Hoekstra: EU spreekt voorlopig niet met één stem richting China
DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Wopke Hoekstra ziet niet snel gebeuren dat landen in de Europese Unie met één stem gaan spreken richting China. Want in de Europese Unie is het zo geregeld dat lidstaten zelf verantwoordelijk zijn voor hun buitenlandbeleid, zegt hij na afloop van zijn bezoek aan het Aziatische land. Tijdens een debat over EU-beleid pleiten Kamerleden van onder meer D66, GroenLinks en Volt hier juist wel voor. Zij vrezen dat EU-lidstaten - net zoals eerder bij Rusland - te afhankelijk worden van China en zich uit elkaar laten spelen.
Nadat Rusland begin vorig jaar een oorlog begon tegen Oekraïne daalde bij Europese landen het besef in dat ze te afhankelijk waren van het land van president Vladimir Poetin, vooral op het gebied van energie. "Wij dreigen met China precies hetzelfde te doen als het gaat om Taiwan", waarschuwt Sjoerd Sjoerdsma van D66. Hij vindt EU-landen niet eensgezind en hard genoeg zijn richting China. Bovendien is Europa te afhankelijk van het land als het aankomt op de groene en digitale transitie, vindt het Kamerlid.
Tom van der Lee (GroenLinks) prijst dat de EU het afgelopen jaar mede onder druk van Nederland een gesloten front heeft gevormd richting Rusland. "Op die andere geopolitieke bedreiging zien we die eendracht nog niet, zien we verdeeldheid", zegt hij. Dat is ook een punt dat Laurens Dassen van Volt maakt.
Potentiële dreiging
Volgens Jeroen van Wijngaarden (VVD) zal het moeite en tijd vergen om een meer gesloten front te krijgen. Hij denkt dat Nederland dit moet proberen door andere landen "met de neus op de feiten" te drukken over de potentiële dreiging die uitgaat van China.
Wat Hoekstra betreft gebeurt er meer dan alleen maar coördineren als het gaat om de houding richting China. "Maar het is natuurlijk niet zo dat als de Europese Commissie met een visie of een perspectief op China zou komen dat je dan in alle redelijkheid kan verwachten dat vervolgens iedereen zich daaraan houdt."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
10 uur geleden