Hoekstra: evacués zijn er wisselend aan toe, een heeft schotwond
EINDHOVEN (ANP) - De evacués uit Soedan die dinsdagavond zijn geland in Eindhoven zijn er wisselend aan toe. Dit zegt buitenlandminister Wopke Hoekstra, die op de luchtmachtbasis aanwezig is. Een van de evacués heeft een schotwond, "ik meen in een van de ledematen". Details hierover zijn bij de minister niet bekend. "Er zijn mensen die in echte doodsnood hebben verkeerd."
Te zien was hoe iemand uit het vliegtuig op een gereedstaande brancard werd gelegd. "Dit laat zien hoe levensgevaarlijk de stad is waar de mensen vandaan komen", aldus Hoekstra. Hij zegt verder dat de evacués een enorme veerkracht laten zien. Eerder dinsdag steeg hun vlucht op vanuit Jordanië.
Defensie meldt dat onder de passagiers een Nederlandse gewonde is. "Deze is in Jordanië behandeld en tijdens de vlucht begeleid door een medisch specialist." Het is onbekend of dit de beschoten persoon is, een woordvoerder kan dat desgevraagd niet bevestigen. Aan boord zaten 104 mensen, onder wie veertig Nederlanders. Dinsdagavond zijn volgens Defensie vanuit Berlijn ook nog twee bussen met 43 Nederlanders op de vliegbasis gearriveerd. "Deze mensen zijn met militair luchttransport van de Duitsers uit Soedan geëvacueerd."
Zware gevechten
Het vijfde evacuatievliegtuig van het ministerie van Defensie landde dinsdagavond in Jordanië. Een zesde evacuatievlucht is vanuit Soedan naar het land onderweg. De minister vindt het lastig inschatten wanneer het laatste transport zal vertrekken. "We willen zo lang mogelijk doorgaan om de mensen die eruit willen er veilig uit te krijgen."
De minister zei dinsdag dat er ruim honderd Nederlanders uit het land zijn gehaald en dat dat aantal "hopelijk" in de nacht en op woensdag verder zal oplopen. Zo'n tien tot twintig Nederlanders hebben gezegd in het land te willen blijven.
Eerder deze maand braken zware gevechten uit in het Oost-Afrikaanse land. In Khartoem en op meerdere plekken daarbuiten strijden het regeringsleger en milities tegen elkaar. Volgens de Verenigde Naties zijn door het conflict zeker vierhonderd mensen omgekomen. Stichting Vluchteling heeft 250.000 euro beschikbaar gesteld voor Soedanese vluchtelingen, die richting buurlanden Egypte en Tsjaad zijn gevlucht. Dat geld moet onder meer gaan naar drinkwater en sanitaire voorzieningen.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
7 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
21 uur geleden