Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra: China moet armere landen helpen bij klimaatverandering

Hoekstra: China moet armere landen helpen bij klimaatverandering

BRUSSEL (ANP) - De Europese klimaatcommissaris Wopke Hoekstra vindt dat China meer moet doen om armere landen te helpen die getroffen worden door klimaatverandering. Hij zegt tegen The Observer dat de Chinezen moeten gaan bijdragen aan het nog op te richten klimaatschadefonds, waar de komende weken veel over gesproken zal worden op de klimaattop COP28.

"We hebben zo veel meer geld nodig dat we in feite iedereen die kan betalen nodig hebben om bij te dragen", aldus Hoekstra over het fonds. Het is de bedoeling dat rijke landen geld storten in zo'n klimaatschadefonds en dat ontwikkelingslanden dat geld kunnen gebruiken voor de averij die klimaatverandering veroorzaakt. Armere landen dragen vaak minder bij aan de uitstoot van broeikasgassen en zouden daarom minder verantwoordelijk zijn voor klimaatverandering, zo is het idee.

Hoekstra wil dat niet alleen China, maar ook andere grote economieën meer bijdragen. "Ik zeg tegen China en andere landen die aanzienlijke economische groei hebben doorgemaakt en echt meer welvaart hebben dan dertig jaar geleden, dat daar verantwoordelijkheid bij komt kijken. Simpelweg omdat het eerlijk is en omdat het probleem zo groot is, dat we echt iedereen nodig hebben."

Klimaatschadefonds

Hoekstra is pas ruim een maand Eurocommissaris en zal op de klimaattop moeten proberen om rijke westerse landen, opkomende economieën en ontwikkelingslanden op een lijn te krijgen over een klimaatschadefonds. Hij sprak eerder deze maand ook al met de Chinese klimaatgezant om Beijing aan te sporen ambitieuzere doelen te stellen. China heeft wereldwijd de hoogste uitstoot, maar per hoofd van de bevolking ligt de uitstoot van landen als Qatar, de Verenigde Staten en ook Nederland hoger.

COP28 begint komende donderdag in Dubai en duurt bijna twee weken.

Meer uit Buitenland

Krant: Rusland stoorde gps tijdens vlucht Britse defensieminister

KYIV (ANP) - Rusland is vermoedelijk verantwoordelijk voor het storen van vluchtsystemen van een Brits regeringstoestel afgelopen week. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme Britse defensiefunctionaris, die daarmee eerdere berichtgeving van The Times kracht bijzet. Aan boord was onder meer defensieminister John Healey, die onderweg was naar het Verenigd Koninkrijk vanuit Estland.

51 minuten geleden
Libanese president hekelt Israëlische bezetting op Bevrijdingsdag

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun noemt de terugtrekking van Israël uit zijn land "niet onderhandelbaar", meldt persbureau NNA. Hoewel niet nieuw, komen de woorden op een symbolisch moment: Libanon viert jaarlijks op 25 mei Bevrijdingsdag, de dag die het einde markeerde van de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon in 2000.

1 uur geleden
Iran: voortgang in gesprekken VS, maar akkoord nog niet in zicht

TEHERAN (ANP) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat op veel punten in de onderhandelingen met de Verenigde Staten voortgang is gemaakt. Toch betekent dat volgens Teheran niet dat Iran daarmee ook dicht bij het tekenen van een akkoord met de Amerikanen is. Een verandering in de positie van de Amerikanen zou een handtekening in de weg staan, aldus de woordvoerder.

2 uur geleden
Iraanse onderhandelaar Qalibaf opnieuw parlementsvoorzitter

TEHERAN (ANP) - Mohammad Bagher Qalibaf is opnieuw benoemd tot voorzitter van het Iraanse parlement. Daartoe heeft het parlement besloten, meldt persbureau Fars. Naast parlementsvoorzitter is Qalibaf een belangrijke Iraanse onderhandelaar in de vredesgesprekken met de Verenigde Staten en bemiddelaar Pakistan.

2 uur geleden
Israël draagt Libanezen in zuiden op veilig onderkomen te zoeken

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft de evacuatie bevolen van de inwoners van tien plaatsen in het zuiden van Libanon, in de regio's Nabatieh en Jezzine. "In het licht van de schendingen van de afspraken van het bestand door de terreurorganisatie Hezbollah, ziet de Israëlische krijgsmacht zich gedwongen met geweld op te treden. Het doel is niet jullie te schaden", aldus legerzegsman Avichay Adraee tegen de inwoners van het gebied.

3 uur geleden
Jaarlijkse hadj-pelgrimstocht begonnen in Mekka

MEKKA (ANP/AFP) - In het Saudische Mekka is de hadj begonnen, de jaarlijkse pelgrimstocht die moslims geacht worden minimaal eens in hun leven te maken. In het nabijgelegen Mina zijn daartoe miljoenen tenten opgebouwd, om de vele pelgrims op te vangen. Meer dan anderhalf miljoen gelovigen zouden al zijn gearriveerd.

3 uur geleden
Rubio: deal met Iran is ook maandag nog mogelijk

NEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.

5 uur geleden