Hoekstra: China moet armere landen helpen bij klimaatverandering
BRUSSEL (ANP) - De Europese klimaatcommissaris Wopke Hoekstra vindt dat China meer moet doen om armere landen te helpen die getroffen worden door klimaatverandering. Hij zegt tegen The Observer dat de Chinezen moeten gaan bijdragen aan het nog op te richten klimaatschadefonds, waar de komende weken veel over gesproken zal worden op de klimaattop COP28.
"We hebben zo veel meer geld nodig dat we in feite iedereen die kan betalen nodig hebben om bij te dragen", aldus Hoekstra over het fonds. Het is de bedoeling dat rijke landen geld storten in zo'n klimaatschadefonds en dat ontwikkelingslanden dat geld kunnen gebruiken voor de averij die klimaatverandering veroorzaakt. Armere landen dragen vaak minder bij aan de uitstoot van broeikasgassen en zouden daarom minder verantwoordelijk zijn voor klimaatverandering, zo is het idee.
Hoekstra wil dat niet alleen China, maar ook andere grote economieën meer bijdragen. "Ik zeg tegen China en andere landen die aanzienlijke economische groei hebben doorgemaakt en echt meer welvaart hebben dan dertig jaar geleden, dat daar verantwoordelijkheid bij komt kijken. Simpelweg omdat het eerlijk is en omdat het probleem zo groot is, dat we echt iedereen nodig hebben."
Klimaatschadefonds
Hoekstra is pas ruim een maand Eurocommissaris en zal op de klimaattop moeten proberen om rijke westerse landen, opkomende economieën en ontwikkelingslanden op een lijn te krijgen over een klimaatschadefonds. Hij sprak eerder deze maand ook al met de Chinese klimaatgezant om Beijing aan te sporen ambitieuzere doelen te stellen. China heeft wereldwijd de hoogste uitstoot, maar per hoofd van de bevolking ligt de uitstoot van landen als Qatar, de Verenigde Staten en ook Nederland hoger.
COP28 begint komende donderdag in Dubai en duurt bijna twee weken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
52 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.
5 uur geledenBEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
12 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
12 uur geledenMARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.
13 uur geleden