Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra: CDA komt nu even op de eerste plaats

Hoekstra: CDA komt nu even op de eerste plaats

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Wopke Hoekstra geeft de problemen binnen zijn eigen partij voorlopig voorrang boven de kabinetsformatie. "Als ik word uitgenodigd dan kom ik natuurlijk naar de gesprekken", liet hij weten na afloop van een onderhoud met onder anderen informateur Mariëtte Hamer. "Maar u zult begrijpen dat ik de komende weken in de allereerste plaats bezig ben met het CDA."

Het CDA verloor afgelopen weekeinde Pieter Omtzigt, die bij de Tweede Kamerverkiezingen in maart met zijn voorkeursstemmen goed was voor vijf van de in totaal vijftien Kamerzetels. Het populaire Kamerlid stapte uit de partij nadat een zeer kritisch memo dat hij voor intern beraad had opgesteld op straat was komen te liggen. Omtzigt, die al maanden ziek thuis zit, beklaagde zich daarin onder meer over tegenwerking en een onveilig werkklimaat.

Hoekstra sprak de afgelopen dagen met veel leden, bestuurders en collega-Kamerleden in een poging de crisis in zijn partij te bezweren. "Daar zullen we natuurlijk mee doorgaan." Andere zaken komen even op het tweede plan. "Ik heb een verantwoordelijkheid voor het land maar ook, echt in de eerste plaats, voor het CDA", aldus de demissionaire minister van Financiën.

Breuk repareren

Wat Hoekstra betreft hoeft de breuk met Omtzigt niet definitief te zijn. "Als het alsnog te repareren is, dolgraag. Maar dat heb ik helaas niet in mijn eentje in de hand." Hij benadrukt dat hij en het partijbestuur alles op alles hebben gezet om Omtzigt voor het CDA te behouden. "Maar hij heeft deze keuze gemaakt, en hij is voorlopig ook met ziekteverlof."

Hoekstra sprak maandagochtend onder anderen met PvdA-leider Lilianne Ploumen. Zij wilde na afloop niet zeggen of de situatie bij het CDA van invloed is op de formatie. Wel sprak zij de hoop uit dat Omtzigt "goed kan herstellen" en dat het CDA "in rustiger vaarwater" komt.

Ploumen wilde evenmin zeggen of het gesprek PvdA en CDA dichter bij elkaar heeft gebracht, hoewel zij vooral benadrukte dat er naast verschillen ook overeenkomsten zijn. "We hebben onze standpunten uitgewisseld. Soms ben je het met elkaar eens en soms niet."

Meer uit Binnenland

Programmadirecteur Peter van der Vorst stopt bij DPG Media

HILVERSUM (ANP) - Peter van der Vorst heeft besloten om DPG Media te verlaten. Van der Vorst was sinds 2019 actief als directeur content van RTL Nederland. RTL Nederland werd in 2025 officieel overgenomen door DPG Media, waarna Van der Vorst zich richtte op de samenwerking tussen de Nederlandse en Vlaamse tv-zenders en streamingplatforms.

9 minuten geleden
Leesvaardigheid Nederlandse scholieren opnieuw hard gedaald

DEN HAAG (ANP) - De leesvaardigheid onder Nederlandse jongeren is opnieuw hard gedaald. Dat blijkt uit het PISA-onderzoek, dat eens per drie jaar wordt uitgevoerd naar de basisvaardigheden van 15-jarige scholieren uit tientallen landen. Het niveau bij natuurwetenschappen en wiskunde bleef nagenoeg gelijk.

36 minuten geleden
Pindakaasvloer na 48.000 bezoekers en 48 voetafdrukken opgeruimd

ROTTERDAM (ANP) - De Pindakaasvloer in het Depot van Museum Boijmans Van Beuningen is na ruim acht weken opgeruimd. Het eerbetoon aan de overleden acteur, schrijver en kunstenaar Wim T. Schippers werd door 48.000 mensen bezocht, meldt het Rotterdamse museum.

1 uur geleden
Gedupeerde ouders en ondernemers doen aangifte vanwege datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders en ondernemers hebben aangifte gedaan tegen ambtenaren van het ministerie van Financiën, de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanwege het achterhouden of verduisteren van bewijsmateriaal. Aanleiding zijn de berichten over de 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, bevestigt advocaat Merijn van Leeuwen na berichtgeving door Trouw.

2 uur geleden
Veel politie in Nijmeegse woonwijk na melding over schoten

NIJMEGEN (ANP) - De politie is met veel eenheden naar een Nijmeegse woonwijk gegaan na een melding van schoten. De politie heeft geen aanwijzingen dat er daadwerkelijk is geschoten, maar is "deze dagen extra alert op dergelijke meldingen".

11 uur geleden
Veiligheid Hardenbergerbrug niet te garanderen, A28 blijft dicht

NIJKERK (ANP) - Rijkswaterstaat kan de veiligheid van de constructie van de Hardenbergerbrug bij het Gelderse Nijkerk niet garanderen. Daarom blijft de brug waar de A28 overheen gaat gesloten voor herstelwerkzaamheden. Wanneer die afgerond zijn en de brug weer toegankelijk is voor verkeer, kan Rijkswaterstaat nog niet zeggen.

13 uur geleden
Politie vindt opnieuw vuurwapens tijdens zoekacties in Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Tijdens zoekacties heeft de politie maandag opnieuw meerdere vuurwapens aangetroffen in Overasselt. Vorige week in de nacht van maandag op dinsdag liep een groep van tientallen gewapende mannen door de Gelderse plaats. Een 51-jarige beveiliger uit Wijchen werd doodgeschoten en twee agenten raakten gewond.

14 uur geleden