "We kunnen niet langer wachten, er moet nu gerechtigheid komen."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer kondigt volgens omroep BBC zondagmiddag aan dat het Verenigd Koninkrijk de Palestijnse staat erkent. Het VK deelde in juli mee de Palestijnse staat officieel te zullen erkennen als Israël de strijd in Gaza niet zou staken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De restricties die het Amerikaanse ministerie van Defensie gaat opleggen aan journalisten, worden uit uiteenlopende hoeken bekritiseerd. Zo noemde de Republikeinse afgevaardigde Don Bacon de nieuwe regels "zo dom dat ik bijna niet kan geloven dat dit echt is."
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran zal niet meer meewerken met de internationale atoomwaakhond IAEA als het land weer internationale sancties worden opgelegd. Dat zou een streep zetten door de pogingen om weer IAEA-inspecteurs toe te laten, waarschuwt de nationale veiligheidsraad van Iran.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
17 uur geleden